Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az oka, hogy kint az...

Mi az oka, hogy kint az utóbbi hetekben ugyanazon ásványvizes flakonban az esővíz jéggé fagyott, míg az ásványvíz meg nem? Ugyanannyi volt bennük.

Figyelt kérdés

Kint hagytam a két flakont. Ott zörgött a jég az esővizes flakonban. Evvel szemben az ásványvizes még mindig folyékony. Kb ugyanúgy félig volt töltve mindkettő, vagy harmadig (pontosan már nem tudom, csak azt, hogy kb azonos mennyiségekről van szó.)


Az ásványvízbe ugye nem csempésznek fagyállót?? Ha nem, akkor mi a fizikai magyarázat erre?



2021. febr. 19. 19:28
1 2
 1/14 anonim válasza:
100%
Ha fagyálló lenne az ásványvízben, akkor nem hinném, hogy ide te bármilyen kérdést is kiírnál. A vízben oldott anyagok befolyásolják a víz fagyspóntját, pl a sós víz hideggebben fagy. De nem hinném, hogy itt ez az oka, hogy annyival több az ásványi anyag az ásványvízben. Várom mások magyarázatát mert engem is érdekel. Fagyálló nincs benne.
2021. febr. 19. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Köszi a választ, felpontoztalak, engem is érdekel többek válasza. :)
2021. febr. 19. 19:45
 3/14 Mojjo ***** válasza:
100%
Pedig ez a megoldás, amit az egyes írt. Az ásványvizet nem véletlenül hívják ásványvíznek :)
2021. febr. 19. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
A benne lévő ásványi sók miatt.
2021. febr. 19. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim válasza:
Ohh, hát köszi a megerősítést, ezek szerint mégis ez. :)
2021. febr. 19. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Az esővíz teljesen sótlan, tiszta víz. Majdnem desztillált.

Az ásványvíz kifejezetten sós: nézd csak meg a %-ot!

De olyan sók vannak benne, amelyek döntően nem sós ízűek.

Ettől még ugyanúgy csökkentik a fagyáspontot.

2021. febr. 19. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Ha szénsavas a nyomás is lejjebviszi kis mértékben a fagyás pontott, bár itt lehet elhanyagolható. A fő ok biztos hogy az ásványi anyag tartalom.
2021. febr. 20. 02:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 sadam87 ***** válasza:

Ki lehet számolni, mennyi a fagyáspontcsökkenés az oldott anyag koncentráció miatt (természetesen függ az ásványvz iontartalmától).

ΔTF = KF · b · i

KF = krioszkopikus állandó

b = molalitás

i = van't Hoff faktor

[link]

A KF víz esetében 1,86 K*kg/mol

Az i*b egyenlő az egy kilogram oldószerben feloldott teljes ion anyagmennyiséggel. A moláris tömegeknél is egészre kerekítettértékekkel számolok.

A sűrűséget (mivel híg oldatról van szó) az egyszerűség kedvéért 1kg/dm^3-nek veszem. Szentkirályi ásványvízre számolom ki (mert erre találtam először adatot).

[link]

1 liter (= 1 kg) ásványvízben van:

63 mg Ca2+; M = 40 g/mol; n = 1,575 mmol

21 mg Na+; M = 23 g/mol; n = 0,913 mmol

26 mg Mg2+; M = 24 g/mol; n = 1,083 mmol

400 mg HCO3-; M = 61 g/mol; n = 6,557 mmol

Összesen 10,128 mmol oldott ion. (Már ha csak tényleg ezek vannak benne, mint ahogy valójában biztosan nem. Lesz benne még oldott hidroxid- és oxóniumion, szénsav, szén-dioxid és egyéb légköri gázok, stb. Ha szénsavas volt, akkor nagyobb koncentrációban lehet benne szénsav és szén-dioxid, plusz hidrogénkarbonátion, esetleg karbonátion feloldva.)

Ha kerekítjük a molalitást 10 mmol/kg-ra, akkor az jön ki, hogy a fagyáspont 0,0186 °C-al csökkent.

Ahogy fentebb írtam, ennél nagyobb lehet a tényleges oldottanyagtartalom és ezáltal a fagyáspont csökkenés, illetve természetesen az oldottanyag tartalom függ az ásványvíz típusától. Mindenesetre nekem ez elég kicsi hatásnak tűnik. De ezen kívül még egy csomó dolog befolyásolhatja a fagyás bekövetkezését vagy sebességét. (Például a pozíciójuk, vagy a flakon falának vastagsága, levoltak-e zárva, stb.)


Az tuti, hogy nincs benne fagyálló. (Egyrészt az elég hamar látszana az emberek egészségén, másrészt szerintem az ízén is érezdnéd. Ha meg csak nagyon kis mennyiséget rakának bele - minek??? - akkor az sem okozna jelentős fagyáspont csökkenést.)

2021. febr. 20. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 sadam87 ***** válasza:
ui.: Remélem, nem rontottam el számolást, de nyugodtan lehet ellenőrizni, volt már rá példa.
2021. febr. 20. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 Wadmalac ***** válasza:

Nem kéne hozzádobni az oldott széndioxid-tartalmat?


Vagy az benne van a HCO3- tartalomban?


Gyanús, alapvetően min. 1000 mg/l széndioxidot nyomnak bele.

2021. febr. 22. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!