Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen téveszméket tudnátok...

Milyen téveszméket tudnátok mondani az egyenletes körmozgás közben fellépő erőkben?

Figyelt kérdés

2021. ápr. 6. 15:58
 1/7 anonim ***** válasza:
95%
amikor középiskolásokat tanítottam, a legmakacsabb téveszme az volt, miszerint a centripetális erő egy külön erőfajta (hasonlóan a gravitációs erőhöz, rugóerőhöz, stb.)
2021. ápr. 6. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
80%
Én e tekintetben sokkal inkább eszmehiányra gondolnék, bár az #1 válasszal maximálisan egyetértek.
2021. ápr. 6. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
52%
Az hogy a centrifugális erő létező erő. Nem az, csak egy mesterségesen létrehozott kompenzáció, hogy a Newton törvényeket lehessen használni a gyorsuló koordináta rendszerben.
2021. ápr. 6. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
50%
Én is csak ez utóbbit tudom, hogy centrifugális erőről nem beszélünk a fizikában legalábbis, hanem csak a centripetálisról, a laikus közvélemény pedig pont nem így gondolja, hiszen nem az az érdekes, amikor jól tart a menet végéig a körhinta lánca, hanem az, amikor elszakad, ugye.
2021. ápr. 6. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:
100%
Állandó probléma, hogy itt külön kell szemlélni az "álló" és a"forgó" rendszer szerinti nézőpontot és az ahhoz tartozó valós vagy képzetes erőket.
2021. ápr. 7. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
69%

Ennek az az oka, hogy csak erőről beszélünk, másról nem. Pedig az erő keletkezik hat valamire, és csak így együtt értelmezhető.


A körforgás azért jön létre, mert a forgó testnek (helyesebb keringőnek nevezni, forgásnak akkor nevezünk egy mozgást, ha a forgástengely a test belsejét metszi) egyfelől van egy egyenesvonalú mozgásból származó kinetikus energiája, másfelől minden pillanatban hat rá egy sugárirányban befelé húzó erő. Ez például a föld esetében a nap gravitációs ereje, egy zsinóron forgatott test esetén pedig a zsinór által közvetített azon erő, amely azáltal keletkezik, hogy zsinór nem szakad el (és nem nyúlik). A centripetális erő tehát a testre ható, középpont felé mutató erővektor.

Ugyanakkor a hatás ellenhatás elvének megfelelően a test sebességből származó tehetetlenségi ereje folyamatosan feszíti a zsinórt, és ezt a sugárirányban kifelé ható (nagyon is létező, semmiféle mesterségességet nem tartalmazó) erőt, amelyet a test gyakorol a zsinórra, centrifugális erőnek nevezzük.


A keveredés kizárólag az erőfogalom nem értéséből ered. Tipikus ilyen jelenség az a néha paradoxonnak is nevezett jelenség, miszerint az asztalon álló váza áll, tehát nem hat rá erő. Nagyon is hat, a gravitáció nem kiküszöbölhető, ez húzza a vázát lefelé, az asztal meg ellenáll, és egyfelől az asztal hat a vázára a gravitációs erővel egyező nagyságú erővel, másfelől a váza ugyanekkora lefelé mutató erővel az asztalra. Hogy ez látványos legyen, húszkilós hegyes tárgyat az asztalra. Az is áll, de az asztalra ható erejének a munkája deformációt okoz az asztalon, ez az asztal válasza a rá ható erőre.

2021. ápr. 7. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 sandoralkoholista válasza:
53%
Kocsma. Ott is forog veled a világ :)
2021. ápr. 11. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!