Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Meleg hőmérsékletű levegőben...

Meleg hőmérsékletű levegőben miért nehezebb lélegezni?

Figyelt kérdés

Sokan nem tudnak aludni a magas hőmérséklet miatt, de ehhez a thalamusz hőközpontjának van köze.

Viszont ilyenkor a légzés is nehezen megy. Olyan, mintha nem is lenne oxigén a levegőben. Ez mitől van, miért nehéz a melegben lélegezni?



2021. aug. 17. 13:32
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Mert a gázok hőmérséklet hatására kitágulnak, ami azt ereményezi, hogy adott térfogatban kevesebb molekula lesz. A tüdődbe beszívott levegőmennyiség kevesebb oxigént fog tartalmazni, a kevesebből pedeig a szervezeted is kevesebbet tud felvenni.
2021. aug. 17. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nem tudom, nem hiszem, hogy a hőmérsékleti tágulás annyit rontana a felvehető oxigénen, hogy megérezni.

Én inkább arra tippelnék, hogy szervezetünk, érzékelésünk hozzá van szokva, hogy általában a beszívott levegő hidegebb a tüdőnél, tehát a tüdőben a normális "légzés-érzés" együtt jár némí hűtéssel.

Túl nagy melegben ez hiányzik és ez kelthet olyan érzést, hogy valami nem stimmel, olyan, mintha simán pangana a levegő a tüdőben.

2021. aug. 17. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Silber ***** válasza:
100%
Szerintem egy nagyon fontos paraméter eddig ki lett felejtve: a páratartalom. Ha van elegendő vízforrás, akkor a magasabb hőmérsékletű levegő nagyobb mennyiségű vizet is fog tartalmazni amely megnehezíti a test hőleadását (nem párolog el az izzadtság), és "nehéz légzés" érzetét is kelti. 30+°C-os száraz levegőben is lehet könnyedén levegőt venni, és 15°C-os 100%-os páratartalmúban is nehezen.
2021. aug. 17. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Wadmalac ***** válasza:
100%
#3: Jogos.
2021. aug. 18. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2021. aug. 18. 16:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!