Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy teniszlabda vagy egy...

Dagadozó Agy kérdése:

Egy teniszlabda vagy egy zuhanórepülésben szálló sólyom tud gyorsabban zuhanni?

Figyelt kérdés

Avagy, milyen sűrűségű, vagy mekkora tömegű teniszalbda méretű labda zuhan az áramvonalas alakot felvevő sólyommal azonos sebességgel?


A légkörünkben pár száz méteres magasságig 20°C hőmérsékletben gondolkodva.


Számszerű eredményeknek nagyon örülnék.


A mezei egerek túlélésével kapcsolatos elméleti vizsgálathoz bemenő adatként kéne ez az informació.


Köszönöm!



#labda #légellenállás #sólyom #Zuhanó repülés
2022. febr. 5. 17:00
A kérdező szavazást indított:
A solyom a gyorsabb
A teniszlabda a gyorsabb
17 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Sam Groth 263 km/h sebességgel szervált

[link]

A sólyom 322 km/h sebességgel veri a wiki szerint, bár linkben olvastam 390-et is de végül is mindegy, a sólyom a nyerő

[link]

2022. febr. 5. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Nade a labdát ütötték, és nem zuhant. Szóval nekem az lenne izgi, hogy akkor a labda zuhanással elerheti-e ezt a 322-t.

Ami amúgy baromi durva.

Köszi az adatot!

2022. febr. 5. 18:18
 3/10 Gugu Gabor ***** válasza:
100%

Szerintem az alaktényező a döntő. A solyom aaktényezőjéről konkrétan nem találtam semmit, de ha megnézed ezt a képet akkor a solyom alakja a nyerő szerintem

[link]


Solyom alulrol a 2. Hoz áll közel

2022. febr. 5. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 krwkco ***** válasza:
100%

#3 jól mondja.

Az alaktényezőben nagyon nagy a különbség. A homlokfelület kb. ugyanakkora lehet. Vagy ha nem, a sólyomra elég nehéz homlokfelületi adatot találni. És számítanak a súlyok, aminek viszont utána lehet nézni.

Vagy, ha a sólyom 322km/h-s adatát elfogadjuk, akkor a teniszlabda esési sebességének kiszámításához minden adat megtalálható a neten.


"A mezei egerek túlélésével kapcsolatos elméleti vizsgálathoz bemenő adatként kéne ez az informació."

És ezt hogy akarod beépíteni a dolgozatba? A teniszlabdák által agyoncsapoott és a sólymok csőre által felnyársalt egerek halálozási statisztikájára remélsz eredményeket?

2022. febr. 5. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
A sólyom hatásos légellenállási keresztmetszet/tömeg aránya egyértelműen kisebb mint a teniszlabdáé!
2022. febr. 6. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


Egy teniszlabda méretű aluminiumgömb viszont már sanszos, hogy gyorsabb. Alaktényező (légellenállásból adódó fékezőerő) ugyanaz, de a súlyerő jóval nagyobb. Ugye?


A lényeg, hogy modellezve lesz a pockok vagy egerek esélye, hogy eszreveszik-e a vadászó madarat, es az egész benne lesz egy genetikus algoritmusban, ami kvázi a pockok fejlődését modellezi.

2022. febr. 6. 12:20
 7/10 sadam87 ***** válasza:
100%

"Egy teniszlabda méretű aluminiumgömb viszont már sanszos, hogy gyorsabb. Alaktényező (légellenállásból adódó fékezőerő) ugyanaz, de a súlyerő jóval nagyobb. Ugye?"

Feltételezve, hogy tömör alumíniumgömbről van szó, a sűrűsége kb. 3-szor (talán 4-szer) lehet nagyobb a sólyoménál. Cserébe:

- A sólyomhoz hasonló áramvonalas test alaktani tényezője kb. 12-szer nagyobb egy szabályos gömbénél (lásd 3. választ).

- A sólyom hosszúkás, így adott effektív keresztmetszetnél a térfogata sokkal nagyobb a teniszlabdáénál. (Azaz a súly nem lesz arányos a keresztmetszettel, a sólyom esetében relatíve nagyobb lesz.)

- A sólyom nagyobb, mint egy teniszlabda, azaz a fajlagos felülete kisebb. (Na jó, az eltérő alak miatt az nem biztos, de az effektív keresztmetszete a térfogatához - és ezáltal a súlyához - képest biztosan).

Egyébként a közegellegellenálás könnyen kiszámítható egy teniszlabára:

[link]

F(D) = ro * v^2 *Cd * A

ro = 1,1843 kg/m^3 (25 °C-on)

[link]

Cd = 0,47 (lásd 3. válasz linkje)

r = 3,35 cm = 3,35 * 10^-2 m

[link]

A = r^2*π = 3,526 * 10^-3 m^2

F(D) = súly (= G) a maximális zuhanási sebességnél

v = ?

A súly kiszámítása (tömör, teniszlabda méretű aluminium gömbre):

G = g * m

m = ro * V = ro * 4 * r^3 * π /3 = 2700 kg/m^3 * 4 * (3,35*10^-3) * π / 3

m = 0,4252 kg

G = 9,81 m/s^2 * 0,4252 kg = 4,171 N


v = gyök[F(D)/(ro*Cd*A)] = gyök[4,171 N / (1,1843 kg/m^3 * 0,47 * 3,526*10^-3 m^2)]

v = 46,10 m/s = 166,0 km/h

(Már ha nem számoltam el. Továbbá kerekítésekt használtam a számolás közben, így nem teljesen pontos. Továbbá nyilván a valóságban ettől kicsit eltérhet a maximális zuhanási sebesség sokmindentől függően.)


Szóval nem, nem fog gyorsabban zuhanni, mint egy sólyom. Ólomgolyó már talán...


Én továbbra sem értem, hogyan jön a teniszlabda / alumíniumgolyó az egerekhez és a sólymokhoz...

Megkérdzehetem, milyen célra készül ez a vizsgálat?

2022. febr. 6. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Valahogy az a benyomásom, hogy mi - akik a kérdések megválaszolásától élvezzük az agyunkat - sokkal többet tanulunk ezen folyamat által, mint a kérdezők! :-D
2022. febr. 6. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

#8

van benne ráció, én ha egy kérdésre keresem a pontos, vagy legalább igaz választ sokkal több mindent elolvasok, mintha kapnék egy konkrét választ, akkor megelégednék azzal és kész.

Emellett sok olyan kérdés is jön, ami neklem nem jut eszembe, de elolvasva kiderül, hogy nekem is csak halvány fogalmaim vannak róla. Többször belefutottam már, hogy gyorsan odaböktem a válaszomat, majd egy másik válaszoló javított ki/cáfolt meg, ami arra sarkallt, hogy utána olvasak rendesen. Legtöbbszört egészen másfelé is eltévedtem a témákban.

2022. febr. 7. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszi a fenomenális válaszokat!

Főleg a sebessegre vonatkoró levezetést!


Hamarosan jön az eredmény, csak meg kslkulalni kell...

2022. febr. 8. 20:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!