Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan mérik meg a nagyon...

Hogyan mérik meg a nagyon hosszú felezési idővel rendelkező radioaktív anyagok felezési idejét?

Figyelt kérdés
Olvastam egy cikket, hogy sikerült a Xenon valamelyik izotópjának a bomlását detektálni, aminek az esélye elképesztően alacsony. A leghosszabb felezési ideje a tellúr-128 izotópnak van 2.2*10^24 évvel. Eddig azt hittem, hogy pár gramm anyagban is olyan sok atom van, hogy hetente így is bomlik egy-egy darab, de a cikk után, ahol úgy jött le, hogy a Xenon bomlásának detektálása az mennyire ritka, akkor mi alapján mondják rá, hogy mennyi a felezési ideje, ha csak pár darab mérési eredmény van róla?

#bomlás #felezési idő #Radiokativitás
2022. febr. 11. 09:08
 1/9 anonim ***** válasza:
35%

Elméletben számították ki már korábban, nem a detektálás alapján.


[link]

2022. febr. 11. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
83%

#1 amíg nincs kísérleti bizonyíték, addig csak feltételezésről beszélhetünk.

a tellúr-128 felezési idejét nem közvetlen méréssel állapították meg, hanem jól ismert korú kőzetmintákban a bomlástermék arányából.

2022. febr. 11. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
#2 Ez eszembe se jutott, köszi!
2022. febr. 11. 11:59
 4/9 A kérdező kommentje:
Bár kíváncsi lennék, hogy a Xenon 124, 136 vagy a Kripton-78nak hogy határozták meg, nemesgázként nincsenek vegyületeik, így kőzetmintákból se lehet meghatározni.
2022. febr. 11. 12:04
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

#4 ezeknek a tellúr-128-hoz képest három-négy nagyságrenddel kisebb a felezési ideje. több száz kg anyag esetén már összejön átlagosan óránként egy bomlás, amit csúcsminőségű méréstechnikával, rendkívül jól leárnyékolt, mélyen a föld alá helyezett berendezésekben már ki tudnak mérni közvetlenül (ezeket egyébként nem pusztán a felezési idő kiméréséhez építették, hanem mert a nagyon hosszú felezési időkhöz kapcsolódó jelenségeknek rengeteg különleges részecskefizikai vonatkozása van)

de egyébként ahhoz, hogy egy kőzetben jelen legyen egy elem, nem kell okvetlen vegyületeket képeznie.

2022. febr. 11. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

A Xenon-124-hez írja ezt a Wiki:

"Xenon-124 is an isotope of xenon that undergoes double electron capture to tellurium-124 with a very long half life of 1.8×1022 years, more than 12 orders of magnitude longer than the age of the universe ((13.799±0.021)×109 years). Such decays have been observed in the XENON1T detector in 2019, and are the rarest processes ever directly observed.[10] (Even slower decays of other nuclei have been measured, but by detecting decay products that have accumulated over billions of years rather than observing them directly.[11])"

Szóval nemhogy óránként, de ahogy értelmezem nagyon max egyszer-kétszer figyelték meg. De igen kőzetekben előfordulhatnak gázok is, csak gondolom ott már nehezebb összehasonlítani a leányizotópokkal.

Azt sem tudom, hogy miből feltételezték, hogy egyáltalán radioaktív mondjuk a Xenon-124 mikor csak mostanában detektálták a bomlását.

2022. febr. 11. 13:05
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

"Szóval nemhogy óránként, de ahogy értelmezem nagyon max egyszer-kétszer figyelték meg."

az óránkénti átlagos értéket nagyjából becsültem a felezési időből - a berendezésben használt anyagmennyiségnek átlagosan ennyi bomlást kéne eredményeznie. hogy a detektor ebből mennyit észlel, az egy másik kérdés.

de közben utánanéztem, mire hivatkozik a wikipedia. végső soron az információ forrása egy 2019-ben publikált Nature-cikk, egy 2017 február 2-tól 2018 február 8-áig zajlott mérés eredményeivel. ez alatt az időtartam alatt 126 ± 29 bomlást detektáltak. (azért az a mérési hibából is látszik, hogy nagyon a technológia határán volt a kísérlet...)

2022. febr. 11. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Igazad lehet, ha jól számoltam 1 kg Xe-124ből 1 óra alatt átlagosan 9 db Xenon atomnak kellene elbomlania. Akkor naív voltam, azt hittem, hogy minden egyes bomlást képesek érzékelni, de ezek szerint ennek csak a töredékét sikerül.
2022. febr. 11. 14:03
 9/9 A kérdező kommentje:
Elszámoltam, 66 kg Xe-124 kell, hogy óránként 1 db bomlás legyen.
2022. febr. 11. 14:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!