Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Határérték a végtelenben...

Határérték a végtelenben faktoriálisokkal és ismeretlen kitevővel? (nem feladatmegoldás, csak fogalmam sincs, hogy mit kellene meglássak)

Figyelt kérdés

Feladat: [link]

Függvény grafikonja: [link]


Próbáltam e-s alakra hozni, de a kitevőben nem kaptam egy 1/n alakú törtet, hogy az 0 legyen és úgy megkapom az 1-et végeredménynek. Rendőrelvet se igazán tudom használni (legalábbis nem látom, hogy hogyan lehetne) és a lHopital szabályt sem tudom segítségül hívni, mert a faktoriális nem egy folytonos függvény, szóval nem lehet deriválni (meglehet kerülni ezt, olvastam róla, de biztosan nem az megoldás mivel nem tanultunk róla).



2022. ápr. 19. 13:53
 1/5 anonim ***** válasza:

A kifejezésed hasznosabb alakban felírva lim(1 + 1/(n-1)!)^n. Értéke 1, mert bármilyen pozitív ε-hoz található olyan nagy n, amely felett 1 < (1 + 1/(n-1)!)^n < 1+ε. Bizonyítás:


Az exponenciális függvény definíciója lim(1 + x/n)^n = e^x. Ebbe x = log(1+ε)-t helyettesítve:

lim(1 + log(1+ε)/n)^n = 1+ε


Amennyiben 1/(n-1)! < log(1+ε)/n, a te kifejezésed 1+ε-nál kisebb lesz. Ez triviálisan teljesíthető: n/(n-1)! < log(1+ε) bal oldala bármilyen kis pozitív jobb oldalnál kisebbé tehető kellően nagy n választásával.

2022. ápr. 19. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Pedig egyszerű; elvégezzük az osztást;


(1 + 1/(n-1)!)^n


Most arra van szükség, hogy a kitevőben megjelenjen (n-1)!, ehhez hatványozzuk, de az értékváltozás elkerülése miatt annyiadik gyököt is vonunk, így rendezés után ezt kapjuk:


[(1 + 1/(n-1)!)^(n-1)!]^(n/(n-1)!)


A szögletes zárójeles rész a tanultak szerint e-hez tart, a kitevő 0-hoz, tehát a határérték: e^0=1.

2022. ápr. 19. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
A második válaszban miért is tehetjük meg azt, hogy lim (a_n)^(b_n)=(lim a_n)^(lim b_n)? Ehhez milyen feltételek kellenek?
2022. ápr. 19. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

#1

Azt elfelejtettem mondani, hogy formális határérték számítást kell végezni, de attól még érdekes volt a válasz, nagyon szépen köszönöm!


#2

Neeeee, hogy nézhettem félre, én is n/(n-1)! kaptam kitevőnek, de valamiért azt gondoltam, hogy az végtelenbe tart... KÖSZÖNÖM!! Éreztem én, hogy valami nagyon triviália dolgon fog elcsúszni😅

2022. ápr. 19. 17:09
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy milyen feltételre gondol a 3-as válaszoló, de megcsinálhatjuk csendőrelvvel; megsejtjük, hogy a határérték 1.


Alsó korlát: az 1 jó lesz alsó korlátnak, mivel tetszőleges n-re (n!+n)/n!>1, n>0, tehát ((n!+n)/n!)^n > 1.


Felső korlát: mivel az (1+1/n)^n sorozatról tudjuk, hogy tetszőleges n-re kisebb 4-nél (könnyebb bizonyítani azt, hogy felső korlátja 4, minthogy határértéke e), tehát a [(1 + 1/(n-1)!)^(n-1)!]^(n/(n-1)!) sorozat felülről becsülhető a 4^(n/(n-1)!) sorozattal, aminek határértéke a végtelenben szintén 1.


Tehát az eredeti sorozatot be tudtuk szorítani két 1-hez tartó sorozat közé, így annak a határértéke is 1 kell, hogy legyen.

2022. ápr. 19. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!