Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért "éri meg" egy stabil...

Miért "éri meg" egy stabil vegyértékű, "nemesgáz-szerkezetű" molekulának, hogy ionizálódjon?

Figyelt kérdés

Addig értem, hogy pld az ammónia NH3 abban a stabil állapotban van, amire törekedett, hiszen az atomok közös elektronjai éppen telített vegyértékhéjat adnak ki. (A N-nek szüksége volt ehhez három plusz elektronra, ezt három H-től kapta meg.)


De akkor ezek után miért vesz fel, vagy ad le MÉGIS egy protont, és lesz belőle sav vagy lúg?

Ez főleg azért érdekel, mert nem tudok rájönni, hogy mikor melyik "éri meg" neki jobban: savvá vagy lúggá válni, és MIÉRT? Honnan lehet tudni, hogy az adott stabil molekula éppen sav, vagy lúg lesz?



2021. okt. 3. 15:43
 1/5 anonim válasza:
92%

Az ammóniának nincs stabil nemesgázszerkezete (de közelíti). Csak álmodozik róla. 😆

Azért megy bele sav-bázis reakciókba, mert végeredményben energetikailag "jobban" jön ki velőle végül.

Egyébként az összes kémiai reakció azon alapul, hogy minden a lehető legalacsonyabb energiaszintre kerülhessen.

2021. okt. 3. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
0%
Nem érdemes a molekulát keverni az emberrel. Az embernek van akarata, van motivációja, ő cselekedhet aszerint, hogy megéje neki. A molekula a természet törvényei szerint viselkedik.
2021. okt. 3. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
1.: Köszönöm. Szóval ez az általános elv. De konkrét esetben honnan lehet tudni, hogy savként, vagy lúgként kerül alacsonyabb energiaszintre?
2021. okt. 5. 06:33
 4/5 sadam87 ***** válasza:
84%

1. Az ammónia nitrogénjének vegyértékelektronjainak száma nem változik attól, hogy ammóniumionná alakul. Az ammóniában a nitrogénnek három kötő és egy nem-kötő elektronpárja van, az ammóniumionban meg négy kötő elektronpárja. A Borensted-féle modell szerint a sav-bázis reakció nem jár elektronátadással. (Igaz, létezik a tágabb Lewis-féle definíció is, ami szerint a sav-bázis reakció elektronpár átadást jelent. Jelen esetben itt az elektronpár átadás az, hogy az ammónia nitrogénje datív kötést létesít a hidrogénionnal.)

2. Nem azután lesz valami sav vagy bázis, hogy lead vagy felvesz protont, hanem amiatt nevezzük savnak vagy bázisnak, mert lead/felvesz protont. (Az más kérdés, hogy a termék is bázis/sav lesz - ezért beszélhetünk konjugált sav-bázis párokról.)

3. Ránézésre nem triviális egy anyagról megmondani, hogy sav vagy bázis lesz-e. Az ammónia például mindkét módon viselkedhet (tud protont leadni és fölvenni is). De a bázikus jellege sokkal-sokkal erősebb a savként való viselkedésénél, tehát alapvetően bázisnak tekintjük. Talán leginkább az alapján lehet következtetni arra, hogy valami mennyire savas, hogy mennyire stabil a létrejövő savmaradék ion (és bázisoknál hasonló logikával mennyire stabil a protonálódással létrejövő ion). De ránézésre általában ezt sem triviális megmondani.

4. Ezt még megbonyolítja, hogy gyenge savaknál/bázisoknál a deptrotonálódás/protonálódás egyensúlyra vezet.

2021. okt. 5. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, természetesen ment a zöld kéz ;)
2021. okt. 6. 19:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!