Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem a hagyományos módon...

Miért nem a hagyományos módon készítették el a Covid oltásokat?

Figyelt kérdés
A legtöbb gyártócég (a kínaiakon kívül) milyen okból nem a hagyományos, gyengített vagy elölt oltást forgalmazta? Ha hatástalan lenne, akkor a Hepatitis, HPV, stb elleni oltásokat sem hagyományos módon készítenék.

2021. aug. 22. 10:38
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
87%

Ez ugyanolyan dolog, mint hogy az emberek nem azért járnak autóval szekér helyett, mert a szekér hatástalan lenne.


Egyrészt azért, mert egy „elavult” technikáról van szó, itt az elavult alatt azt kell érteni, hogy vannak hatékonyabb gyártási módok. A vírusok szaporítása és legyengítése időigényes feladat, tehát ugyanannyi idő alatt kevesebb oltás készíthető más eljárásokkal szemben.


Másrészt a hatóanyag hatása sem feltétlenül jó hatásfokú, és egyre többet lehetett hallani, hogy az idősek kb. fele nem is kapott tőle védettséget.

2021. aug. 22. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Azért nekem bonyolultabbnak tűnik genetikailag megmódosítani egy adenovírust, majd beleinjektálni egy szintén módosított tüskefehérjét, mint "szimplán" legyengíteni a koronavírust. Nem? A józan eszem ezt mondja.

Érdekes, hogy hatástalan, de ennyire erővel az influenza meg az egyéb oltások is hatástalanok.

2021. aug. 22. 10:52
 3/13 anonim ***** válasza:
73%
Számodra azért hangzik bonyolultnak, mert nem értesz hozzá. Mi biologusok az első molbi gyakon már e.colit transzformálunk plazmid DNS-sel
2021. aug. 22. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Tehát legyengíteni egy vírust sokkal időigényesebb, mint modifikálni az örökítőanyagot?
2021. aug. 22. 11:03
 5/13 anonim ***** válasza:
73%

Amúgy nem tudom és ezen én is gondolkoztam.

Az idősek nagy része nem is kapott védettséget, én krónikus beteg fiatal vagyok, alig van határérték felett a védettségem és még ezermillió helyről hallani, hogy nemcsak idősekben nem volt kellően hatékony a kínai szer.


Nem tudom, hogy ennél van-e csak így ez.

Esetleg a többi oltás esetén is (mármint régebben használtak), csak azok kötelezőek és sok erős szervezetű, egészséges emberben kialakul a védettség, ami esetleg elegendő is a megfelelő szintű nyájimmunitáshoz.

2021. aug. 22. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
59%

Kérdező, „a hülye okoskodik” tipikus esete vagy. Józan paraszti ésszel annak is ki kellene jönnie, hogy a Hold a fejünkre esik, mégsem így van, a miértjének megértéséhez pedig tanulni kell.


Ha majd a vakcinagyártásról tanulsz a megfelelő helyen, máris nem a józan paraszti ésszel fogsz róla filozofálgatni.

2021. aug. 22. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

6: neked meg mi a bajod? Csak egy kérdést tettem fel, az olyan nagy bűn?

Ha nem tudsz megfelelően válaszolni és nincs minimális önkontrollod, akkor megkérlek, hogy ne pazarold itt a helyet.

2021. aug. 22. 11:14
 8/13 anonim ***** válasza:
8%
Semmi bajom nincs. Neked mi a problémád? És mi a gondod a válaszommal?
2021. aug. 22. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 sadam87 ***** válasza:
100%

Az elölt vírust tartalmazó oltások több szempontból sem praktikusak. Eleve elég macerás, hogy ahhoz, hogy készíteni tudjad a vakcinát, folyamatosan tenyészteni kell a vírust. Ehhez nyilván labor, és szigorú biztonsági szabályok kellenek. Nagy mennyiségben kell bejuttatni az elölt vírust (hiszen nem tud szaporodni). Ezek miatt drágább és macerásabb az előállításuk. Emellett az elölt vírus gyengébb immunválaszt vált ki, mint az élő, emiatt olyan anyagokat (adjuvánsokat) kell általában adni a vakcinához, ami erősíti az immunválaszt.

Az attenuált (legyengített) kórokozót tartalazó vakcina egy más kérdés. Azt kifejezetten időigényes előállítani, mert egy szelekciós folyamatot kell véghez vinni, amely során mindig a legyengébben patogén (betegséget okozó) kórokozót kell tovább tenyészteni. Itt is nyilván folyamatosan kell tenyészteni a vírust, és gyenge immunrendszerű személyek nem kaphatják meg a vakcinát, hiszen élő vírusról van szó. Továbbá ritkán előfordulhat, hogy a kórokozó visszamutálódik patogénebb verzióba (orális poliovakcina esetében például előfordult ilyen). Előnye az elölt vírust tartalmazó vakcinával szemben, hogy a vírus tud szaporodni, így nem kell olyan sokat beadni (és általában adjuvánsok sem kellenek). De jelenleg nincs engedélyezett attenuált COVID-19 vakcina.

Ehhez képest a vírusvektor, és főleg az mRNS alapú vakcinákat sokal könnyebb legyártani. Ezekhez értelmeszerűen nem kell a kórokozó vírust tenyészteni. Karikó Katalin mondta, hogy amint megvolt a vírus genomja (mikor még csak Kínában terjedt) azonnal el tudták kezdeni a vakcina fejlesztését. Tehát az új generációs vakcinákat sokkal könnyebb és olcsóbb előállítani. Az is felmerült, hogy kevesebb lehet a mellékhatásuk (Duda Ernő mondta ezt többször is), de ezt nem tudom, igazolták is-e.


Azért abból, hogy milyen típusú a vakcina, nem vonnék le messzemnő következtetéseket. Például a németek is fejlesztettek mRNS alapú vakcinát, de olyan gyenge eredményt produkált a III. fázisú teszteken (47% hatékonyság), hogy végül nem is gyártják.

[link]

Más kórokozók elleni oltásokat meg pláne nem vennék ide, pláne ami ellen már régen van oltás, hiszen arra rengeteg idő volt fejleszteni. A különböző kórokozók egészen más erősségű immunválaszt alakítanak ki, így az oltás fejlesztének nehézsége is nagyon eltérhet.

2021. aug. 22. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 sadam87 ***** válasza:
100%

Amúgy sem a HPV, sem a hepatitis B (itthon csak ez ellen kötelező a védőoltás) elleni oltás nem elölt vagy attenuált vírus alapú. A hepatitis B elleni oltás fehérje alegység alapú.

[link]

(Viszont a hepatits A ellen van inaktivált vírus alapú védőoltás, de az itthon nem kötelező.)

A HPV elleni oltás meg vírus-szerű részecske (vírus-like particle, VLP) alapú.

[link]

(Már ha tényleg ezeket a típusokat használják itthon is.)

2021. aug. 22. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!