Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért fordul elő, hogy megráz...

Miért fordul elő, hogy megráz a bevásárlókocsi?

Figyelt kérdés
2010. szept. 1. 11:15
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
83%
Ez akkor fordulhat elő ha a cipőd talpa valamilyen szigetelő anyagból van(pl. gumi,az elég gyakori)rajtad pedig műszálas tudományosnevén "susogós" nadrág :D Ilyenkor,ahogy mozogsz a ruha anyaga a súrlódás miatt statikusan feltöltődik,és az így keletkezett töltések a cipőd miatt nem tudnak eltávozni,viszont amikor a kezeddel megérinted a bevásárló kocsit,az elektrosztatikus töltések a kocsin keresztül egy elektromos szikra,kisülés formájában a földbe távoznak,lévén hogy kocsi fémből van,ami pedig ugye vezeti az elektromos áramot.remélem tudtam segíteni:)
2010. szept. 2. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

A "megráz" kifejezés helytelen, inkább csak megcsíp.


A magyarázat pedig a következő: vagy a cipőtalpad (és a padló) készül olyan anyagból, hogy érintkezésükkor (járás közben) a cipőtalpadon keresztül elektromosan feltöltődsz, vagy pedig a kocsi kereke és a padló anyaga között áll fenn ilyen kapcsolat (ez a jelenség csak akkor játszik, ha a bevásárlókocsiról hiányzik a földet súroló lánc). Mindkét esetben (legalább) egyikőtök elektromosan töltött állapotba kerül, ezután ha elég közel nyúlsz a kezeddel a kocsi fém részéhez, akkor (a töltésmegosztás jelensége miatt) elegendően nagy lesz az elektromos térerősség ahhoz, hogy "átüssön" és megtörténjen töltéscsere.


(Egyébként a közhiedelemmel ellentétben súrlódás nem kelt töltést, csak a szoros érintkezést biztosítja a _különböző_ anyagú teste között, a töltésáramlás az egyik anyagból a másikba az anyagok "elektronéhsége" közötti különbség miatt jön létre.)

2010. szept. 3. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

A válasz írója 44%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: tegnapelőtt 18:47


a nyelvtanra is szánj egy kis időt!

2010. szept. 3. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

A válasz írója 75%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: tegnap 10:37

az előtted lévő válaszoló vagyok.Akkor az én magyarázatam az nem lehet helyes? Még csak gimnazista vagyok és érdekel az elektrosztatika témaköre és úgy megörültem hogy egyedül rájöttem a magyarázatra :D

Egyébként a súrlódás alatt a szoros értintkezést ergó dörzsölést értettem,de most már belátom hogy itt nem helyes a szónak a a jelentése.

2010. szept. 4. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Szia kedves előző! Nem, a válaszod sajnos nem helyes. Egyrészt a súrlódás nem kelt/választ szét töltéseket, csak a felületek pontjait érinti össze. Másrészt csak a különböző anyagok érintkezésekor keletkezhet töltés a felületeken, az össztöltés azonban ekkor is változatlan (egyik felületén +, másikén - töltés keletkezik). Harmadrészt a szikra a kezed közelítésekor csap át, nem az érintkezéskor, és a szikra átcsapásakor nincs nagy szerepe a kocsi vezető anyagának.
2010. szept. 10. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!