Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Szaturnusz és Jupiter...

A Szaturnusz és Jupiter pozícíójában csak gázóriások alakulhattak ki, vagy ez véletlen?

Figyelt kérdés

Lehetnének ott akár Föld méretű és jellegű bolygók is akár, vagy valamiféle szükségszerűség, hogy azon a térrészen ilyesmi jellegű égitestek valószínűek?

A Szaturnusz esetében miért nem úgy tekintünk a gáz részeire, hogy az a bolygó légköre, hisz valszeg van egy szilárd magja is?



2021. nov. 2. 11:44
1 2
 1/15 Wadmalac ***** válasza:
70%

"Lehetnének ott akár Föld méretű és jellegű bolygók is akár"


Mivel már ismerünk más naprendszereket, ahol jóval belsőbb pályán vannak gázóriások, azt már tudjuk, hogy lehetne úgy is.


Viszont szerintem a nagyon belső pályás gázóriások léte kizárja ugyanazon a területen a kisebb sziklabolygókat, destabilizálná a pályájukat.

Ha belül lennének a nagy gázbolygók, kisebb sziklabolygók csak nagyon távoli külső pályán lennének.

És valószínűleg nem föld-méretűek lennének, hanem inkább törpebolygók, lévén a nagy gravitációjú gázgolyók a belső területen felennék a naprendszeri alapanyagot.


"A Szaturnusz esetében miért nem úgy tekintünk a gáz részeire, hogy az a bolygó légköre, hisz valszeg van egy szilárd magja is?"


Nem tudom, hogy van meghatározva a definíció a csillagászatban, de gondolom, hogy a sziklabolygó definícióhoz kell az, hogy a tömegének többsége legyen a szilárd anyag, nem pedig a gáz.

2021. nov. 2. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Kösz, Vadmalac, tőled mindig tanulok! Még ha nem is mindig értünk egyet! :-)
2021. nov. 2. 11:56
 3/15 Wadmalac ***** válasza:
80%

Istenigazából ez most a saját véleményem volt, az alapján, amit a bolygófejlődésről és exobolygókról tudok.

Lehet, hogy lesz olyan, aki tud ez alól kivételt mondani.


Szóval még korai témalezárásnak tekinteni.

2021. nov. 2. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Egyszer részt vettem valami csillagászat alapkurzuson a neten és ott néhány összefüggéssel elmagyarázták, hogy mi hol és hogyan lehet. Még a szabályok betartásával is rengetegféle lehetőség van, de bizonyos dolgok nem fordulhatnak elő vagy nagyon extrém esetben.
2021. nov. 2. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
Azon már én is gondolkodtam, hogy a gázbolygó az csak hőmérséklet kérdése. Ha a gázbolygot lehűtjűk szilárd lesz, ha a földet túl melegitjűk akkor meg gázbolygó.
2021. nov. 2. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Wadmalac ***** válasza:
47%

#5:

Elfogadnám, ha a legforróbb ismert gázbolygók légköre főleg elpárolgott fémekből és kőzetből állna.


De ez még a nagyon csillagközeli ismert exobolygókra sem igaz.


Elvben persze egy főleg hidrogénből álló gázbolygó is szilárdra tud fagyni, valahol borzalmasan messze egy csillagtól, de nem valószínű. És ez sem tenné sziklabolygóvá.

2021. nov. 2. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Sokáig problémás volt a bolygóelmélet, jó időbe tellett mire megmagyarázták miért a Napnak jutott a tömeg 98%-a, a bolygóknak meg a perdület 99%-a a naprendszer kialakulásakor. A gázóriásokat azzal magyarázták, hogy amikor begyulladt a Nap, akkor a sugárnyomás a könnyebb gázokat kijjebb lökte, belül maradtak a nehezebb szilikátos törmelékek, amikből összeálltak a kőzetbolygók. Mire kitököltek, kiszámoltak, szimuláltak mindent a 80-as évek végére, és lett egy pofás és kerek elmélet a bolygókeletkezésről, rövidesen megtalálták az első exobolygórendszereket, és rohadtul nem olyanok mint amilyeneket vártak a tuti elmélet szerint. Most ott tart a dolog, hogy próbálnak minél több idegen rendszert részletesen megismerni, ami idő és technika kérdése, és próbálják eldönteni, hogy vagy nem általánosan igaz az az elmélet amit a naprendszer alapján kidolgoztak, vagy igaz, és azok a rendszerek a kivételek amiket eddig megtaláltunk. Ez így külsőleg csak egy idővel eldöntendő egyszerű kérdés, viszont az exoélet kialakulásának szempontjából sorsdöntő. Ugyanis ha a mi naprendszerünk a kivétel, és máshol a kőzetbolygók a napjuktól kint a pichában keringenek -200 fokban, mert a belső pályákat elfoglalják a gázóriások, akkor az élet másholi kialakulására nagyon kevés esély lesz. Vagy a másik lehetséges magyarázat, hogy a gázóriások nagyok, és azokat a rendszereket vesszük észre előbb a fejletlen távcsöveinkkel, ahol ezek az óriások kivételesen a napjukhoz közel keringenek, és lesz bőven olyan rendszer mint a miénk, csak meg kell találni őket.
2021. nov. 2. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

#7 nem lehet holmi számolgatással megúszni, oda kell menni személyesen! :-)

Közben azt gondoltam, hogy indokolatlan a kérdésem, mert hiszen ezek csak gázok, meg kövek, amik keringenek, lutri, hogy mi hol áll össze bolygóvá. De mondjuk ez a gázok messzebbre lökődnek, érdekes szempont. Így tehát főként kémiai és gravitációs törvényszerűségek a fő alakítók. Köszi.

2021. nov. 3. 09:43
 9/15 Wadmalac ***** válasza:

#7:


Van pár már ismert rendszer, ahol jó helyen vannak sziklabolygók.


Olyan is, ahol napközeli gázóriások vannak. Ezekben speciel tranzit módszerrel ugyanúgy meg tudjuk találni a külső sziklabolygókat is, ha vannak.

De ahol a tranzit-módszer nem működik, csak a csillag grav. imbolygása, ott a belső gázóriások biztosan megnehezítik a kisebb külső sziklabolygók meglelését.


Kérdés: kinek mi baja volt a #6 kommenttel?

2021. nov. 3. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Soha ne foglalkozz az értékeléssel:) Aki azért jár ide, az megérdemli a magas vérnyomást.
2021. nov. 3. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!