Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Meghatározná valaki "x"...

Prokopf kérdése:

Meghatározná valaki "x" paritását (páros, vagy páratlan voltát) a pozitív egész számok halmazán az alábbi esetben: x³=3x²+6x+1? Az ún. "nagy Fermat sejtés" alternatív megoldásához lenne köze...

Figyelt kérdés
Nem ismerem Andrew Wiles megoldását, de a többiek szerintem eleve rossz úton indultak el. "a^n + b^n = c^n" esetén nem azt kell bizonyítani, hogy "n" nem lehet kettőnél nagyobb, hanem azt, hogy legfeljebb kettő lehet. Ez célravezetőbb és takarékosabb is. Ráadásul még meg is oldható. A két állítás ráadásul egyenértékű, az enyém csupán más irányból határozott.

2021. okt. 18. 14:35
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Ennek az egyenletnek nincs egész megoldása.
2021. okt. 18. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 2*Sü ***** válasza:
91%

> Meghatározná valaki "x" paritását (páros, vagy páratlan voltát) a pozitív egész számok halmazán az alábbi esetben: x³=3x²+6x+1?


Az egyenletnek 3 megoldása van:

x₁ ≈ -1.22668159…

x₂ ≈ -0.18479253…

x₃ ≈ 4.41147412…


Egyik megoldás sem egész (mindegyik irracionális), így a páros, illetve a páratlan fogalmak értelmezhetetlenek rájuk. (Ezek csak egész számok esetére értelmezett tulajdonságok.)


> nem azt kell bizonyítani, hogy "n" nem lehet kettőnél nagyobb, hanem azt, hogy legfeljebb kettő lehet.


A kettő ugyanazt jelenti, teljesen ekvivalens a két kijelentés. Megfogalmazhatod így is, úgy is, az egyik helyett használhatod a másikat, matematikai szempontból a szavakkal, vagy matematikai szimbólumokkal leírt két kifejezés ugyanazt jelenti:

n ≯ 2 ↔ n ≤ 2

2021. okt. 18. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

#2

Feltételezett egyértelműség?

2021. okt. 18. 15:03
 4/14 anonim ***** válasza:
79%
Egy állítást a tartalma szerint ítélünk meg. A "nem lehet kettőnél nagyobb" és a "legfeljebb kettő" ekvivalens kijelentések. Egy kijelentést többféle eszköztárral bizonyíthatunk, közülük egyesek lehetnek elegánsabbak, mások kevésbé, de (ha helyes), az összes bizonyítás. Legfeljebb azt lehet még megemlíteni, melyik volt az első.
2021. okt. 18. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
A látszólagos tartalmi azonosság viszont két teljesen eltérő megközelítést takar. Mondok egy példát. Fermat maga bizonyította az "a⁴+b⁴=c⁴" eset teljesíthetetlenségét "a⁴+b⁴=c²" teljesíthetetlenségén keresztül. Én ezt az esetet "a⁴+b⁴=c⁴" teljesíthetetlenségével igazolom, mivel a kifejezés azonos az "(a²)²+(b²)²=(c²)²" kifejezéssel, így az eredeti "a, b, c" számokra n=2 esetén felfedett szabályoknak teljesülniük kell "a², b² és c²"-re is. Márpedig pl. b²+1=c²-nek az egész számok halmazán nincs egész megoldása (itt most azért jó pár dolgot átugrottam). De mivel ezen az alapon bizonyítom, így egyértelmű, hogy ha a negyedik hatványra nem teljesül, akkor egyetlen n=4*x-re (egyetlen néggyel osztható hatványra) sem fog. Ha ezután igazolom, hogy az egynél nagyobb páratlan hatványokra sem teljesülhet (pont a páratlanságukból fakadó jellegüknél fogva), akkor a bizonyítás befejezettnek és teljesnek tekinthető.
2021. okt. 18. 17:12
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Ha x páratlan, akkor a baloldal páratlan, a jobboldalon pedig páratlan+páros+páratlan = páros, tehát x páratlan nem lehet.

Ha x páros, akkor a baloldal páros, a jobboldalon pedig páros+páros+páratlan = páratlan, tehát x páros sem lehet. Ennyi.

2021. okt. 18. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
79%
Kérdező, nem a megfogalmazással van baj... mindkét állítás bizonyítható úgy, hogy vagy azt látod be, hogy legfeljebb csak 2 lehet, vagy azt, hogy 2-nél nagyobb nem lehet. Ez oda-vissza működik.
2021. okt. 18. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Mit jelent (a pozitív egész számokra értelmezve) a következő kifejezés:

"nem lehet kettőnél nagyobb"?

Azt, hogy nem lehet 3, 4, 5, 6... stb.

És az a kifejezés, hogy "legfeljebb kettő lehet"?

Azt, hogy egy lehet, vagy kettő.

2021. okt. 18. 20:01
 9/14 anonim ***** válasza:
79%
Igy van ezert ekvivalens egymassal a ket meghatarozas.
2021. okt. 18. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 2*Sü ***** válasza:
79%

> Feltételezett egyértelműség?


Nem feltételezett, hanem a reláció axiómáiból következik. Le lehetne szépen hosszan, formális logikával vezetni, de röviden és tömören ha a és b összehasonlítható – márpedig a nagy Fermat sejtésben/tételeben az n pozitív egész, azok meg összehasonlíthatók –, akkor az (a=b), az (a<b) és az (a>b) kifejezések közül pontosan az egyik lesz igaz. Ha a nem nagyobb b-nél, akkor vagy kisebb, vagy egyenlő. Ha a kisebb vagy egyenlő b-nél, akkor nem lehet nagyobb.


> A látszólagos tartalmi azonosság viszont…


Az ekvivalencia, az ekvivalencia. Nincs látszólagos, meg valódi ekvivalencia.


> Fermat maga bizonyította az "a⁴+b⁴=c⁴" eset teljesíthetetlenségét "a⁴+b⁴=c²" teljesíthetetlenségén keresztül…


Oké, ez nyilvánvaló.


> Márpedig pl. b²+1=c²-nek az egész számok halmazán nincs egész megoldása (itt most azért jó pár dolgot átugrottam)


Tényleg átugrottál pár dolgot. Oké, a b²+1=c²-nek nincs megoldása az egész számok halmazán. A b²+16=c²-nek, meg a b²+9=c²-nek, a b²+25=c²-nek, meg a b²+144=c²-nek, meg végtelen számú a²+b²=c² egyenletnek meg van. De hogy lett az a²-ből hirtelen 1?


> De mivel ezen az alapon bizonyítom, így egyértelmű, hogy ha a negyedik hatványra nem teljesül, akkor egyetlen n=4*x-re (egyetlen néggyel osztható hatványra) sem fog.


Hát hajrá! Ha n-re beláttad, hogy nincs megoldása az egész számok körében, akkor m*n-re is igaz ez. Oké, csak ezzel semmit nem mondtál az n∈ℙ esetekről. Ezeket kellene általánosan bizonyítani, aminél semmire nem mész Fermat megközelítésével.


(Ráadásul mindennek, amit leírtál semmi köze az n ≯ 2 vs. n ≤ 2 kérdéskörhöz, de sebaj.)

2021. okt. 18. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!