Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha valaki a relativitáselmélet...

Ha valaki a relativitáselméletről akar előadást nézni laikusként, melyikkel érdemes kezdenie, a speciálissal vagy az általánossal?

Figyelt kérdés

2022. jan. 11. 21:21
 1/7 anonim ***** válasza:
80%
Az atomcsillben talán vannak relativitáselméletes videók is, Dávid Gyulának van videója a Relativisztikus paradoxonokról, de talán vna ott más is cska már nem emlékszem. Az elég könnyen emészthető.
2022. jan. 11. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Ha már szóbakerült, ezen két videó közük akarnék választani, ezért kérdeztem: [link]


[link]

2022. jan. 11. 21:26
 3/7 anonim ***** válasza:
80%
Ez egy előadássorozat a Polarisból és az ottani előadások általában egymásra épülnek ezért a korábbival kezd - de szerintem kellene ott lenni még pár résznek. Asszem a Dávid Gyulás előadássorozatok ősszel kezdődtek és nyárra értek véget.
2022. jan. 11. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Mindenképp a specrellel, Einstein is azzal kezdte :) De komolyan, utána foglalta bele a gyorsuló koordináta-rendszereket is. Tehát a specrel egy nagyon speciális esete az áltrelnek, amikor a dolgok azonos inerciarendszerben vannak.
2022. jan. 12. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Természetesen a speciálissal. Annak lényegi matematikája középiskolás szintű, bár a fizikai tartalom a lényeg, ahhoz viszont nem árt némi előismeret a klasszikus fizikából, különben az ember nem érti az elmélet megalkotásának motivációját sem, és azt, hogy miért volt akkora szó annak idején.


Az általános elmélet kvalitatív megértéséhez nyilván a speciálisból kell kiindulni, különben nem lesz világos a lokális inerciarendszer fogalma, sem pedig az a törekvés, hogy a természet leírásának általánosan kovariáns leírásmódjával túllépjünk az inerciális vonatkoztatási rendszerek alkotta szűk kereteken.


A korábbi válaszok ajánlásai mind hasznosak, de ott van Einstein saját kis könyvecskéje, amelyet ismeretterjesztő céllal írt laikusoknak, az is elég jó.


Illetve könyvként nagyon jó még Taylor és Wheeler Téridő fizikája. Ez azonban tankönyv, rendes matekkal megspékelve. De csak a spec. relt tárgyalja.

2022. jan. 12. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Találtam egy egész jó videósorozatot, ami az elején kezdi a klasszikus fizikával, majd átvált a modernre. Fizikatörténet inkább, de van azért bennük matematika, fizika is.


[link]

2022. jan. 12. 15:32
 7/7 anonim válasza:

Dávid Gyula összes előadását csak javasolni tudom.

Nagyon érti a dolgát és jól magyaráz.

2022. jan. 28. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!