Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az univerzum hőhalála is csak...

Az univerzum hőhalála is csak változás?

Figyelt kérdés
Miután végig gondoltam ezt a dolgot meglepett hogy miért hìvják halálnak. Szóval az univerzum nem megsemmisül hanem csak az állapota lesz radikálisan más ha igaz ez a teória. Tudom hogy élet nem lesz, de az elemi alkotó részek(kvantumos léptékben) valamilyen formában jelen lesznek. És ezek alkotnak most is minket. Ìgy nem frusztrál annyira a gondolat. :D Ez ìgy helytálló?

2022. márc. 28. 11:28
1 2
 11/12 krwkco ***** válasza:

"„Csak” arról van szó, hogy amíg nem nyitod ki a dobozt, addig a lehetséges állapotok kevert, egyidejű módon állnak fenn a macskára nézve."

Szerintem ez a gondolatkisérlet túlzó értelmezése. A rádioaktiv atom valóban egy kevert állapotban van: A "mindjárt bomlok" és "egy darabig még biztosan nem bomlok" állapotok szuperpoziciójában. De amint elbomlott és kilép belőle a rádióaktív részecske, ez a szuperpozíció összeomlik. A részecskének továbra is van egy kevert állapota, de ez nem a "létezem" vagy "nem létezem", hanem az "itt vagyok vagy ott vagyok". Egy szóval ebben a pillanatban az atom sorsa már eldőlt.

A Geiger-Müller számlálónak, a kalapácsnak, a méregfiolának és a macskának nincs kevert állapota. Ilyen makroszkopikus testekre soha nem láttunk kevert állapotot, tehát joggal mondhatja, hogy a tapasztalaton és kisérleteken alapuló fizika tudomány, hogy ilyen nincs.

A macska akkor is egy meghatározott élő vagy holt állapotban van, ha még nem nyitottuk ki a dobozt.

A részecskékre sem igaz, hogy attól függ az állapotuk, hogy van-e a közelükben értelmes élőlény. A valószínűségi hullámfüggvényük által leírt állapotban vannak, ez pl. a két rés kisérlettel igazolható. Csak éppen, ha megfigyeljük őket, akkor az erre szolgáló fotonok (vagy egyebek) megzavarják őket és összeomlik a hullámfüggvény.

Tehát ismétlem: a valószínűséggel leírt többféle állapotú részecskéknél nem az számít, hogy van-e közelükben valaki, aki képes a megfigyelésükre. Az számít, hogy megpróbálunk-e valamilyen kölcsönhatással információt szerezni róluk és ezzel megzavarjuk őket.

2022. márc. 29. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 krwkco ***** válasza:

És mégegy érv: A részecskét a rajta szóródó foton (vagy más kölcsönhatás, ami megfigyelhetővé teszi) mindig átbillenti egy fix állapotba. Ezt kisérletileg és elméletileg igazolták.

De nincs olyan valóságos és megtapasztalt folyamat, ami az ajtó kinyitása miatt befolyással lenne a macska élő vagy halott voltára.

2022. márc. 29. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!