Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A matematikusok miért kezdenek...

A matematikusok miért kezdenek foglalkozni olyan problémákkal, amik eleinte nem érdekesek?

Figyelt kérdés

Gyakran nézem a Numberphile youtube csatornát, ahol tényleg szórakoztató és izgalmas módon mutatnak be matematikai problémákat, azok megoldását, vagy a benne rejlő érdekességeket. De sokszor azon is elgondolkodom közben, hogy miért merülnek egyáltalán fel bizonyos kérdések, amiket utána vadul próbálnak megválaszolni. A matematika egyes ágai nagyon fontosan a gyakorlatban, mint pl. a statisztika, analízis, a geometria sok része, számelmélet, valószínűségszámítás, ezekben nem csoda, ha erős a motiváció bizonyos problémák megoldására, de vannak olyan kérdések, amik teljesen absztraktak vagy öncélúnak tűnnek, mégis egy-egy életen át lekötik a matematikusokat.


Most néztem pl. egy Veritasium videót a Collatz sejtésről, ( https://www.youtube.com/watch?v=094y1Z2wpJg), és kíváncsi lennék, hogy jutott eszébe valakinek ezt a jelentéktelen számsorozatot vizsgálni először, és figyelni, melyik kezdőértéktől hogy alakul a sorozat. De ennél sokkal érthetetlenebb példák is vannak, mármint az az érthetetlen, miért kezdett velük valaki foglalkozni.



2021. aug. 7. 16:18
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nagy általánosságban egyik probléma sem érdektelen, hanem más problémák esetén merültek fel.


Ha jól tudom, a Collatz-sejtés alapja egy gráfelméleti probléma, tehát nem úgy volt, hogy Collatz fejéből kipattant ez a probléma, hanem egy másik probléma vitte oda.


Másik ilyen a nagy Fermat-sejtés (ami azóta tétel). Ott a kiindulás a Pitagorasz-tétel volt, és Fermat felvetette, hogy ha ez egyenesen és síkban működik, akkor más dimenziókban tud-e működni.

2021. aug. 7. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Igen, épp gondoltam, hogy azt hozom még fel mint ismert példát, de rájöttem, hogy az szinte biztos a Pitagorasz tétel általánosítása lehetett a szikra.

Csak néha vannak olyan hihetetlen komplikált problémák is, amiknél elképedek, hogy na eeeez kinél jött elő, és egyáltalán hogy jutott eszébe megvizsgálni olyan szempontból, ami magát a problémát adja.

2021. aug. 7. 17:43
 3/5 A kérdező kommentje:
jav: ...hogy annál biztos a Pitagorasz...
2021. aug. 7. 17:44
 4/5 anonim ***** válasza:
96%

Aki nem kutatott, annak ez a folyamat ismeretlen. Nem elmagyarázható. Tehát nem fogja tudni, mi a motiváció, melyik gondolattól hová lehet jutni. Ez azért van így, mert soha nem élt meg ilyesmit, tehát nem is tudhatja, mit kell megélni.

De az bizonyos, hogy a "fejéből kipattant" nem fordul elő. Ami kipattan, az az, hogy gondolkodunk egy probléma megoldásán, sokáig semmi, aztán valahonnan (vélhetően valami asszociációból) beugrik, mit nem próbáltunk, és íme. Tényleg jó.

Az alapkutatás nagyjából a megoldás pillanatában sohasem használható semmire, sőt, fogalmunk sincs, valaha direkt használható lesz-e. Azért nevezzük alapkutatásnak, mert az adott tudományág olyan alapvető kérdéseivel foglalkozik, amelyek nélkül nincs gyakorlati alkalmazás. Körülbelül olyan, hogy be akars zjutni egy 10 méter magasan lévő ablakon. Építesz egy alapot. semmire se jó. Ráépítesz még egy fokozatot. Semmie se jó. Aztán a sokadik építményről bejutsz az ablakon. Ez az, amely használható. De a többi nélkül soha nem létezik. Nem megépíthető, lógna a levegőben. Az alaptudomány a legalós fok. arra használjuk, hogy lehessen egy következő.

2021. aug. 7. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Prokopf ***** válasza:

4#

Ami nem gond egy madárnak, gond lehet nekem...

Csak az ablakon juthatok be? Az ablakot tartalmazó "építmény" anyaga? (Pl. olvasztható jég, mágneseszhető vas, képlékeny vagy lyukasztható szilárd anyag, rugalmas anyag stb.) Az építmény szilárd alapokon áll (eltolható, felborítható stb.)?

Szerintem az igazi alapkérdések ilyenek, és bizony néha tényleg a "fejből pattannak elő"...

Pl. ha valami gyorsabb lenne a fénynél, látnánk -e? (Biológiai korlát)

Ha Einsten térgörbítő gravitációs elméletét a bolygótestek egyenes mozgásáról síkban tányéralakú bemélyedéssel modellezem és látom, hogy a görbület a valós háromdimenziós térbe görbül, akkor hova fog görbülni a valós (állítólag 3+1) dimenziós tér térgörbülete?

Mik azok a polaritások?

Stb.

Kérdések jócskán vannak, és nem tudhatjuk hova vezetnek bennünket, ha feltesszük őket.

Az asszociatív képességek szerintem nem lépcsőn járnak...

Másfél évvel ezelőtt pl. feltettem egy egyszerű kérdést: mi köze van a koronavírus fertőzőképességének a szervezetben lévő növekedési hormon mennyiségéhez? Nem vagyok virológus, de elég messzire jutottam az első kérdéstől...

2021. aug. 16. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!