Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik a leggyakrabban előford...

Melyik a leggyakrabban előforduló halmazállapot a világegyetemben?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy egy anyagnak több halmazállapota is lehet, így a kérdésnek ilyen szempontból nincs értelme, de ha mondjuk elmentenénk az univerzum állapotát egy adott pillantban, akkor az épp elmentett állapotában melyik van jelen a legnagyobb mennyiségben?


Szilárd, folyékony, gáz, vagy plazma?


2021. júl. 24. 16:08
 1/8 anonim ***** válasza:
80%

Nyilván nem a folyékony és nem is a szilárd. Vagy gáz, vagy plazma.


De a kérdés egyébként több szempontból is problémás. Egyrészt mit jelent az, hogy "legnagyobb mennyiségben"? Térfogat vagy tömeg? És mérés közben hogyan kompenzáljuk a gravitációt? És ha már gravitáció, mi a helyzet a fekete lyukakkal, velük mit kezdünk?


Másrészt ez a kérdés azt feltételezi, hogy a világegyetemben már mindent megismertünk, továbbá hogy e négy halmazállapoton kívül nem is létezhet más. Ezek közül persze egy sem igaz, hisz egyrészt nem tudjuk például, hogy valóban létezik-e sötét energia, mert ha igen, akkor annak a halmazállapota a válasz, hisz a világegyetem 85%-át tenné ki (a sötét anyag jelenlegi elmélete szerint). De ha létezik, akkor elméletileg a négy közül egyik halmazállapotba sem sorolható be, mert a 4 halmazállapot a "közönséges" anyag állapotai, nem pedig a sötét anyagé.


Röviden összefoglalva: értelmezhetetlen a kérdés, nincs rá válasz.

2021. júl. 24. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
#1 vagyok: bocs, elsőre rosszul írtam, sötét anyagra gondoltam végig, nem sötét energiára.
2021. júl. 24. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
74%

Plazma.

Nézd csak meg a saját rendszerünket: Egy bazi nagy plazmagömb, plusz pár, a csillaghoz képest elhanyagolható tömegű bolygó.


A második helyen van a galaxisok közepén lévő szupermasszív fekete lyukak anyaga. De a teljes galaxis tömegéhez képest ez is kisebb.

2021. júl. 24. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
71%

Kérdés, hogy a fekete lyukak anyagát milyen halmazállapotúnak tekitjük a fent felsoroltak közül. Ugyanis halmazállapot csak a anyagra értelmezhető, a fekete lyukakról pedig nem tudjuk, hogy értelmezhető-e rájuk az anyag fogalma, és így a halmazállapot fogalma a klasszikus felfogás szerint.

De már a nautroncsillagokat alkotó anyagra is nehéz értelmezni a halmazállapot fogalmát, és ez nincs kevésbé így a csillagokat alkotó anyag esetében sem. Sőt, ha ezt végiggondoljuk, akkor oda lukadunk ki, hogy maga ez a négyes halmazállapot-felosztás is jobbára csak a hétköznapokban megszokott körülmények között leledző, hétköznapi mennyiségű, és hétköznapokban megszokott anyagokra értelmezhető, ami viszont csak nagyon marginális százalékát teszi ki az univerzum össztömegének.

A valóság az, hogy az univerzum tömegének döntő hányadára nem, vagy csak nehezen, korlátozottan, különböző feltételekkel értelmezhető a halmazállapot fogalma, és akkor sem dönthető el, hogy melyikbe is tartozik, mert akár mindnek a tulajdonságait hordozhatja.

2021. júl. 24. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
57%

Bocsánat, #4 vagyok, az utolsó mondatomban ezt a sort: "... értelmezhető a halmazállapot fogalma, és akkor sem dönthető el, hogy melyikbe is tartozik, ..."


javítanám erre:


"... értelmezhető a halmazállapot fogalma, és sok esetben akkor sem dönthető el egyértelműen, hogy melyikbe is tartozik, ..."

2021. júl. 24. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Attól függ, hogy a sötét anyag milyen halmazállapotú :-)
2021. júl. 25. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Az univerzum tömegének 85%-át NEM a sötét anyag teszi ki, hanem a sötét energia.

[link]

2021. júl. 26. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
A hagyományos anyag túlnyomó többsége plazma halmazállapotban van, ez sztem. nem kérdés.
2021. júl. 26. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!