Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik a jobb távcső ( nem...

Melyik a jobb távcső ( nem szerkezetére illetve müködésére gondolok azokat tudom )? bővebben --->

Figyelt kérdés
ha veszek egy 100 mmes refractort( lencsés távcső ) vagy egy 150mmes tükörs távcsövet akkor pl a pleiadok nyilthalmazban melyik fogja erősebben felfogni a beérkező a fényt, melyik ad szebb látványt? ( a tükrös sima newton távcső jelen esetben )
2010. aug. 31. 20:27
 1/5 anonim ***** válasza:

Mindenképpen a tükrös távcső a jobb. Nem véletlenül használnak olyat minden komolyabb csillagvizsgálóban.


Az alapvető különbség, hogy a tükör egyszerűen visszaveri a fénysugarakat, mégpedig minden frekvenciát EGYFORMÁN. A lencse viszont nem visszaver, hanem a törésmutatójának megfelelően ELTÉRÍTI a fényt, de sajnos minden minden frekvenciát ELTÉRŐEN. Emiatt a lencsének van egy torzítása (színtorzítás), melyet igen nehéz és drága korrigálni (különböző törésmutatójú lencsék kombinációjával).


A tükrös távcsőnél nincsenek ilyen problémák, én mindenképpen azt javasolnám. Szebb a képrajzolása, és a 150-es tükörnek jóval nagyobb a fényereje, mint a 100-as lencsének.


Pedro

2010. aug. 31. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
75%

Hát azért ez ennyire nem egyszerű ...


Először is, a készülék fényerejét az objektív átmérőjének, és a fókusztávolságának hányadosa adja meg. Könnyen belátható, hogy végül is lehet egy kisebb nyílású távcső fényereje nagyobb egy nagyobb objektívű távcsőénél.


Az ugyan igaz, hogy a tükrös távcsöveknek nincs színi hibája, viszont van más ami problémát okoz. Ez pedig a szerelésből adódó dolog. Arról van szó, hogy a tükrös távcsövek fénymenetében kell elhelyezni a tubuson kívülre terelő segédtükröt, tartójával együtt. Ez bizony már okoz képromlást.

A lencsés távcsöveknél van megoldás a színi hiba korrigálására, ezek a különböző törésmutatójú üveganyagból készült 2 vagy 3 tagú lencsék. Az akromatikus vagy az apokromatikus lencsék már meglehetősen jól korrigáltak színi hibára, és általánosságban elmondható, hogy ugyanolyan átmérőben lényegesen jobb képük van, mint a tükrös távcsöveknek! Aki nem ezt mondja, az nem nézett soha jó minőségű lencsés távcsőbe, és téved. Hogy mégis a tükrös távcső az elterjedtebb, az annak tudható be, hogy lényegesen olcsóbb, lényegesen könnyebb szerelni, és lényegesen nagyobb a választék belőlük (egyszerűen többféléből lehet válogatni)


"Nem véletlenül használnak olyat minden komolyabb csillagvizsgálóban."


Ennek teljesen más, prózai okai vannak. Egyszerűen nincs technológia jó minőségű nagyméretű lencsés objektív előállítására! A valaha készült legnagyobb (csillagászati) lencse átmérője 102cm. Tükörből nem probléma a 10 méteres átmérőjű távcső legyártása sem. A másik dolog, hogy a tükrös távcsöveknél megoldható az adaptív optika, ami ki tudja küszöbölni a nagy átmérőnél jelentkező légköri zavarok keltette aberrációkat. Érthető okokból ez a lencsék esetén nem volna lehetséges megvalósítani ésszerű ráfordítással.


Visszatérve a kérdésre, biztos vagyok benne, hogy van olyan tükrös távcső 150mm átmérővel, ami képes lepipálni egy átlagos 100mm-es lencsés távcsövet. De abban is biztos vagyok, hogy van olyan 100mm-es lencsés távcső, amit egyetlen 150mm-es tükrös távcső sem képes felülmúlni!


Ami eldöntheti a dolgot, hogy mennyi pénzed van!

Ha meg tudsz venni egy jó minőségű 100/1250 apokromatikus objektívű tubust, olyan dolgokat, és olyan minőségben láthatsz vele, amit még egy picit nagyobb tükrössel sem.

Ebben a kategóriában különben, amit írtál, még nem is olyan vészesen nagy az árdiferencia, de ha nagyobban gondolkozol (mondjuk 200mm feletti átmérőben) az már egyértelműen a tükrös távcsövek felé billenti a mérleget.


Összefoglalnám a tükrös és lencsés távcsövek jellemzőit...


Tükrös.


előnyök: Nincs színi hiba, olcsóbb, lényegesen nagyobb átmérőjű műszert is gond nélkül beszerezhetsz.


hátrányok: Az optikai útban vannak a fénykivezető szerkezetek, és ezek minőségromlást okoznak. Megfordítja a látómezőt. Nehezebben jusztírozható (értsd az optikai elemeket nehezebb jól beállítani)


Lencsés távcső:


Előnyök: Lényegesen jobb, kontrasztosabb képalkotás. Az elérhető nagyítás nagyobb (azonos átmérőhöz viszonyítva). Egyenesállású képe van. könnyű jusztírozni.


Hátrányai: Színi hibával terhelt a képe. Lényegesen drágább a jó minőségű optika (főleg nagyobb átmérőben). Kevés az igazán jó minőségű, elérhető optika.


A Pleiadok megfigyelésére minkét műszer alkalmas lehet, hogy melyikben fényesebb, az az említett fényerőtől függ. Azonos nagyítás esetén a rövidebb fókuszú műszer ad fényesebb képet.

Én azt mondom a lencsésnek lehet ugyan jobb képe, de ennek biztosan komolyabb, "forintosítható" ára van.


Ha volna két konkrét "távcsőjelölted", és elmondanád, valószínűleg konkrétabb választ tudnék adni...


maci

2010. szept. 1. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Sziasztok! Köszönöm szépen a válaszokat, maci még nincs konkrét kinézett távcsövem mert meg később fogom megvenni az ebayről és addig változgatnak, azért kérdeztem meg amit kérdeztem mert nekem most jelenleg egy 70mmes ekvatorális szerelésű refraktorom van amit jó képet ad bolygókról de a mélyég objektumok nem éppen az erősségei, tehát pl az m3 herkules halmazt esze ágába nincs csillagaira bontani, de olvastam hogy ahoz min 100mmes nyilás kell, és azért tettem fel amit tettem mert nem akarok feleslegesen 40ezer forintot( ebay-en itt körül van az ára ) költeni arra hogy csak 1 kicsivel kapjak jobb képet, tehát lövésem sincs milyen képet ad egy 150mmes newton féle tükrös, bevallom félek 1 kicsit a csalódástól is. Mégegyszer köszi a válaszokat!
2010. szept. 1. 13:38
 4/5 anonim ***** válasza:

A Hercules gömbhalmaza az M13, azt az én 110mm orosz tükrös távcsövem sem bontja teljesen, de szerintem egy (jó minőségű) 150mm-es már bontaná. Amúgy ha nem félsz a használt műszerektől nézz körül az MCSE honlapján.


[link]


Lehet találni jó műszereket, de legfőképpen segítőkész amatőröket, akikkel felvéve a kapcsolatot sok segítségre számíthatsz mindenféle téren.


maci

2010. szept. 1. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 CJKrisz válasza:

"A Pleiadok megfigyelésére minkét műszer alkalmas lehet, hogy melyikben fényesebb, az az említett fényerőtől függ. Azonos nagyítás esetén a rövidebb fókuszú műszer ad fényesebb képet. "


Közkeletű tévedés. Vizuális megfigyelésnél semmi ilyesmi jelentősége nincs a fényerőnek. Az, hogy egy objektum milyen fényes egy távcsőben (azonos nagyítás mellett) csak a távcső objektívjének (tükrének) átmérőjétől függ. Ha van két 15 centis távcsövünk, egy egyik F/5-ös, a másik mondjuk F/12-es, és mindkettőben 100x-os nagyítással vizsgálunk pl. egy galaxist, a látott képek fényessége pontosan egyforma lesz. Ugyanis mindkét távcső 15 centis és ezáltal pont ugyanannyi fényt gyűjtenek össze.

Fotózásnál már más a helyzet, ott a fényerősebb rendszerrel fotózva rövidebb expozíciós időket használhatunk.

2016. márc. 6. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!