Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudjuk, hogy a távoli...

Honnan tudjuk, hogy a távoli kettőscsillagok gravitációsan mozognak egymás körül, nem pedig elektrosztatikusan?

Figyelt kérdés
2021. jún. 7. 14:40
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 1/84 anonim ***** válasza:
100%
Az elektronos-víztornyos trollunk újabb kérdése? :)
2021. jún. 7. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/84 anonim ***** válasza:
100%
Semmi nem utal rá, sem elméletileg, sem tapasztalatilag. Nincs a mozgásukban olyan, amit ne lehetne a gravitációval egyszerűen magyarázni. Ld. occam borotvája.
2021. jún. 7. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/84 A kérdező kommentje:

#2

Olyan sincs a mozgásukban, amit ne lehetne az elektromos vonzással magyarázni.

2021. jún. 7. 16:16
 4/84 anonim ***** válasza:
100%

Ja értem, egy újabb lábtörlő, ezt is szét akarod szaggatni. :))


Segítek: Olyan sincs a csillagok elméleti fizikájában, ami megmagyarázna ekkora sztatikus töltést, pláne kettőnél több csillag esetén.

2021. jún. 7. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/84 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ez "tudományos mazochista" és arra izgul, ha lehülyézik.
2021. jún. 7. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/84 A kérdező kommentje:

Ha tegyük fel, az elektromos vonzás a gravitációnál sokkal gyakrabban fordulna elő a hétköznapi életbe, akkor is a gravitációval akarta volna Newton magyarázni a bolygók mozgását?


Szerintem a fizikusok gondolkodását nagyban befolyásolja, hogy az ő életüket milyen tényezők befolyásolják. Ezért is ragaszkodnak ahhoz, hogy léteznek elektronok, pedig a kétrés kísérlet sokkal jobban magyarázható lenne a nemlétező elektronokkal.

2021. jún. 7. 17:34
 7/84 anonim ***** válasza:
100%
Élvezed ha fáj ugye?
2021. jún. 7. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/84 A kérdező kommentje:
Látom, fáj az igazság.
2021. jún. 7. 20:33
 9/84 anonim ***** válasza:
100%
Inkabb erzed mint latod. De ennek ellenere sem akarod elfogadni!
2021. jún. 7. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/84 2*Sü ***** válasza:
100%

> Olyan sincs a mozgásukban, amit ne lehetne az elektromos vonzással magyarázni.


Azért lenne mit magyarázni. Vonzani az ellentétes töltések vonzzák egymást. Két csillag esetén még oké, hogy azért vonzzák egymást, mert ellentétes töltésűek. De mi a helyzet a hármascsillagokkal? Azok így gravitációs vonzás esetén stabil rendszerek, elektromos vonzással nem lennének azok, és nem úgy mozognának, ahogy látjuk őket. Aztán a csillagok – a kettőscsillagok is – általában valamilyen csillagrendszernek is a részei, ott megint bajban lennénk, ha elektromos vonzással kellene leírni a mozgásukat.


És akkor itt meg kellene magyarázni, hogy a Nap miért kivétel, miért nem elektromosan töltött. Vagy a kettőscsillagok miért kivételek, azok miért azok. Egy csomó extra feltételezés kellene ehhez a modellhez, teljesen feleslegesen, így pusztán az Occam borotvája elv miatt is el lehet vetni.


Továbbá a csillagoknak továbbra is van tömege, tehát gravitációsan is vonzaniuk kellene egymást. A csillagok tömege meg kvantumfizikai okok miatt szűk tartományba esik (túl kicsi tömeg esetén nem indul be a magfúzió, túl nagy tömeg esetén meg neutroncsillag keletkezne). Az ehhez képest extraként feltételezett elektromos vonzás esetén más lenne a keringési idő.


Aztán az a probléma, ami a Rutherford-féle atommodellel is volt. Az elképzelés az volt ugye, hogy az elektronok keringenek a proton körül. Csakhogy a mozgó töltés elektromágneses sugárzást bocsát ki, az ehhez szükséges energia az elektron mozgási energiáját csökkentené, az elektron lelassulna, és beleesne az atommagba. A csillagoknál ugyanez a helyzet. Viszont ott ennek az elektromágneses sugárzásnak elég nagynak kellene lennie, hogy érzékeljük.


És akkor még nem beszéltünk arról, hogy milyen modell írná le az ilyen elektromosan erősen töltött csillagok és kettőscsillagok keletkezését…


~ ~ ~


Viszont van egy angol mondás: Shut up, and calculate!


Az a kijelentés, hogy a kettőscsillagok mozgását lehet elektromos vonzással magyarázni, az a duma, a mese része. Vegyél konkrét példákat, konkrét számokat, mérési eredményeket és kezdj el számolni, figyelembe véve az elektromágneses kölcsönhatás minden sajátosságát.

2021. jún. 7. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!