Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van valaki akinek sikerült...

Van valaki akinek sikerült otthon olyan szép kristályt növeszteni, mint ami a termék ábráján látszik?

Figyelt kérdés

4M Glow Crystal világító kristálynövesztő játékszett



[link]



Az a baj, hogy egyrészt a pohár falán is elkezd mindenféle nőni, meg a pohárból kifelé, és azt letördelni nehéz, közben felkavarod az oldatot. Aztán a tetején is elkezd hártya nőni, és a kristály egy ideig szép, aztán amikor kibukik, akkor az egészre a teteje rárakódik, az csúnya. Ráadásul nagyon törékeny. Végül pedig, bár hülye voltam, de a leírás egyáltalán nem figyelmeztet rá, hogy ez az egész elolvad vízben, én hülye az egészet felolvasztottam, 3500 forintom bánta. Mivel az egész törékeny, ezért a csúnya részeket, a folyadékfelszínen keletkezett hártyát, ami ráragadt vízsugárral akartam lemosni, ez sikerült is részben, de visszaraktam ezek után a maradék oldatba, ami így már kicsit felhígult, és fél óra múlba az egész kristályom eltűnt, mintha nem is lett volna. Erre azért utalhatott volna a leírás, ahogy a felmerülő problémákra és lehetséges elkerülésükre, vagy kezelésükre is adhattak volna tanácsot.



2022. febr. 10. 20:11
 1/3 Z003 ***** válasza:

Helló megint én, kb 10 éve foglalkozok kristályosítással.


Azért nem utaltak rá mert ha belegondolsz, hogy ha van egy sód ami fel van oldva vízben, akkor az víz oldható.


Amúgy ha hagyod hogy elpárologjon az oldat akkor újra kikristályosodik és semmit nem vesztettél el max időt.


Amiket említettél problémák legalábbis amit az oldat tetejére kiváló sóról írtál eléggé elterjedt gond. Ezt néhány esetben elég nehéz elkerülni, de ha ügyelsz arra hogy a konténer minél tisztább legyen az gátolhatja ezt a folyamatot. Valamint ez általában nem nagy probléma mert a törzsoldatot amúgy is cserélni kell kb 1-2 hetenként.


Az ilyen szettekkel el lehet érni azt az eredményt ami a dobozon van viszont ahhoz tudni kell mit csinálsz. Ezért egy kezdő esetében közel kizárt, viszont a leírás az általában jó irányadó.

2022. febr. 10. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

"Azért nem utaltak rá mert ha belegondolsz, hogy ha van egy sód ami fel van oldva vízben, akkor az víz oldható."


Egyrészt ez egy ismeretterjesztő, sőt tudományt tanító készlet akar lenni, szerintem elvárható lenne, hogy leírják. Én hülye voltam, de egy 8 évestől meg pláne nem lehet elvárni, hogy erre gondoljon, meg az sem mindegy, hogy mennyi idő alatt oldja fel, ez sem olyasmi, amit mindenkinek tudnia kéne.


Viszont köszönöm amiket írtál, arról esetleg tudnál mondani valamit, hogy mi n tapad meg jól? Pl. gipszen megtapad, vagy milyen anyagra érdemes növeszteni?


Illetve mivel érdemes lakkozni, mindegy?

2022. febr. 10. 21:24
 3/3 Z003 ***** válasza:

Bocsánatot kérek, nem tudtam a korodat.


Attól függ hogy milyen kristályt szeretnél, ha olyasmit mint a képen tehát sok kisebb kristályt akkor a gipsz tökéletes lehet, nagy kristály telepek kialakítására. De igazából ilyenek alakulnak ki ha csak simán hagyod állni az üvegben is. Ezek a kristályok viszonylag gyorsan nőhetnek, de emiatt törékenyebbek is.


Viszont ha egy nagyobb kristályt szeretnél (amihez nem feltétlenül ez az anyag a leg alkalmasabb), akkor kell keresned egy "mag kristályt". Ez lényegében egy olyan kisebb darab kristály mint amik az előző módszerben keletkeznek. Az a lényeg hogy csak egy darab szabályos kristály legyen. Ha ezt rakod bele a törzs oldatba akkor ez az egy szem fog ideális esetben tovább nőni, így egy nagy kristályt kaphatsz. De ez sok idő és több macera is.


Ezt elméletileg nem kell lakkozni, viszont nem árthat neki és megvédheti a párától. Ha sok apró kristály van akkor valami féle hajlakkal vagy átlátszó festék lakk sprével érdemes próbálni. Az a fontos hogy ne víz bázisú legyen.


Ha egy kristályt kell csak kezelni akkor átlátszó körömlakk a legjobb.

2022. febr. 10. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!