Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A folyóknak és a tavaknak...

A folyóknak és a tavaknak hány fok a fagyáspontjuk?

Figyelt kérdés
Úgy értem tudom hogy egy vékony vízréteg megfagy +2 fokon is, de egy tó csak legfeljebb a szélén kezd el befagyni még minuszban is. A folyásban lévő víznek pedig még ennél is több kell.

2021. dec. 19. 15:02
 1/7 anonim ***** válasza:
95%
Nulla fok. A be nem fagyás oka kettős. Eleinte az, hogy van mozgás (hullámzás), amely energiát igényel, és ez a vizet nem engedi szilárd halmazállapotúvá válni, mert az elég sok energiaveszteséget jelentene. Ha tartósan van sokkal hidegebb (mondjuk itt -10°C egyfolytában fél évig), akkor egy darabig a hőáramlás lassúsága nem engedi megfagyni a vizet. De ahogy a melegebb helyekről egyre több hő áramlik a hidegebbek felé, egyre szélesebben, egyre mélyebben fagynak meg a tavak. Szibériában évszázadok óta nagyon hideg van, nyáron is alig megy nulla fölé. Ott a talaj sok méter vastagon fagyott. A rövid nyár alatt legfeljebb egy két méter olvad fel, aztáén ismt itt a tél.
2021. dec. 19. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Mojjo ***** válasza:
95%
Azért nem teljesen nulla fok. Egy adott tó/folyó fagyáspontja függ az ottani légnyomástól, ami eleve változik valamennyire, plusz a tengerszint feletti magasságnak is függvénye, ezen kívül a folyó/tó nem tiszta víz, hanem kismillió oldott anyag található benne, ami szintén változtatja a fagyáspontját. Így adott helyre és adott időre jellemzően van eltérés a nulla foktól, általánosságban pedig nem lehet semmilyen értéket mondani, "a tavaknak xy fok a fagyáspontjuk" jelleggel.
2021. dec. 19. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Az sem elhanyagolható egyébként, hogy a nagy víztömeg sokkal lassabban hűl le (és melegszik fel) mint a körülötte lévő szárazföld.
2021. dec. 19. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A legnagyobb oka hogy a tavak nem fagynak teljesen be az az hogy a jég fajsúlya kisseb mint a viz, és bizonyos fokig hőszigetőlöként is funkcionál. Ha a hideg viz/jég lesülyedne sokkal tőbb minden fagyna teljesen be.
2021. dec. 19. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 sadam87 ***** válasza:
100%

#4

Tény, hogy a légnyomás is befolyásolja a fagyáspontot, de csak minimálisan. A víz hármaspontja csak 0,1 °C-on van, szóval maximum ennyivel emelkedhet a fagyáspont a nyomáscsökkenés miatt. Ennél az oldott anyagok hatása sokkal jelentősebb.

2021. dec. 19. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
75%
Tegnap még folyt a patak az Alpokban 2000 méteren -13 fokban. Ott a mozgási energia nyert :D
2021. dec. 19. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
A 4°-os víznek a legnagyobb a sűrűsége, tehát a nagyobb víztömeg esetében jelentős a víztömegen belüli függőleges áramlás. A víznek igen nagy a fajhője és a fagyáshője is, tehát igen jelentős hőmennyiség elvonására van szükség, ezért a nagyobb víztömegeknek földi körülmények között a teljes tömegüket tekintve nagyon hosszú idő kell a teljes befagyáshoz.
2021. dec. 19. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!