Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi okozta az isszonyatosan...

Mi okozta az isszonyatosan csapadékos időt 2010-ben?

Figyelt kérdés

Ki emlékszik még rá?

Folyamatosan alakultak ki a mediterrán ciklonok még kora nyáron is

Pontosan mi volt akkor az okozoja?

Akkor voltak a nagy áradások

Kicsit nosztalgiázom mostanában és ezért érdekel

És a másik lényeges kérdés hogy melyik évben volt még ilyen csapadékos év?


2022. ápr. 4. 16:33
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem volt különösebb oka. Az időjárásban néha nagyon összejönnek a dolgok, abban az évben így alakultak a nyomás- és csapadékviszonyok. Másutt, tőlünk keletebbre sokkal gyakoribb volt anticiklon uralta száraz időjárás, az oroszoknál évtizedek óta nem tapasztalt súlyosságú szárazság és forróság volt 2010-ben (Moszkvában pl. megdőlt az abszolút melegrekord).

Amellett, hogy 2010 összességében is elég nedves és csapadékos év volt, két kiemelkedően esős hónap volt, a május és a szeptember. A májuson belül is elsősorban a hónap közepén érkező Zsófia ciklon, másodsorban a hó végi Angéla ciklon hozták az esőt (egyébként a kettő közül csak a Zsófia volt mediterrán ciklon). Leginkább a lassú mozgásuknak köszönhető, hogy napokon át áztatták az országot (de egyébként a hónap többi részén is jellemző volt a záporos, instabil, változékony időjárás). Szeptemberben pedig korán újraindult a mediterrán ciklonok képződése.

Melyik évben volt még ilyen sok csapadék? A saját emlékeim szerint az 1999-es évnek volt hasonló hangulata (mondjuk abban az évben a nyár hozott vég nélküli özönvizet), amúgy viszont a mérések szerint 2010-nek a nyomába se ér semelyik másik év:

[link]

2022. ápr. 4. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
36%
Sok eső esett, attól lehetett.
2022. ápr. 4. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Marci71 ***** válasza:
Van egy fontos tényező amit nem emlegetnek, az Eyjafjallajökull kitörése ami vulkáni porral telítette Európa felett a légteret. A légiközlekedést is leállították egy időre.A por pedig kihat a csapadékképződére, ugyanis a pára a porszemcséken kezd kondenzálódni. Így keletkeznek az esőcseppek.
2022. ápr. 9. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Az Eyafjallajökull kitörése arra elég volt, hogy néhány napos leállásokat okozzon az európai légi közlekedésben (és kritikus hangok még ezt is túlreagálásnak minősítették), de közel sem volt elég nagy ahhoz, hogy jelentős és tartós időjárás-módosító hatása legyen.
2022. ápr. 9. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Marci71 ***** válasza:
#4 A csapadékképzéshez nem kell annyi por mint a légi közlekedés leállításhoz. Amire te gondolsz az szerintem a felső légkörbe juttatott kéndioxid ami lehűlést okoz, ezt szokták emlegetni vulkánkitörés esetén. De maga a levegőben szálló apró por az segíti a csapadékképződést...
2022. ápr. 10. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A vulkáni hamu hamar kiülepszik a troposzférából, ahol ugyebár élénk légköri folyamatok zajlanak. Kábé annyi jelentőségük van csapadékképződés szempontjából, mint mondjuk az afrikai eredetű porfelhőknek.
2022. ápr. 10. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!