Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van olyan robbanószer, ami...

Van olyan robbanószer, ami nem lép reakcióba az oxigénnel?

Figyelt kérdés
2021. jan. 5. 18:23
1 2
 1/16 Z003 ***** válasza:
100%
Ha szigorúan vesszük a Tetrakén-tetranitrid robbanásakor nitrogén és kén keletkezik, viszont a hő miatt a kén szinte azonnal elég. De oxigén mentes közegben is robban.
2021. jan. 5. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
65%
Most nem azert, de a nitroglicerinnek sincs szuksege oxigenre a robbanashoz, mivel akar razkodasra is eleg hevesen bomlik.
2021. jan. 5. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 Z003 ***** válasza:
16%
Ez nem teljesen így van az oxigénre az égéséhez van szükség az teljesen más dolog, ha egy adag nitroglicerint egy oxigén mentes közegben próbálsz detonálni jó eséllyel nem történne semmi.
2021. jan. 5. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Vannak víz alatti robbanóanyagok, amik nem oxigénnel működnek
2021. jan. 5. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

#3: a nitroglicerin robbanasahoz NEM kell oxigen. Exoterm es raadasul oxigenfelszabadulassal jar a bomlasa, nem szukseges semmifele kulso oxigen jelenlete.


Wikipedia: glicerin-trinitrat, lasd a 'A glicerin-trinitrát mint robbanószer' reszt.

2021. jan. 5. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 Z003 ***** válasza:
100%
És tényleg ma is tanultam valamit kösz. :)
2021. jan. 5. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
Vegyész technikumban "előszeretettel" csináltunk jód-azidot. Az is úgy robban fel, hogy nem kell oxigén hozzá. (A többi azidhoz sem. Mondjuk az ezüst-azid egészen durva!)
2021. jan. 5. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

T. Kérdező!


A robbanó szerek már magukban hordozzák az égéshez(robbanáshoz) szükséges éghető anyagot, és az oxigént is.


(Persze van sok olyan is, amiben nincs oxigén, hanem a vegyület instabilitása, átrendeződési hajlama okozza a robbanást. Például a jodozit, ahol jód és nitrogén kapcsolódik össze egy molekulában, ami aztán jóddá és nitrogénné robban szét.)


De visszatérve az oxigént tartalmazó robbanó szerekre, két dolgot kell tisztázni.


Az első a stabilitása, tehát ha kiteszem a levegőre, oxidálódik-e, felrobban-e, ha melegítem, ha meggyújtom mi történik?

Itt minden gyártó arra törekszik, hogy a terméke minnél stabilabb, sokáig eltartható legyen. Tehát spontán ne lépjen reakcióba a légköri oxigénnel.


(Például ezért váltotta le a TNT, trinitro-toluol, az ekrazitot. Mert bár az ekrazit erősebb robbanó szer, de hosszú távon reakcióba léphet a lövedékek hüvelyét, robbanó fejét alkotó fémekkel, és spontán robbanás következik be. Az első világháborúban előszeretettel használták, de a két világháboró közötti időszakban több hadihajó pusztulását okozta a löszerkamrájuk felrobbanása, az ekrazittal töltött robbanó lövedékek miatt.)


A második a robbanószer oxigén mérlege.

Ahogy előttem is írták, bár például a nitroglicerin robbanásakor az égéstermékek mellett még plusz oxigén is keletkezik, de a legtöbb robbanószer oxigén mérlege negatív.

Viszont robbanáskor a magas hőmérséklet miatt, az elégetlen összetevők a levegő oxigénjével reakcióba lépnek, és kis mértékben fokozzák a robbanás erejét.


(Aztán persze vannak olyan bombák, lövedékek, amiket direkt úgy készítenek, hogy a levegő oxigénjét használják fel főleg. A különböző napalm tipusú fegyverek pont ilyenek. Ott a robbanószer robbanása azt a célt szolgálja, hogy az éghető anyagot, folyadékot nagy területen szétszórja, illetve begyújtsa.)


Hát kb. ennyit dióhéjban. Ha valami még hiányos, kérlek pontosítsd a kérdésedet.

2021. jan. 5. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Én akárhogy olvasom a kérdést, nekem csak az az értelme, hogy létezik-e olyan robbanóanyag, amely az oxigénnel nem lép reakcióba. Vagyis oxigénnel nem lehet oxidálni, hanem valamilyen más oxidálószerrel lép csak reakcióba.

Még ilyen is van szegről-végről, bár nem tudom, hogy mennyire lehet robbanóanyagnak nevezni: a termitnek pl. nem csak nem kell a légköri oxigén, de még az alkotóelemei* is inertek az oxigéngázzal szemben.

*Az aluminium szigorúan véve nagyon reakcióképes az oxigénnel, de a felületén egy nagyon vékony oxidréteg keletkezik, amely megvédi a további oxidálódástól. Az oxidréteg kialakulását követően viszont inertté válik az oxigénnel szemben.

2021. jan. 6. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
A kérdező rosszul fogalmazta meg a kérdést szerintem. A légköri oxigénre gondolhatott.
2021. jan. 6. 04:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!