Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A matematikai készséget lehet...

A matematikai készséget lehet fejleszteni, vagy előre el van döntve, hogy valaki jó lesz matekból, vagy sem?

Figyelt kérdés

Mondok egy példát.


Nem értettem a matematikát, 1-est írtam belőle. Aztán volt, mikor összekaptam magam, és 5-ös lett a dolgozatom.


Mi történt? FELHÚZTAM a matematika képességemet, vagy csak annyi történt, hogy a már MEGLÉVŐ képességemet használtam ki?


2022. febr. 16. 14:22
 1/10 A kérdező kommentje:
Ez egy régi iskolás emlék. Csak illusztrációként közöltem, nem mai esemény.
2022. febr. 16. 14:26
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Nyílván vannak olyan dolgok amik befolyásolják vagy hátráltatják ezt, de a nagy átlagot figyelembe véve minden csak akarás kérdése.
2022. febr. 16. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
A matek (és úgy a természettudományos tárgyak) mint logikus, tanulható tárgyak. Van olyan, hogy valamihez jobban van érzéked, de gyakorlással minden fejleszthető. Legyen szó művészetről, rajzról vagy épp természettudományos tárgyakról, mint a matek, biosz, kémia.
2022. febr. 16. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
És mi a helyzet azokkal, akiket felmentenek matematikából?
2022. febr. 16. 14:47
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Ők kilógnak a nagy átlagból.

A matekhez, leegyszerűsítve, két fő dolog kell:

- Fokozatos haladás, hogy egy adott tudásra tudjon épülni a következő. Ha valami lépés kimarad, akkor abból szenvedés lehet később. Az is pótolható, csak nehezebb.

- El kell hinni, hogy meg tudod tanulni, keresni kell a logikáját, akarni kell érteni, és gyakorolni kell. Ha első ránézésre feladod, vagy egy átlapozás után úgy gondolod, hogy ennyi elég, akkor abból előbb-utóbb kudarc élmény lesz.

2022. febr. 16. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

A diszkalkulia (diszlexia, diszgráfia, stb) egy kvázi betegség. Neurológiai oka van, valamilyen örökölt/sérülésből/fejlődési rendellenességből eredő pszichikai elváltozás.

És a diszkalkulia gyakran nem csak a matekban mutatkozik meg ("nem tud számolni"), hanem megértésre, emlékezetre, időérzékelésre, térbeli tájékozódásra egyaránt kihat.

Ez persze nem azt jelenti, hogy a szó szoros értelemben véve beteg, mint mondjuk egy down kóros vagy egy autista személy, hanem szimplán bizonyos képességeit, kompetenciáit nem lehet összehasonlítani egy egészséges emberével.

2022. febr. 16. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
4: a diszkalkulia egy képességzavar... őket azért mentik fel. De ez messze nem általános...
2022. febr. 16. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Azt mondanám, hogy erőfeszítést igényel a maximumot kihozni a képességeidből (amik matematika esetében jelentős részben genetikailag meghatározottak). Szerintem ez a lehetséges maximum még az átlagos képességű embereknél is magasabban van, mint ami egy emelt matek érettségihez kell, csak a legtöbben nem dolgozzák ezt ki magukból. Matek szakon tanulok, itt megérteni az anyagot a nulladik lépés, utána meg is kell tanulni, és be is kell gyakorolni, hogy minden a helyére kerüljön. Erőfeszítés nélkül nem megy. Más részről viszont valaki a feje tetejére is állhat, ha nincsenek meg a veleszületett képességei, akkor soha nem lesz belőle világklasszis kutató matematikus (belőlem sem).

Akiket felmentenek matekból, azok nem neurotipikus gyerekek, az teljesen más dolog.

2022. febr. 16. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

A logikai képességek jellemzően veleszületett, vagy egész kis korban kialakult dolgok, de lehet rajta fejleszteni is.

Egy értetlen síkhülyét is fel lehet húzni bizonyos szintig, de ha eleve jobb képességgel indulsz akkor messzebbre is fogsz jutni.

2022. febr. 16. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Alap, közepes szintig gyakorlással ellehet jutni. Az igazi nehezség az, hogy rákenyszerítse magát az ember a gondolkodásra a koncentrálásra miközben 100 másik dologgal foglalkozna.
2022. febr. 16. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!