Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történik akkor, amikor két...

Mi történik akkor, amikor két külön faj nem tud egymással közös utódot létrehozni?

Figyelt kérdés

Például egy róka és egy csimpánz. Miért nem születik egy ilyen párosodásból félig róka, félig csimpánz hibrid?


Mi ennek a genetikai háttere?


2022. ápr. 18. 14:48
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A kromoszómaszám nem passzol.
2022. ápr. 18. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
12%
De miért dugna a csimpánz a rókával? Mert embernél még elhiszem, hogy van annyi alkohol, de állat nem szokott olyat...
2022. ápr. 18. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Utódnemzés szempontjából a kromoszóma számmal még nincs gond, az az utódot érinti.

Pl a ló kromoszóma száma 64 (32 pár), a szamáré 62 (31 pár), az öszvéré azonban 63 (31 és fél pár). Mivel az öszvér kromoszómaszáma nem páros, a kromoszómák nem képesek maradéktalanul párba rendeződni, ezért általában nem képes utódot létrehozni.


A rendszertanilag egymáshoz közel álló fajok viszont tudnak közös utódot létrehozni.

Pl:

szamár + ló

oroszlán + tigris

jaguár + oroszlán

jegesmedve + barnamedve

kétpúpú teve + egypúpú teve

[link]

2022. ápr. 18. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

"állat nem szokott olyat..."

Ahogy te azt képzeled.

Igaz, hogy nem jött össze nekik, de például szerelmes szarvas és malac párról már hallottam.

De például kutyát már láttam is, amelyik egy tyúkot kapott el (a szárnyánál), behúzta az ólba, aztán jól megrakta.

A nyulakat meg ne is emlegessük. Az egyiket egy macska szokta kergetni... amíg meg nem elégelte, ő kergette meg a macskát, aztán jól meg is dugta.


Alkohol egyiküknél se volt.

2022. ápr. 18. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

#2


A kérdésben szereplő példa csak illusztráció volt.


Többieknek: köszönöm szépen a normális válaszokat.

2022. ápr. 18. 21:28
 6/9 anonim válasza:
100%

Nem túl fun fact: a delfinek még emberek is képes kvázi megerőszakolni csak az élvezetért, de bármi más élőlényt js.

Szóval #2 nem is tévedhetne nagyobbat :)

De semmi gond részben tanulni is jövünk fel erre a platformra :D

2022. ápr. 23. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
na b+ ezt szerintem nem is akartam megtudni :D
2022. ápr. 23. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#6


Fokozzuk még egy kicsit! Megfigyelték azt is ,hogy a delfinek leharapják egy hal fejét s a testét használják… hát, művaginaként :O Máskor meg direkt rátámadnak gömbhalakra ,hogy a bennük levő méregtől “beálljanak”. Ugye milyen rohadt aranyos állatok a delfinek? :D

Lehet az intelligencia egyik velejárója ,hogy egyre többmindent tudsz megdugni vagy elszívni 🤷

2022. ápr. 23. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, az azonos rendszertani nembe, de külön fajba tartozó állatok képesek megtermékenyítésre, de nem képesek fertilis utód létrehozására. Lehet, hogy a zigóta még osztódásnak se fog indulni, de lehet, hogy kifejlődik egy amúgy egészséges, de sterilis utód.


Persze a rendszertani kategóriák régen nem mindig alapultak ennyire szisztematikus megfigyeléseken, ezért máig lehetnek elmosódások. Pl. eltérő nembe, de azonos családba tartozó állatoknál is bekövetkezhet a megtermékenyülés, de már pl. vemhesség nem lesz belőle. De a #3 által felhozott fajok is egy-egy nembe tartoznak.

2023. jún. 10. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!