Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az oka annak, hogy a...

Mi az oka annak, hogy a járvány hullámokban jön ahelyett, hogy mondjuk egyszer lineárisan vagy exponenciálisan végigsöpörjön?

Figyelt kérdés
2021. dec. 6. 13:28
 1/7 anonim ***** válasza:
84%

Mert pl az influenza is időszakosan jelentkezik, meg a legtöbb devla.

Tipikusan az ősz, mert visszakerülnek a gyerekek a közösségbe, vegyítik egymás nyavalyáit, illetve február, mivel a lakosság nagy részének idáig tart ki a nyári vitaminkészlete.

2021. dec. 6. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
88%
Itt konkrétan a párás idő számít, ez kedvez a vírusnak.
2021. dec. 6. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ha a covidra gondolsz, a nyári, szigorú korlátozások közti kieresztések és az újabb mutációs verziók együtt produkálják.


De amúgy tényleg sok fertőzésnél van évszakos hullámzás is.

Téli összezártság, ritkább szellőztetések, kevesebb napfény/uv, párásabb idő, eső vitaminfogyasztás, ezek mind évszakos támadási lehetőségek.

2021. dec. 6. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Több vektor együttes jelentkezése okozza a hullámokat, egyrészt amiről szó volt az előzőekben, a Covid 19 főképpen légutakon terjed, (de nem csak úgy), ezeket a betegségeket a nyár erősen visszafogja, de ott van a többszöri megfertőződés is, azok akik vagy oltással, vagy természetes módon védettséget szereznek a vírus ellen, azt egy idő múlva elvesztik, így maguk is terjeszthetik huzamosabb ideig a kórt. Ez a védettség durván fél év lehet, nem tudni egyenlőre pontosan, függ egy kicsit az egyéntől és az aktuális mutációtól, ezért helyesebb ha négy és nyolc hónap közé tesszük az átlagos védettséget, amely kezdetben és a végén kevésbé erős.

Természetesen közben is el lehet kapni a vírust, de a szervezetben jelen lévő antitestek változó rövid időn belül, órák, vagy pár nap alatt elintézik.

A vírust ezen kívül teljesen egészséges ember is terjesztheti, histen tudja hurcolni magával, a kezén, a haján, a ruháján, ám a vírusnak is szüksége van egy számára optimális környezetre, így ilyen esetben a fertőzőképessége csökken, illetve rövidebb ideig tart.

2021. dec. 6. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
64%

Sok kórokozónak kedvez a nyirkos közeg, a le levegőben lebegő páraszemcséken hatékonyan tudnak utazni.

A száraz hideg időszakban még az influenza vírus terjedése is lelassul.

Az a vírus hideg kedvelő, de nedves közegben tud hatékonyan terjedni.

A cividnál más a helyzet, nem kizárólag hideg környezetben terjed, igaz az UV sugárzás (bapfény) nem a barátja, de a melegebb időszakokban is aktív. A probléma, hogy gyorsan mutálödik, és a mutációkkal újra indul a fertőzési hullám, aminek kedvez a nyirkos levegő, de pl Floridában is van covid, ahol nincs hideg, sőt jellemző a sok napfény.

2021. dec. 6. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Miközben a fentiek majdnem mind igazak, mégsem adnak választ a kérdésre.

A vírus bizonyos értelemben élő, szaporodik, és mindez a környezettől függ erősen. A monotonitás azért nem lehetséges, mert a természetben minden hatásra van válaszként visszahatás. Sem a hatás, sem a visszahatás nem egyenletes, ettől van a hullámzás.

Itt konkrétan, indul egy fertőzési hullám, méghozzá nagyon eltérő módon, ami következik a népek nagyon eltérő szokásaiból, állapotából. Ám a népek (vezetői) figyelik egymást. Elég hamar rájönnek, a fertőzés árt a gazdaságnak, ezért a fertőzés sebességét gátló intézkedéseket hoznak. A vírus fertőzőképessége (szaporodásának gyorsasága) erősen függ a környezettől, amely jelen esetben az erősen megijedt ember, aki korlátozza az érintkezést (a fertőzés legfőbb feltételét). Ezért a vírus szaporodása lassul. Itt jön egy következő tényező, nagy tömegnek nagy a tehetetlensége, azaz ha beindított egyfajta tevékenységet, nehezen áll le, és viszont, nehezen indít újra. Emiatt a felfutó hullámgörbe megáll és lehajló ágba csap, mert a védekezés még tart, a fertőzés feltételei pedig jelentősen csökkentek. Aztán, mikor az ember (a vírus környezete) észreveszi, hogy elmúlt a baj, abbahagyja a dolgot. Ettől a vírus (hol itt, hol ott) ismét szaporodásba kezd, a népek meg mozognak, tehát változatos módokon a fertőzés ismét erősödik, a görbe emelkedésbe kezd. Ez ismétlődik sokszor, közben a környezet sokféle eszközzel próbálkozik a dolog eltüntetésére.

Példa: tavaly tavasszal igen erős korlátozások voltak a környezet (olaszok, spanyolok) hatására, ezáltal a hullám (mától nézve) alig emelkedett. Ősszel számos dolog történt (legkevésbé a nedves időjárás, kivételesen száraz őszünk volt), mint iskolakezdés, munkába járás, szórakozás és társai. Ez ismétlődik változatosan. Néhány másik példa: az első erős olasz tragédia az olasz munkaszervezésből adódott, aki járt már északolasz utakon, tudja miről beszélek. Horvátoknál szinte semmi se volt, míg Djokovic fel nem bátorodott egy torna szervezésére (meg a bulikra), továbbá az apácák míg nem szerveztek nagy találkozókat. Mindkettőnél robban a bomba. Azóta szinte mindenütt (utólag) látható, ez miféle problémát okozott. A síszezon ismét robbantott (nem a száraz hideg, hanem a sötét miatti esti bulizások - hiszen mo más tehet az ember).


E pillanatban a szokásos jelenség okoz gondot. Néhány gátlástalan emberebben hatalmas hasznot látott (nem feltétlenül pénzben), és nevének súlyával visszaélve hatalmas kampányok indultak szerte a világban az oltások ellen. Élen járt benne Trump, mint legismertebb véleményvezér. És most itt az oltásellenesség, amely a további hullámokat okozza. Egy rendkívül kellemetlen tényező még a türelmetlenség. Ez abszolút érthető mozgékony embereknél (fiatalok), de valójában mindenkinél. Csakhogy ez a következő hullám kialakulásának kedvez.

Mi a teendő? Csak sztereotípiák mondhatók, mint oltás, önfegyelem, figyelem. Ugyanis ez világméretű probléma, és összehangolás nincs, ha mégis, gyakran dilettáns. Ugyanis egyfelől kevés az ismeret (akár hatalmas tömegek szervezésére is), másfelől abnormális az érdekérvényesítő rendszer szerte a világban.


Ezért változatos módon és mértékben, dee ez a vírus még egy darabig vetni fog hullámokat. A kellemetlen, hogy nem megjósolható se a hullámhossz, se az amplituúdó ,m ert a környezet reakciójától függ.


Amúgy e témával és sajátosságaival a populációelmélet foglalkozik.

2021. dec. 7. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

#6: Valóban fontos szerepet játszanak itt az emberi, egyéni és tömegreakciók is.

Én azt sem tartom kizártnak, hogy az oltottaknál lazuló korlátozási, fertőtlenítési fegyelem is belejátszhat. mert magamon is észreveszem, hogy sokkal kevésbé vagyok óvatos és körültekintő, mint amíg nem volt oltás.

És rövid távon, kisebb kockázattal, de oltott is tud vírust továbbítani.


"Ezért változatos módon és mértékben, dee ez a vírus még egy darabig vetni fog hullámokat."

Ez elkerülhetetlen. Még a legjobb megvalósítható védekezés mellett is.

Ezért is van a lényeg a vakcinán, hiszen az tudja annyira lenyomni a fertőzés súlyosságát és mortalitását, hogy már ne számítson a folyamatos, hullámzó, akár nagyon sokáig tartó jelenléte.

2021. dec. 7. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!