Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy kaphatom meg a röntgenfel...

Z___O kérdése:

Hogy kaphatom meg a röntgenfelvételemből kapott dózist sievertben?

Figyelt kérdés
A röntgenes hölgy felírta nekem, hogy hány kV és mAs volt egy lövés. A sievert ugye a kV és mA szorzata szorozva a súlyzótényezővel. Most a súlytényező legyen csak egy, ne számoljunk azzal, hogy melyik szövet kapott. Csak azt nem értem, hogy nem kellene ehez tudnom, hogy mennyi ideig volt aktív a sugárzás, csak mert úgy jön ki a mértékegység ((kV*mAs)/s=W). Annyira nem vagyok profi ebben, valaki tud segíteni?

2021. máj. 20. 19:53
 1/3 Z003 ***** válasza:
46%
Igen ehhez kéne tudnod menyi ideig tartott a besugárzás. Ha azt nem tudod nehéz lesz pontosan kiszámolni, de ha emlékszel kb menyi ideig zúgott a gép kaphatsz egy közelítő értéket. De ha keresgélsz neten biztos találsz valami táblázatot hogy kb menyi ideig tart egy adott fajta röntgen.
2021. máj. 20. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
91%

Ez a kijelentésed meglehetősen téves: "A sievert ugye a kV és mA szorzata szorozva a súlyzótényezővel."


A kapott dózist részben jól jellemzi a gyorsítófeszültség és az anódra megküldött elektromos töltés (mAs) mértéke, de a pontos dózis meghatározása meglehetősen komplikált számítást igényel, amihez ismerni kéne a használt röntgengép egyéb paramétereit is. Például a pontos számításhoz azt is tudni kéne, hogy milyen messze volt a sugárzó a testedtől, milyen szűrőt használtak a spektrum lágy részének elnyelésére, milyen kitakarás volt alkalmazva a felvételnél, lámpa típusa, stb. Viszont ha megközelítő értéket szeretnél csak tudni, akkor arra már lehet találni táblázatokat. Valószínű, hogy a felvételt készítő egészségügyi labor is rendelkezik ilyen táblázattal, tehát egyszerűen ott kell megkérdezni - és az probléma, ha nem tudnak a kérdésedre egyértelmű választ adni.


Persze az ilyesmin csak az első CT szkennelésedig fogsz izgulni, mert utána már olyan lesz a hozzáállásod a témához mint a csernobili kármentesítőknek a sugárvédelmi előírásokhoz egy iskolai laboratóriumban!

2021. máj. 20. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Nem félek a sugárzástól, alapvetően a munkám során találkozok sokszor sugárzással (de nem a számításával), csak kíváncsi voltam, hogy abból, amit leírt, hogyan tudom kiszámolni. Mert olyan gyanús volt, hogy ez kicsit kevés adat. (Meg persze, hogy mennyivel több sugárzást kaptam a röntgenből, mint amúgy egy hónap alatt a munkahelyemen.)

Na de a kérdésem lényege az volt, hogy akkor alapvetően a felvetésem helyes-e, szóval köszi a válaszokat.

2021. máj. 20. 22:05

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!