Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A bolygók miért nem forrósodna...

A bolygók miért nem forrósodnak fel a Nap hatására teljes térfogatukban?

Figyelt kérdés
Az űr vákuumja tökéletesen szigeteli a hőt. Elvileg lassan fel kéne forrósodnia a bolygóknak, ahogy a Nap hősugárzása melegíti a világos felüket, de mégsem így történik. Miért? Hova szökik meg az energia, amit elnyelnek?

2021. jún. 24. 22:25
 1/6 anonim ***** válasza:
92%

"Az űr vákuumja tökéletesen szigeteli a hőt."

Azert mert ez nem igaz. Ha tokeletesen szigetelne, akkor hogy melegitene a Nap a bolygokat? :)

2021. jún. 24. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

"Az űr vákuumja tökéletesen szigeteli a hőt."

"a Nap hősugárzása melegíti a világos felüket"

Wtf?

Szerinted a bolygónak nincs hősugárzása?

2021. jún. 24. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A hő többféleképpen tud terjedni. Ebből az egyik a hővezetés, ebből a szempontból tényleg tekinthető közel tökéletes szigetelőnek az űr vákuuma, nem is így terjed a hő az űrben.

A másik hőterjedési mód, ami mindig játszik, a hősugárzás, és erről van itt is szó. A Nap hősugárzás útján melegíti fel a bolygókat, és azok is hősugárzás révén adják le a hőt. Minden testnek, mely melegebb az abszolút nulla foknál van hősugárzása. Minél melegebb, annál nagyobb. A nap addig a pontig tudja melegíteni az adott bolygót, míg beáll egy egyensúly, ahol ugyan annyi energiát sugároz ki, mint amennyit elnyel.

2021. jún. 24. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

[link]

(Föld-légkör rendszer sugárzási mérlege)

[link]

(Hőáramlás, hősugárzás)

2021. jún. 25. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

A hő háromféle terjedési módját ismertem én is (hővezetés, áramlás, sugárzás), azt is tudtam, hogy a Nap energiája a Földre csak sugárzás útján juthat el, csak azt nem tudtam, hogy a Föld (és más égitestek) ilyen sok energiát visszasugároznak az űrbe. Így érthető, hogy beáll egy többé-kevésbe kellemes egyensúlyi állapot. Ez a sugárzási mérleg ábra érdekes. Ez sok mindent megmagyaráz.


Azt mondjuk továbbra sem értem, hogy a Föld magmája miért nem forrósítja át az egész kérget, mi tartja a mélyben a hőt. Onnan biztos nem jön ki sugárzásként a hőenergiája. A hőkiegyenlítődés miatt azt gondolná az ember, lassan átlagolódik a hőmérséklet a bolygó egész tömegén.

2021. jún. 25. 23:05
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Az meg azért nem, mert a külső rész gyorsabban hűl.

Úgy tudom, ha nem lenne belső radioaktivitás, akkor a felszín 20 fokkal lenne hidegebb, szóval ennyit tud kívül fűteni.

2021. jún. 25. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!