Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ISS en, Levegőt lélegeznek...

Az ISS en, Levegőt lélegeznek be, vagy Oxigént?

Figyelt kérdés

#levegő #Oxigèn
2021. ápr. 22. 10:17
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
78%

"Nem sok fogalmam van az ürhajózásról, de az 1000%, hogy nem tiszta oxigént lélegeztek, ugyanis az konkrétan mérgező."


Aha, szóval, akit lélegeztető gépre kötnek, hogy tiszta oxigént adjanak neki, azt tulajdonképpen megmérgezik, ezt akartad mondani? Ilyen tudással kár volt hozzászólni, mert csak hülyeséget sikerült írnod. Műtéti beavatkozásoknál is van olyan, hogy oxigént kell adni, elég nagy baj lenne, ha mérgező lenne.

2021. ápr. 25. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 Wadmalac ***** válasza:
78%

Az igaz, hogy a tömény oxigén légkör nem tesz jót az embernek, a szervezet nem ekkora oxidációs "tuningra" van tervezve. És igen, akár bele is lehet halni.


Viszont mindez normál légköri nyomáson igaz csak, mert a parciális nyomás számít.

Szóval alacsonyabb nyomású, tiszta oxigén légkör lehet ugyanolyan jó, mint a normál nyomású levegő-keverék.

A hátulütője, hogy az égés tojik a parciális nyomásra, ha valami kigyullad, az baromira ég.

2021. ápr. 26. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 Meton ***** válasza:
78%
Nem ugyanaz, de ezt iskolában is kellett volna tanulnod. Az oxigén egy rendkívül tűzveszélyes anyag, míg a levegő egy biztonságos gázkeverék, aminek 78%-a nitrogén. A nitrogén miatt nem gyullad meg minden az oxigéntől.
2021. ápr. 26. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 horex ***** válasza:
88%

Meton

Az alkohol lebomlásának azért nézz utána, legalább a Wikiben


Elhiszem a HVG-ben megjelent orvosi kutatások következtetéseit, de mégis oxigént adnak az infarktusosnak és tüdőbetegségekben is

Nem azt jelenti hogy tiszta oxigént lélegez be, mert az önmagában mérgező, hanem adott L/perc mennyiséget. Az orr kanül mellett normál levegő megy be, azt dúsitják oxigénnel

Mostanság a COVID idején a kórházakban is nyomják az oxigént mert tüdőgyulladás esetén kevés a szükséges oxigén felvétel

COPD esetén otthonra is rendelnek oxigén belégzést palackosat vagy fejlesztő készüléket. Jellemző beállitás ez esetben, 2L/perc


"Aki túl sok oxigént kap, annak elég a tüdeje"

Nem ég el semmije. A tiszta oxigén másképpen mérgező a szervezetre

2021. ápr. 27. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
67%
Nyílvánvalóan levegőt.
2021. ápr. 27. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
100%

Nem is tudom, hogy a kérdező vagy az aki szerint a tiszta oxigén mérgező a furcsább ebben a topikban.

Már mitől lenne a tiszta oxigén mérgező? Nem érgező. Ellenben rettenetesen veszélyes, mert táplálja az égést.

2021. ápr. 27. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 Wadmalac ***** válasza:

"Már mitől lenne a tiszta oxigén mérgező? Nem érgező."

Értelmezés kérdése. Tiszta oxigén légkörben, normál nyomáson ha nem is gyorsan, de a tüneteket nem időben észrevéve pár óra alatt meghalhatsz (mondjuk azt a bőrkékülést-lilulást és egyéb tüneteket azért észre lehet venni).

A vér túltelítődik, széndioxid-szintje meg elvileg leesik, borul a PH-értéke, romlik a gázcsere stb.

Plusz felmegy a pulzus, testhőmérséklet is emelkedhet, eufórikus vagy éppen agresszív viselkedés léphet fel, eszméletvesztés is jöhet, plusz légzésleállásos halál.


De mondom, mindez csak légköri vagy magasabb nyomáson.

Az űrhajózásban meg tiszta oxigént csak fél bar alatt használtak (0,3 talán?).

2021. ápr. 27. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 sadam87 ***** válasza:

#17

"Tiszta oxigén légkörben, normál nyomáson ha nem is gyorsan, de a tüneteket nem időben észrevéve pár óra alatt meghalhatsz "

Pár óra alatt nem hiszem. A wikipedia oldal alapján 24 óra után jelentkezhetnek (egyre súlyosabb) tüdő károsodásra utaló tünetek.

"Evidence of decline in lung function as measured by pulmonary function testing can occur as quickly as 24 hours of continuous exposure to 100% oxygen,[35] with evidence of diffuse alveolar damage and the onset of acute respiratory distress syndrome usually occurring after 48 hours on 100% oxygen."

[link]

2-3 bar nyomáson már akár 3 óra után.

"széndioxid-szintje meg elvileg leesik"

Nem esik le. Miért tenné? Egyes esetekben épp a normálisnál magasabb CO2 szintet okozhat (például a tüdőkárosodás miatt).

"oxygen toxicity can cause carbon dioxide narcosis secondary to a loss in the hypoxemic drive and decrease in ventilation"

[link]

"Az űrhajózásban meg tiszta oxigént csak fél bar alatt használtak (0,3 talán?)."

Így van. Az angol wiki szerint 38 kPa nyomáson.

[link]


#12/#13

Kötve hiszem, hogy az égés üteme független volna a parciális nyomástól. Alacsonyabb parciális nyomású oxigénben lassabb az égés (nagyrészt függetlenül attól, hogy mi van mellette).

2021. ápr. 27. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
Levegőt.
2021. ápr. 27. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 Wadmalac ***** válasza:

"Pár óra alatt nem hiszem. A wikipedia oldal alapján 24 óra után jelentkezhetnek (egyre súlyosabb) tüdő károsodásra utaló tünetek."

Eléggé szórnak az infók, olvastam már 6-12-24 órát is. Frász tudja.


"Nem esik le. Miért tenné? Egyes esetekben épp a normálisnál magasabb CO2 szintet okozhat (például a tüdőkárosodás miatt)."

Az a helyzet, hogy én is így tudtam, le is írtam, de elküldés előtt rákeresgéltem és több forrás szerint is leesik, mint hiperventilláció esetén. Nekem is fura volt, de elhittem. De köszi a korrekciót, ezek szerint eredetileg tudtam jól.


"Kötve hiszem, hogy az égés üteme független volna a parciális nyomástól."

Hát biztosan nem független, de kevésbé befolyásolja, mint mondjuk a légzéshez szükséges oxigénbejutást.

Szóval alacsonyabb nyomáson is "rohadtul ég" benne minden.


Amúgy most elkezdtem emiatt morfondírozni, hogy az Apollo 1 baleseténél valószínűleg légköri nyomáson voltak oxigén légkörben, de az is lehet, hogy kicsit magasabban, a kapszula légszigetelése nem belső kisebb nyomásra van csinálva.

2021. ápr. 27. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!