Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fizikában mi az energia...

A fizikában mi az energia pontos meghatározása?

Figyelt kérdés

2021. szept. 3. 15:40
1 2 3
 1/21 Mojjo ***** válasza:
95%
Az időbeli eltolás folytonosan differenciálható szimmetriájához tartozó megmaradó mennyiség.
2021. szept. 3. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
14%

Off topic : (nem igazan ertem)


Ha az univerzum elott nem volt ter es ido (terido) ,es az unvierzum energiabol van, akkor hogy lett energia???

2021. szept. 3. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 Mojjo ***** válasza:
91%

@2: Ez egy fontos kérdés, és egyből két gyakori félreértésre világít rá.


- Az első az, hogy az univerzum előtt nem lett volna tér és idő. Valószínűleg arra gondolsz, hogy a tér és az idő az ősrobbanáskor született, előtte nem léteztek. Legalábbis ezt hallani gyakran, de valójában ez nem igaz. A mai fizikai modellekkel az ősrobbanás pillanatáig nem tudjuk visszatekerni az idő kerekét, nem tudjuk megmondani mi és hogyan alakult. Az, hogy nem volt tér és idő csupán akkor jön ki nekünk, ha olyan fizikai modellekkel akarjuk visszatekerni az eseményeket az ősrobbanásig, amik erre nem alkalmasak. Az igazság az, hogy nem tudjuk, volt-e olyan, hogy "az ősrobbanás előtt", nem tudjuk a téridő hogyan is nézett ki akkor, illetve előtte, ha volt előtte.


- A második pedig, hogy az egész univerzumra vonatkoztatva az energia nem marad meg, még manapság sem, azaz keletkezhet és eltűnhet a semmiből és a semmibe, az ősrobbanáskor pedig ez hatványozottan igaz volt. Ha megnézed az #1-ben írt definíciót, az energia megmaradása egy szimmetriához, az ún. időbeli eltolás szimmetriához kapcsolódik - amely szimmetria egy táguló univerzum egészére nem áll fent, így a hozzá kapcsolódó megmaradó mennyiség nem marad meg. Tehát: nem létezett olyasmi, hogy energiamegmaradás az ősrobbanáskor az univerzum egészére, sőt, most is csak lokálisan létezik. (Lokálisan viszont nagyon is.)

2021. szept. 3. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 LeonScottKennedy ***** válasza:
91%

"azaz keletkezhet és eltűnhet a semmiből és a semmibe, az ősrobbanáskor pedig ez hatványozottan igaz"


Kvantumfluktuáció erre vonatkoztatva.

Extrém esetekben előfordulhat, hogy a keletkezett részecskepárok nem oltják ki egymást, és így úgymond a semmiből lett plusz energia.

2021. szept. 3. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 Mojjo ***** válasza:
79%
@4: Nem erre gondoltam az idézett sorok írásakor :)
2021. szept. 3. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 LeonScottKennedy ***** válasza:
75%

#5:


Gondoltam, példának írtam.

De hallgatlak akkor.

2021. szept. 3. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 Mojjo ***** válasza:
82%

@6: Nem tudom, mit tudnék még hozzátenni, legalábbis konkrét kérdés nélkül.

A kvantumfluktuációk, virtuális részecskék párkeltése stb stb teljesen más és az időbeli eltolási szimmetria vs energiamegmaradás kérdéséhez nem kapcsolódó téma. Létezik, igaz stb stb, csak nem kapcsolódik az általam felvetetthez :)

2021. szept. 3. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 LeonScottKennedy ***** válasza:
92%
Az időbeli eltolási szimmetria fogalmáról most hallottam először. Erről mesélhetsz, hogyan kell ezt elképzelni, hogy jön ki ebből az energia.
2021. szept. 3. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 Mojjo ***** válasza:
93%

@8:

Egy másik kérdés alatti hozzászólásomat idézném:


"miután az általános relativitáselmélet napvilágot látott az 1910-es évek közepén, hamar feltűnt, hogy nem feltétlen teljesül a keretei között az energiamegmaradás.


A problémát egy bizonyos David Hilbert ajánlotta Emmy Noether figyelmébe, aki el is kezdett foglalkozni vele. Noether végül a megmaradási törvények - többek között, de nem kizárólag az energiamegmaradás - egy mélyebb, fundamentálisabb okát fedezte fel. Kiderült, hogy a megmaradási tételek mögött a természeti törvények bizonyos folytonosan differenciálható szimmetriái állnak - azaz az, hogy bizonyos transzformációk nem változtatják meg azokat.


Az energiamegmaradás mögött az időbeli eltolás folytonos szimmetriája áll. Csakhogy ez a szimmetria nem teljesül a táguló (vagy amúgy zsugorodó) világegyetem egészére. Sőt, alapvetően nem érvényes olyan térrészekre, ahol a világegyetem tágulása nem elhanyagolható. Az ősrobbanásra közel-távol nem teljesül.


Maximálisan teljesül azonban a Földre és a sufnizsenik találmányaira. A Föld nem tágul, a Naprendszer, de a Tejútrendszer sem, ingyenenergia termelő csodamasinák pláne nem - gravitációsan, vagy kémiai kötésekkel kötött rendszerek. Az időbeli eltolás folytonos szimmetriája teljesül, az energia megmarad."


Illetve ajánlott néznivaló:

[link]

és esetleg, ha jobban érdekel a nem csak energiára vonatkozó háttér, na meg a sztori:

[link]

2021. szept. 3. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 LeonScottKennedy ***** válasza:
87%

Óóóó, nagyon érdekes.

Mindennek fényében, az első válaszod rendkívül specifikusra és átfogóra sikerült, habár átlagember számára szerintem teljesen értelmezhetetlen.

Plusz az energia wikipédiája mégcsak megközelítőleg sem említ ilyesmit. Az időeltolás szimmetriája ugyan szerepel benne, mint összefüggés az energiamegmaradással, de a relativitás általi kivételes esetekről, ahol nem érvényesül az energiamegmaradás, nincs szó. Te azért azt is hozzávetted a definíciódhoz a "megmaradó" szóval.

2021. szept. 3. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!