Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi tartja a Földet egy helyben...

Mi tartja a Földet egy helyben a világűrben, miért nem lebeg el például a Hold felé?

Figyelt kérdés
2022. jún. 5. 10:08
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
2022. jún. 5. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
2022. jún. 5. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%
Igazából lebeg az a Hold felé, csak a Hold cseles, és mindig ellebeg előle. Így aztán a nagy tohonya Föld csak lebeg állandóan körbe-körbe a kis fürge Hold után, de sosem éri utol.
2022. jún. 5. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
100%

Semmi sem "lebeg" csak úgy, minden egyes anyagdarabka (a kicsi és a hatalmas is) valamilyen pályán mozog az Univerzumban, a gravitáció hatására. Abszolút lebegés csak akkor lenne, ha az anyagdarabkán kívül semmi más nem létezne közel s távol az Univerzumban rajta kívül, így nem lenne semmilyen gravitációs kölcsönhatás, amely mozgást indukálna.


Ha leejted a poharat, az ütköző pályán kezd el mozog a Földdel a Föld gravitációs hatása miatt. Ha eldobsz egy követ, az is ütköző pályára áll a Földdel. Ha egy műholdat Föld körüli pályára állítanak, akkor keringő pályára áll a Föld körül, ha túl gyorsan lőnék fel, akkor távolódó pályára állna, aztán a gravitációs kölcsönhatás hatására találna valami más, nagy tömegű objektumot (akár a Holdat) és azzal lépne ütköző, vagy keringő pályára.


Tulajdonképpen, minden objektum táncol valami körül. És mivel, ez oda-vissza kölcsönhatás, ezért ahogy a hatalmas Nap táncoltatja a Földet maga körül (azaz a Föld kering a Nap körül), a Föld is kicsit ráncigálja a Napot, de csak épp annyira, amekkora kis gravitációs erőt ki tud rá fejteni. Ezt mi nem látjuk, mert túl kicsi a Föld rángató ereje, de attól még mi is rángatjuk kicsit a Napot. A Nap, és vele az egész Naprendszer pedig a Tejútrendszer nevű galaxis tömegközéppontja körül állt keringő pályára. Az egész Tejútrendszer pedig ütköző pályán van az Androméda galaxissal.


Semmi sem abszolút, ezt fedezte fel Albert Einstein. Akármit vizsgálsz, azt csak valamihez viszonyítva tudod vizsgálni. Ha azt mondod, hogy a pohár egy helyben áll az asztalon, akkor tulajdonképpen a Földhöz képest áll egy helyben. Ha felmennél a Világűrbe, és egy jó erős távcsővel megnéznéd a poharadat, akkor azt látnád, hogy az bizony mozog, pont olyan sebességgel, ahogy a Föld kering a Nap körül. Te ott egy helyben állnál, de ha valaki a Tejúrendszer középpontjából nézne téged, ahogy nézed a távcsővel a Földön hagyott poharadat, akkor azt látná, hogy te is bizony mozogsz, mert keringesz a Tejúrendszer középpontja körül.


Az egész Univerzum kölcsönhatások összességéből áll, és a kölcsönhatások egymásutániságát nevezzük hagyományos értelemben az időnek.

2022. jún. 5. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
85%
A gravitáció. A Holdat a mi Földünk gravitációja tartja a helyén. Pontosabban adott Föld körüli pályán. A Földet és a naprendszerünkben található többi égitestet a mi Napunk. A Napot a galaxis közepén lévő fekete lyuk. A fekete lyukakat... na az jó kérdés!
2022. jún. 5. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!