Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik allat all hozzank...

Melyik allat all hozzank kozelebb genetikailag a kutya vagy a macska?

Figyelt kérdés

2021. okt. 10. 12:30
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

"De lehet az oka puszta véletlen is: a macskáknál kevesebb olyan mutáció történhetett, ami eltrést ooz. Esetleg lehetett (volna) az oka konvergens evolúció, bár itt nekem nem tűnik valószínűnek, de ki tudja...


2. Az ilyen százalákos összehasonlításokat érdemes óvatosan kezelni. Pontosan miket hasonlítottak össze? A két faj teljes DNS-ét? Vagy csak a kódoló régiókat? Vagy csak bizonyos szakaszokat? Ha kiesés vagy beépüls történt, azt hogy számítják be a százalékos változásba?"


Igy mar ertem viszont ha egyszerre valtak le akkor is az egyik lehet kozelebb mint a masik, mivel az egyik kevesebbet mutalodott, szoval az egyes valasz semmikepp sem helytallo.

2021. okt. 10. 17:04
 12/15 sadam87 ***** válasza:
100%

#11

Hát attól függ, mit értezs azon, hogy "genetikailag közel áll hozzánk". Ha pusztán azt, hogy melyiknek hasonlít jobban a DNS-e, akkor igazad van, abban lehet eltérés. Viszont a "közelebb áll" nekem eléggé rokonságra utal, a rokonsági fok viszont megegyezik.

2021. okt. 10. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

Akkor boccs hogy igy fogalmaztam, mar ertem hogy miert ezt valaszolta peldaul az egyes is.

Valoban arra gondoltam hogy melyik allat DNS-e hasonlit jobban a mienkre.

2021. okt. 10. 17:14
 14/15 anonim ***** válasza:
100%
Mindenkinek megvan az igaza. Ha úgy vesszük, hogy elválási ágakat számolunk egy fán, akkor ugyanakkora a távolság. Ettől még lehet, hogy egyik és másik irányban ugyanannyi lépcső alatt erősebb genetikai, morfológiai alakulások jöttek létre. El kell dönteni - mielőtt feltesszük a kérdést -, hogy milyen megközelítésben vagyunk a dologra kíváncsiak. Úgy tűnik, a kérdező nem az elválási ágak ábrájára kíváncsi, azon az egyenlőség a válasz, hanem valamiféle (ez nehezen megfogalmazható és nehezen mérhető) morfológiai elváltozásra. Az odáig tény, hogy a kutya-macska közös ős az adott távolságra van az embertől mindenféle értelemben. Tehát a kérdést átfordíthatjuk arra, hogy morfológiai értelemben a kutya vagy a macska torzult el jobban ugyanannyi idő alatt a saját közös "ükapjától". Hogy erre mi a válasz, arról nekem fogalmam sincs, de hátha lesznek, akik értenek ehhez a témához...
2021. okt. 11. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
100%

#14, a kutya-macska és az ember közös őse morfológiailag nemigen hasonlított egyikre se. Egy aprócska lényről van szó, belőle fejlődött ki a legtöbb mai méhlepényes, kivéve pl. az elefánt, az már egy jóval régebbi elágazás. Talán úgy képzelhetnénk el, mint egy félig cickány-félig patkány őst, noha ez utóbbiak is ugyanolyan evolúciós távolságra vannak egymástól, mint a kutya/macska az embertől, de talán ők maradtak hűek régi megjelenésükhöz. Amúgy a ragadozókéhoz hasonlóbb előretekintő arcunk (ebben pont hogy nem hasonlítunk fenti közös ősünkre, mely inkább a mai cickányra/patkányra hasonlíthatott) konvergens evolúció eredménye (nem minket üldöznek, ergo nem kell folyton felfelé néznünk, ellenben mi üldözünk, ergo fontos a jó binokuláris látás).

Fenti csoportok evolúciós távolsága egyébként:

- kutya vs macska 40 millió év

- kuty/macsk vs cickány 70 M év

- ember vs patkány 70 M év

- kuty/macsk/cick vs emb/patk 100 millió év

mai tudásunk szerint.

2022. okt. 11. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!