Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezhet az, hogy a harkály...

Létezhet az, hogy a harkály fejére a kopácsolással 1000 G erő hat ?

Figyelt kérdés
Egy természetfilmben állították és a mechanizmust mutatták, hogy az agyat ez hogyan védi. Nekem, ez qrva soknak tűnik.

2022. márc. 24. 00:34
 1/8 anonim ***** válasza:
79%
Az 1000 G tényleg sok. Valószínűleg félrefordították.
2022. márc. 24. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Hoppá, lehet, hogy mégis.....

[link]

2022. márc. 24. 00:41
 3/8 Mojjo ***** válasza:
94%

Igen, mégis. 1000-1400 m/s-ről ír minden egyes forrás, amit most találtam. Köztük a jw.org-nál egy icipicit komolyabbak is:

[link]

2022. márc. 24. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Mojjo ***** válasza:
90%
Akarom mondani, 1000-1400 g-ről.
2022. márc. 24. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 krwkco ***** válasza:
93%

"Létezhet az, hogy a harkály fejére a kopácsolással 1000 G erő hat ?"

Tegyük fel, hogy a harkály kb 10m/s-ra tudja gyorsítani a fejét, amikor lecsap a fára. Akkor éri 1000g, ha 1 ezredmásodperc alatt megáll a mozgás. 5 m/s átlagsebességnél ez 5 mm-es fékező utat jelent. Ekkora behatolás teljesen reális, sőt a valóságban inkább kevesebb várható. Úgyhogy nem is kell 10m/s sebesség az 1000g-hez. Talán keményfa esetén a fele is elég.

2022. márc. 24. 03:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 dq ***** válasza:
82%

Pff ez a számítás. Ez olyan, mint hogy lassan hozzányomom a kezemet a ház falához, és csillió g gyorsulás hat a kezemre. A bőröm legkülsőbb rétegére maximum, de például a bőröm picit beljebb levő rétegére már nem.


... ha az agyra vagyunk kíváncsiak, akkor az agy útját kell nézni.

2022. márc. 24. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 krwkco ***** válasza:
87%

"Pff ez a számítás." "... ha az agyra vagyunk kíváncsiak, akkor az agy útját kell nézni."

Nem az volt az állítás, hogy a harkály agyára hat 1000g. Hanem az, hogy a fejére. Ez a számítás ezt tükrözi.

És szerintem szép példája annak (nem csak azért, mert én írtam), hogy hogyan vizsgáljuk meg egyes hétköznapi jelenségekkel kapcsolatos állítások lehetséges vagy irreális voltát.

Ezer g teljesen valószínűtlennek tűnik. De ha valaki azt feltételezi, hogy a harkály feje nagyságrendileg 5-10 m/s sebességre gyorsul és a csőre 1-5 mm-re hatol egy ütéssel a fába, az már nem irreális.

2022. márc. 24. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Az mind semmi. A pattanóbogár feje kb 2000 G gyorsulást, lassulást ér el, amikor "pattan". És ezt többször is "tudja" élete során :D
2022. márc. 29. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!