Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miként villantja meg a ledet...

Lcb kérdése:

Miként villantja meg a ledet a pulóverem?

Figyelt kérdés
A minap levettem a pulóverem. Csattogó/pattogó hangot hallatott, ahogy a két ruharéteg között szikra formában töltések cserélődtek. A pulóvert letettem a székra, mely épp egy lámpa mellett volt. A lámpa izzója, egy filamentes led izzó, üveg búrában. Ennek hatására az izzó pislákolni kezdett. A kérdésem, hogy itt a mozgó töltés indukált esetleg áramot az izzó hálózatának valamely részén, esetleg a töltések vándoroltak át nagy mennyiségben a lámpa fémtestén keresztül az izzóba? Ez esetben a távolság ~20cm volt. Az előbbit aztért nem értem, mert mikor csak ingattam a pulóvert, megszűnt a pislákolás, tehát a töltött pulóver mozgása nem feltétlen eredményezi a jelenséget. Amikor viszont forgattam, hajtogattam, akkor fennmaradt a pislákolás, azaz mindig új, töltésekben gazdag felület került az égő közelébe. Ez utóbbit azért nem értem, mert ha jól számolok, ehhez az ugráshoz kb 600kv feszültség kéne legyen a két test között, és ív, vagy szikra sem alakult ki, bár ez utóbbi gondolom az alacsony áramnak köszönhető. Mi lehet a megoldás?

2022. jan. 19. 21:03
 1/3 anonim ***** válasza:
83%

Én is találkoztam ilyennel, csak fénycsőnél. Műszálas pokróccal hadonászva próbáltam egy kis huzatot csinálni a sötét szobában. Amikor a pokróc közel ment fénycsöves takarékos izzóhoz, az felderengett.

Szerintem valami kapacitív áram lehet.

2022. jan. 19. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
51%

Nem tudnám megmondani, hogy egy pulover statikus töltése elegendő e látható mennyiségü fényhez. Érzésből szerintem nem, mert akkor gyakrabban előfordulna ilyen, és nem nagyon hallottam vagy tapasztaltam ilyet.

Nem tudom milyen ez a lámpa, milyen elektronikája van, de inkább azt gondolnám, hogy a lámpa elektronikájára hatott a statikus töltés. A FET tipusu tranzisztorok annyira érzékenyek, hogy simán betudnak kapcsolni minimális statikus töltéstől is. Szóval lehet hogy a statikus töltés miatt vezetni kezdet pár tranzisztor, és attól világít.

2022. jan. 20. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

A kapacitív áram elég érdekes ötlet, akárcsak a tranzisztoros válasz, de mindkét esetben azt a problémát látom, hogy a lámpa egy mechanikus kapcsolóval volt leválasztva a hálózatról. Habár, azt nem tudom, hogy a kapcsoló után található fémalkatrészek elektronfelhőire ható vonzzás egy kapacitív áramot létrehozhat.


Az körte ha jól találtam el, ilyen típusú.:

[link]

2022. jan. 20. 01:44

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!