Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hol a határ a tudományos...

Hol a határ a tudományos hipotézis és az áltudományos elképzelések között?

Figyelt kérdés
Például a vonzás törvényének a kvantummechanikával való összekapcsolása miért áltudomány, miért nem hipotézis?
2021. jan. 6. 20:49
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
87%

Sokan sokféleképpen válaszolták meg ezt a kérdést az évek során. A ma leginkább elfogadott válasz a falszifikálhatóság kritériuma. Ez azt mondja ki, hogy egy feltételezés tudományosnak tekinthető, ha be lehet róla bizonyítani, hogy téves. Ellenben ha valamiről nem bizonyítható, hogy téves, az áltudomány.

Bővebben:

[link]

[link]

2021. jan. 6. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
Ez nagyon érdekes, erről még sosem hallottam.
2021. jan. 6. 21:09
 3/20 anonim ***** válasza:
10%

1-es válasz érthetően:

A tudósok azt nevezik tudományosnak, amit ők állítanak. Áltudományosnak meg azt, amit nem ők állítanak.

2021. jan. 6. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
89%
3-as, arra már gondoltál, hogy esetleg ezt nem random teszik? Hanem a tudósok tudják, hogy milyen jellegű állítások számítanak tudományosnak, és ezért olyan kijelentéseket tesznek?
2021. jan. 6. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
2%

"Hanem a tudósok tudják, hogy milyen jellegű állítások számítanak tudományosnak, és ezért olyan kijelentéseket tesznek?"


Ez a falszifikálhatóság is egy jó példa arra, hogy a tudósok random válogatják a tudományos állításokat. A fizikusok állításai pontosan ugyanannyira falszifikálhatók, mint Kisfaludy baromságai.

2021. jan. 6. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 Mojjo ***** válasza:
91%

@3: Egészen biztos vagy benne, hogy megértetted az egyes választ? :)


@Kérdező: A vonzás törvénye önmagában lehetne egy tudományos hipotézis - vizsgálható statisztikai módszerekkel, és falszifikálható is általuk. Azaz, ha venné valaki a fáradtságot arra, hogy tudományos hipotézisként kezelje, megtehetné.

Az összekapcsolása a kvantummechanikával már más kérdés. Ugyanis ott arról van szó, hogy egy létező, a szakemberek körében jól ismert jelenségkört jól ismert módon leíró fizikai modellt próbálnak egyesek totálisan félremagyarázni. Olyasmi ez, mintha azt mondanánk, hogy Arany János a Toldiban földönkívüliek látogatásáról írt. Még ha nem is vetjük el, hogy látogathattak ide földönkívüliek, akkor is pontosan tudjuk, hogy a Toldi nem erről szól. Na, ugyanez a helyzet a vonzás törvényével éd a kvantummechanikával. Annyi a különbség, hogy a Toldit elég sokan ismerik, a kvamtummechanikát meg igen kevesen, csak annyit tudnak róla, hogy valami, a hétköznapi tapasztalattól nagyon eltérő dolgokról beszél - így bármit bele lehet magyarázni, és sokkal kisebb a lebukás esélye, mint a Toldinál.

2021. jan. 6. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 Mojjo ***** válasza:
92%

Amúgy nagyon jó kérdés.

A határ legtöbbször szerintem pont ott van, hogy az áltudomány már megszerzett tudományos ismereteket ferdít el, magyaráz félre, ezekkel is próbálja alátámasztani saját állításait.

2021. jan. 6. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
5%
Nem hipotézis, mert bizonyítva van
2021. jan. 6. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
7%

Az én lepontozásom jól mutatja mit csinálnak a tudósok.

Tesznek egy állítást (Az egyes tette az állítást)

Mások érvelnek ellene (Leírtam példával, hogy a falszifikálhatóság nem szempont)

Majd azt az állítást fogadják el, ami a saját körükből származott (Az egyest pontozták fel annak ellenére, hogy leírtam miért helytelen)

2021. jan. 6. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 Mojjo ***** válasza:
90%

Csak, hogy tiszta legyen: annak, hogy valamit tudományos hipotézisnek vehessünk, valóban szükséges feltétele, hogy falszifikálható legyen. (Bár nem elégséges feltétele. Az pl nem tudományos elmélet, hogy holnap bekopog a szomszéd néni egy tál sajtos pogácsával, hiába falszifikálható - illetve lesz, majd holnap.)


Természetesen lehet vitatni, hogy a falszifikálhatóság szempontja helyes-e, vagy helytelen, viszont a tudományos módszertannak egyik alapja és fontos eleme. Így ha vitatjuk a falszifikálhatóság helyességét, nem azt vitatjuk, hogy az a tudományos hipotéziseknek feltétele-e. (Igen, feltétele.) Hanem azt vitatjuk, hogy helyes-e a tudományos módszertan. És a kérdés nem ez volt. Ezért az 1-es válasz még akkor is helyes lenne, ha a falszifikálhatóság egy totál hülyeség, amit el kelle vetnünk.

2021. jan. 6. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!