Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ért valaki ennyire a fizikához...

Ért valaki ennyire a fizikához, hogy tudna válaszolni?

Figyelt kérdés

Üdv!


[link]

[link]

(Mindkét link ugyanazt mutatja. Biztosra megyek.)


Fahasításról (kuglizásról) lenne szó.

A 3 méteres vas kb. 20 kg, a favágó ember kb. 80 kg, a fák változatos fajtájúak, de átlag kuglizásra kell gondolni (szilva, akác, stb.) és max. 50 cm az átmérőjük. A fahasításhoz ugyan nem tudom, mekkora erő kell, de aki konyít a fizikához, józan paraszti ésszel lehet tudja, hogy bőven elég-e az erő, vagy csak 5 méteres vassal működhet, stb..



2021. ápr. 11. 19:17
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
75%
És mi a kérdés?
2021. ápr. 11. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Hogy működhet-e ez a mechanikus szerkezet kuglizáshoz - furcsa mondjuk, hogy nem ment át a kérdés lényege.
2021. ápr. 11. 19:51
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Működhet.
2021. ápr. 11. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Mert nem írtad oda. Működhet ránézésre, de ez így elég bonyolultnak tűnik, mármint a gyors működtetés. Nagy a távolság.
2021. ápr. 11. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:

4-es, nem a gyors működés a lényeg, a barátnőm és kisöccse vágják, nekik akarom könnyíteni. (Egyik vág, másik pakol.) Nem vele élek, és bár szívesen segítek, ha ott vagyok, főleg ő vágja...


Egyébként, mi másra lennék kíváncsi, ha nem az elv működőképességére? :D


Ránézésre szerintem is működhet, de kicsit tudományosabb számítást szeretnék kapni, mert ha összehegesztem nekik és utána derül ki, hogy nem jó, akkor berágok. Csak annyi a kérdés, hogy 80 kg (testsúly) + 20 kg (erőkar súlya) elegendő-e ahhoz, hogy elhasítsa a fákat?

2021. ápr. 11. 20:23
 6/15 anonim ***** válasza:
elég
2021. ápr. 11. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Azt a 20 kilós vasat szerinted könnyebb lesz nekik emelgetni, mint egy fejszét? :D

Ne haragudj, de szerintem ez nagyon hülye ötlet, egyszerűbb, ha veszel egy rönkhasító gépet, és azzal tényleg kevésbé fárasztó.

2021. ápr. 11. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

És miért nem vesztek készen rönkhasító gépet (már a *barkácsáruházakban is kaphatóak viszonylag kis méretű, háztartási használatra szánt ilyen gépek, és meglepően jól viselkednek, nyilván nem öles fahásbot kell beletenni, de ilyen szokványos kb. 20cm átmérőjű dolgokkal megbírkóznak)? (vagy béreltek, szintén kifizetődő, és kényelmesebb megoldás, egy hétvégén fel lehet vele hasogatni egy szezonyni fát, és egészen komoly teljesítményűek is bérelhetőek). Az ötlet nem annyira rossz, de nem lesz kevésbé fárasztó mint a fejszével hasogatás (gondolj bele, mindig vissza kell emelni a 3m-es rudat meg a hasító szerszámot, ahhoz hogy ne görböljön meg az erőtől elég masszív rúd kell oda, és annak lesz jópár kg súlya). Illetve az "energiamegmaradás" itt is érvényes lesz... A szerszám hasonló mint a fejsze, adott mennyiségű fa felhasításához a szerszámnak X kJ munkát kell végeznie, ezt az embernek kell bele tenni, vagy a fejsze emelgetésével, vagy ennek a szerkezetnek az emelgetésével. Nem tudom melyik hatásfoka lesz jobb, de fej-fej mellett lesznek az biztos, végül ugyanúgy elfárad az ember mindkettőbe (és ez amit itt rajzoltál még lassabb is, azaz lehet, hogy kisebb erő kell hozzá de sokkal lassabb lesz, és végül azért lesz kevésbé hatékony).

C. megoldás (amikor el volt törve a kezem ezt választottam): kerestem a faluban valakit aki olcsóért felhasogatta a fát.

D. megoldás: eleve kuglizott fát kell venni (bár drágább, de kevésbé fárasztó).

2021. ápr. 11. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

A hasítás nekem hosszanti vágás jelent. Ehhez legalább egy nagyságrenddel kisebb erő kell, mint keresztben vágni.

Ha jól látom, egy speciális kétkarú emelő, a nyomaték = erő * erőkar. Ez a nyomaték megfelelhet a fejszével való favágásnak, ahol meg kell becsülni a fejsze becsapódáskori sebességét. Ezek adataiból kalkulálható.

2021. ápr. 11. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
A másik probléma a magasság. Egy ilyen rönk amit hasítani kell általábn kb. 25-30cm magas (eleve mi fogja ott tartani, hogy ne boruljon el, de ez még megoldható), a szerszámnak ezen végig kell tudnia menni. Azaz a szerszám út kb. 30cm (ez az alsó helyzet). A forgáspontot egészen lentre kell helyezni (különben gödröt kell ássál az alsó ponthoz), ha az általad írt 50cm átmérőt nézem (ami azért elég sok, azt egészen nehéz már elhasítani komoly fejszével is, meg nem tudom hol szereznek olyat) legalább 50cm-re kell legyen a forgás pont a hasábtól (el kell férjen a szerszám). Szintén probléma, hogy a szerszámnak "pantográf" szerűen kell mozognia különben még jobban megszorul (azaz a szerszámank függőlegesen kell mozognia,nem körpályán ahogy rajzoltad). Mondjuk ezt valami sinnel meglehet oldani de akkor is ott van, hogy legalább 50cm kell a forgásponttól a hasábig. Ha 3m-es szárat nézünk és 50cm-nél kb. 30cm (kb. ilyen magas egy tüzifa hasáb, mert kb. ekkorára vágják a körfűrésszel, nagyobb úgyse nagyon fér be a kályhába) akkor 50cm-nél 30cm magasan van a szerszám, akkor a rúd vége 3m-nél kb. 180cm magasan lesz. Hát 180cm magasra emelni egy 20kg-os rudat elégé fáráasztó lesz, és akkor a talajszint lesz az alsó pontja (itt kényelmetlen dolgozni, és erő már nem fejthető ki) tehát az asztalt fel kell emelni legalább 35-40cm magasra de ez esetben a rúd vége 210cm-en lesz. Szép szál barátnőd lehet ha ezt kényelmesen eléri és tud ott jelentős erőt kifejteni, egy biztos nem szólnék be neki mert pofont is tud komolyat adni).
2021. ápr. 11. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!