Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Légkőrben a vízpára ki tud...

Légkőrben a vízpára ki tud csapódni kondenzációs magvak nélül is, vagy minden esetben kell szilárd részecske is? És Miért?

Figyelt kérdés

nekem a logika azt mondaná, hogy bizonyos körülmények között a vízpára mindenképp folyékonnyá alakulhatna, de úgy tanultam, hogy vízpára kicsapódáshoz mindenképp szilárd felület kell.

Én gondolom rosszul, vagy nem tanultam elég pontosan?



2021. dec. 21. 20:07
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A páracseppek egymáshoz kapcsolódva is meg tudnak nőni, de van olyan köztes állapotú levegő, amikor ez a folyamat nem indul meg, csak szilárd magokon.
2021. dec. 21. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Ki tud csapódni közvetlenül, de jóval több pára kell hozzá. Kondenzációs magok hiányában a levegő többszörösen túltelíthető, és a légkörben csak egészen kivételes esetekben vannak olyan körülmények, hogy ennél magasabb legyen a páratartalom és közvetlen kicsapódás következzen be. A troposzférában (az időjárási események színteréül szolgáló legalsó légköri rétegben) gyakorlatilag nem fordul elő.
2021. dec. 21. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A pára ki tud csapódni ionizált részecskék hatására is.


[link]


Ma már főleg izopropil-alkoholt használnak, de régen voltak vízgőzzel működő ( dugattyús) ködkamrák is.

2021. dec. 23. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2021. dec. 30. 21:26
 5/5 anonim ***** válasza:

Néztem a pezsgőspohár egy pontjáról sorban felszálló apró buborékokat, eszembe jutott ez a kérdés. Hogy is van ez? Ködkamra, vagy szálló por?


Minden fázisátalakulás aktiválási energiát igényel legyen az fagyás, kicsapódás, kikristályosodás, átkristályosodás, stb.


Képzeld el! Egy városka lakói mindig elsején kapnak fizetést. 28.-án már alig van pénzük, de jön egy bomba ajánlat: Utazz el Alsóbikinipartra, lesz ingyen kaja, pia, zene, tánc, és az útiköltséget a helyszínen visszatérítik. Na ez aztán a túlhűlés.

Ám jön néhány porszem, és aktív felületükkel és megoldják a problémát.

Jön néhány veszettül száguldozó alfa részecske is amelyik némi pénzt ( energiát ) szór szét, néhányan befizethetnek az utazásra.


Az adott fázisátalakulás ( +, vagy - ) energiája hogyan aránylik az aktiválási energiához változó, és érdekes jelenségeket tud produkálni.

A túlhűlés ellentéte a túlhevülés is létezik. Nem véletlenül használnak laborokban forrkövet tiszta folyadékok melegítésekor.

2022. jan. 2. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!