Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hiába találnánk egy lakható...

Hiába találnánk egy lakható bolygót, az ember akkor sem tudna élni rajta?

Figyelt kérdés

Minden más lenne, mint a Földön, más a légkör, más a nyomás, más a gravitáció, az idegen bolygó növényeit nem tudnánk elfogyasztani, táplálékot nem találnánk.

Vagy lehetséges lenne, hogy az ember hosszú távon életben maradjon egy másik bolygón?



2022. jún. 11. 22:27
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen előfordulhat, igen. Például ha a bolygó az antarktiszi környezettel rendelkezik, akkor az ember hosszútávon nehezen vagy sehogy nem tudna megélni (külső erőforrás bevonása nélkül), de a halak és a pingvinek egész jól ellennének ott.


Az ember a jövőben valószínűleg kifejleszti a megfelelő technológiákat, hogy az egyébként emberi életre alkalmas bolygót megfelelővé tegye (terraformálja), erre jó példa a Mars, aminek terraformálásra már egész jó elképzelések vannak. Az egyik, hogy a Földről nagy tűrőképességű növényeket küldenek, hogy azok a Mars légkörét megfelelő oxigénnel ellássák. Ez az első lépés, utána jöhet minden más.

2022. jún. 11. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Milyen másik bolygón? Más naprendszerekbe nem tudunk elmenni, erre semmilyen tudományosan alátámasztott elképzelésünk sincs, a gyakorlati megvalósíthatóságról már ne is beszéljünk.

A Naprendszeren belül talán el tudunk jutni tömegesen a Marsra. Talán. De a helyzet az, hogy bolygónkon vészesen fogynak a felhasználható energiaforrások, és a Marson a nagy semmi fogad majd minket, tehát oda is innen kell vinni az energiát. Tehát adott lesz egy nagyon energiaszegény társadalom, ami megpróbálja majd a Marsot terraformálni. Ugyan miből és hogyan? Szerintem nem fog menni... :(

2022. jún. 12. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
A főkérdésre: Ha egy bolygón nem tudunk élni, akkor nem lakható. A "lakható" szót arra szokták használni, hogy van folyékony víz, a sugárzás, hőmérséklet, légnyomás, gravitáció, stb. olyan, hogy a szervezetünk valamennyire elviselje. De attól még meghalhatunk ott pár nap vagy hét alatt. A másik bolygóra költözés nem úgy működik, hogy odamegyünk és már ültetjük is a paradicsomot meg a muskátlit a ház elé, hanem több száz, de akár több ezer éves folyamat is lehet.
2022. jún. 12. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Egy ilyen bolygon, vagy a Marson élés kb olyan lenne mintha egy űrállomáson élnénk, egyedül a gravitáció tenné kellemesebbé. Mert amugy belennénk zárva egy állomásra, ahol minden mesterségesen van létrehozva. Szóval a kérdés az hogy gravitáció, és az esetleges nyersanyagok és energia könnyű elérhetősége miatt érdemes-e egy bolygohoz rögzitett űrállomáson élnünk, vagy inkább az űrben ?
2022. jún. 12. 03:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Olyan veszély belátható időn belül nem fenyegeti az emberiséget, hogy egy másik bolygóra tudjon átköltözni

Az egyébként elég jól felmérhető lenne, hogy a bolygó légköre megfelelő lenne-e az oda települőknek, és talán az ott élő magasabb rendű élőlényeket is hatékonyan lehetne tanulmányozni.

Egy ilyen bolygó foglalásnqk nagyon sok buktatója lehet, egy olyan bolygón, ami életre alkalmas, már lehet is élet, és mi van, ha ott értelmes lények is élnek, akik nem tolerálják a betolakodókat?

Vagy csak még primitív lények alkotják az élővilágot, de van ott olyan vírus, ami ellen az ember védtelen?

Az utóbbi lehetőségtől a kutatók már most tartanak, még annak sem nulla az esélye, hogy egy földre hulló meteorba fagyva nem esik a Földre vírus, de a holdról, vagy a Marsról hozott kőzetminta vizsgálata is szigorú protokoll szerint történhetne.

2022. jún. 12. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

A földi élhető körülményeket részben az élővilág biztosítja. Az, hogy az oxigén/nitrogén légkör fenn tud maradni az részben a biológiai életnek köszönhető. Ha egy bolygó egy az egyben lakható, az valószínűleg lakott is, mivel a lakhatóság feltételeinek egy részét az élővilág hozza létre.

Ha a lakhatósági zónában van és nem lakott, akkor terraformálni kell. Erre a legnagyobb (az is nulla) esély a Vénusz esetén lenne, de annak az időszükséglete is (optimista becslés szerint) több száz év.

2022. jún. 12. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Van ezekben egy tolerancia határ, de nem túl nagy az sem. Ha viszont lakható mint írták akkor lakható. :) Inkább a közlekedés a lényeg az egészből, mert ha valami normális idő alatt az út megtehető, mondjuk negyed óra alatt ott lehet lenni, akkor a kivizsgálása már nem lesz nehéz. Mintha egy földi lakatlan szigetet találnának, secc perc alatt felmérik, hogy mi ehető és mi nem. És a nem ehető növényeket is lehetséges ehetővé tenni a feldolgozás során (van ilyen).


Szerintem akár az odaérkezés után akár mehet is a paradicsom és más zöldségek ültetése. Simán lehetne ha többnyire minden megfelelő. Nyilván akkor is vizsgálatokkal kezdenék, geológia, talaj, légkör, térképészet, stb. Eddig úgy látják, hogy még a Mars talaja is alkalmas növénytermesztésre. Sőt a Hold talaja is alkalmas.


Az earthsky.org cikkéből pár sor:


A tudósok növényeket termesztenek a Hold talajában

"Itt tartunk, 50 évvel később, és befejezzük azokat a kísérleteket, amelyeket még az Apollo laborokban kezdtünk. Először azt a kérdést tettük fel, hogy a növények növekedhetnek-e regolitban. Másodszor pedig, hogyan segíthet az egy nap az embereknek hosszabb ideig a Holdon maradni.

Az első kérdésre a válasz határozott igen. A növények holdregolitban növekedhetnek. Nem olyan robusztusak, mint a földi talajban termesztett növények."


Jó persze nem egy komplett botanikai kertet kell elképzelni, hanem egy labort :)

[link]

És nem egy virágcserepet hanem egy kis fiolát, vagyis ilyen lett a holdi talajban nőtt növényke:

[link]


Szóval jobb esetben egyből lehet ültetni a paradicsomot. :)



---

[link]

[link]

2022. jún. 12. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Amúgy légkört már kimutattak exobolygókon és még víz is van a légkörökben. Az már szintén biztató. Csak oda is kellene jutni. :)


"2008-ban vizet, szén-monoxidot, szén-dioxidot [62] és metánt [63] mutattak ki a HD 189733 b légkörében .


2013-ban vizet észleltek a HD 209458 b, XO-1b, WASP-12b, WASP-17b és WASP-19b légkörében.[64][65][66]


2014 júliusában a NASA bejelentette, hogy nagyon száraz légkört talált három, Nap-szerű csillagok körül keringő exobolygón (HD 189733b, HD 209458b, WASP-12b).[67]


2014 szeptemberében a NASA arról számolt be, hogy a HAT-P-11b az első olyan Neptunusz méretű exobolygó, amelyről ismert, hogy viszonylag felhőmentes légkörrel rendelkezik, és először találtak ilyen molekulákon ,különösen vízgőzt . egy viszonylag kicsi exobolygó.[68]"



---

[link]

2022. jún. 12. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!