Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan öröklődik a zöld szemszín?

Hogyan öröklődik a zöld szemszín?

Figyelt kérdés

nem találtam kimondottan a zöld szín öröklődésre vonatkozó adatokat sehol, így bízom benne, hogy van köztetek olyan, aki ért hozzá. eleve azt sem tudom, hogy a zöld sötét vagy világos színnek számít-e ilyen szempontból.

válaszaitok előre is köszönöm!


2008. dec. 5. 13:16
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
2008. dec. 5. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
sajnos nem volt hasznomra a link, nem esik benne szó a zöld szemszín öröklődéséről
2008. dec. 5. 13:49
 3/22 anonim ***** válasza:
89%

Szia! A zöld vagy kék szemszínt hordozó gén öröklődés szempontjából gyengébb, mint a barna. Azaz ha az egyik szülő a barnáért felelős gént örökíti tovább, a másik pedig a zöldét, akkor a gyermeknek barna lesz a szeme. Erre mondjuk, hogy a barna színért felelős gén a domináns, a zöldért felelős pedig a recesszív. A gyermeknek csakis akkor lesz zöld a szeme, ha mindkét szülőjétől a zöld színt hordozó gént örökli. Ha konkrét esetre vagy kíváncsi, hogy pl. egy barna és egy zöld szemű embernek mekkora eséllyel lesz zöld szemű gyermeke, akkor az már bonyolultabb, de ha kéred, leírom.

-Macska-

2008. dec. 5. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:

amennyiben időd engedi tedd meg kérlek :)


értek valamennyire a genetikához, nyugodtan használhatsz idegen szavakat és nem kell különösebbképpen szájbarágósnak lennie


a gond alapvetően az, hogy nem találtam egyértelmű infot arra vonatkozólag, hogy a zöld a domináns.

olyat találtam, hogy esetleg mutáció eredménye.

2008. dec. 5. 14:34
 5/22 anonim ***** válasza:
45%
Engem is érdekelne szemmel kapcsolatos kérdés: Azt mondják, hogy kék a szemem. De szerintem mindig más (szürke, zöldes, kékes), ez mitöl lehet? És hallottam olyant, hogy akinek kék a szeme, azok nem "bírják" annyira a fényt, és minnél közelebb vannak az egyenlítőhöz, annál rosszabb. Lehet, hogy ezért kell nekem szemüveg? És helyre fog jönni valaha a szemem (5-6 éve van szemüvegem).
2008. dec. 5. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
90%

Szia! Na szóval: Ha mindkét szülőnek zöld a szeme (tehát ZZ - ZZ génpárral rendelkeznek), akkor a gyerekek is zöld szeműek lesznek, mivel a szülőknél mindkét (azaz mind a négy), a szemszínt meghatározó gén a zöld színt kódolja. Viszont ha mindkét szülő barna szemű, akkor is lehet az utód zöld szemű, mert lehet, hogymindkét szülőnek van egy recesszív zöld génje (Bz - Bz), és megeshet, hogy pont ezek a recesszív gének találkoznak. Ilyenkor ugye nincs a zöld mellett egy barna, ami elnyomná. Ennek az esélye 25%. (De ha csak az egyik szülőnek van z-je, vagy egyiküknek sem, akkor erre az esély 0%.) Ha az egyik szülő szeme barna, a másiké zöld, akkor kétesélyes a dolog. Ha a BB szülő mellé egy ZZ génpárú szülő társul, akkor zöld szemű utódra nincs esély, a B mindig el fogja nyomni a z-t. Ha viszont a barna szemű szülőnek Bz-je van, akkor a másik szülő ZZ-je segítségével 50% az esély a zöld szemű utódra.

Vagyis:

B(BB)+B(BB)=0%

B(BB)+B(Bz)=0%

B(Bz)+B(Bz)=25%

B(BB)+Z(ZZ)=0%

B(Bz)+Z(ZZ)=50%

Z(ZZ)+Z(ZZ)=100%

Remélem, nem hagytam ki valamelyik kombinációt, és jól írtam le ezeket.

Állítólag a skandináv államokban a kék/zöld szeműek éppen azért keresnek naguknak ugyanolyan szemszínű párt, hogy biztosítsák a szemszín öröklődését.

-Macska-

2008. dec. 5. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:
köszi a választ macsek, mostmár világos :)
2008. dec. 5. 17:08
 8/22 anonim ***** válasza:
87%
A zöld szemszín nem teljesen domináns-recesszív módon öröklődik, ha kicsit tüzetesebben átolvastad volna a linkeket, amik az első válaszomban szerepelnek (más válaszoló küldték be őket a belinkelt kérdésre), akkor nem találtad volna haszontalannak a válaszom. A KÉK szemszín öröklődik a fent leírt tiszta domináns-recesszív módon. Sajnos részletes leírást nem találtam magyarul a zöld szemszín öröklődéséről, de az a sejtésem, hogy génkölcsönhatás is lehet benne. Nem minden tulajdonság öröklődését lehet tiszta genetikai módszerekkel leírni, és a zöld szemszín öröklődését pontosan ezért nem tanítják a középiskolában sem.
2008. dec. 5. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
14%

nekünk ürán a bigi tanár azt mondta hogy a zöld szem is a ,,világos" csoportba tartozik ezért olyas valami mint kék...

leiyrom :

ha a szülők sötét ( bvarna) szeműek, akkor nekik lehez 25% világos ( kék, zöld), 75% sötét (= barna, feket) szemszínű gyerekük. van egy rajz is a füzetemben szóval

A,a A,a



AA , Aa , Aa , aa


ez a fenti leíráshoz van, szal mindegyik kapcsolódik midegyikkel


remélem érthető (bár számomra elég komplikált) XD

2008. dec. 6. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
91%

Sajnos nem olyan egyszerű, mint a borsó virágszínének az öröklődése. Nem egy gén határozza meg a szemszínt, hanem egyszerre több (poligénes tulajdonság), és ezek "összege", ill. kölcsönhatása eredményezi a ténylegesen megjelenő színt. Bővebben:

[link]

2008. dec. 14. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!