Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy hívják azt a földrajzi...

Hogy hívják azt a földrajzi jelenséget, amikor telihold idején egy folyó visszafelé folyik?

Figyelt kérdés
Régebben tanultam róla, de már elfelejtettem a nevét és a füzetet sem találom, neten meg semmi nincs róla
2022. júl. 5. 10:12
1 2
 1/13 Z003 ***** válasza:
65%
Szerintem rosszul emlékszel valamire, nem hiszem hogy lenne ilyen. Mi okozná hogy hirtelen egy folyó folyási iránya megforduljon, csak azért mert a holdara nem esik árnyék?
2022. júl. 5. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
2022. júl. 5. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Torlóár (tidal bore)


"Szerintem rosszul emlékszel valamire, nem hiszem hogy lenne ilyen. Mi okozná hogy hirtelen egy folyó folyási iránya megforduljon"

A 2-es linkjén alul van róla szó, bár nem nevezi meg általánosan, csak egy helyi nevét említi. És a jelenség az árapály egyik hatása, bár a folyók sodrását nehezebben és ritkábban tudja a Hold árapály hatása visszafelé irányítani, de előfordul bizonyos folyóknál:

"Az óceánokba ömlő folyókon érdekes jelenséget idézhet elő a dagály. Például az Amazonas vize az Atlanti-óceán vízszintjének emelkedésekor visszafelé folyik. Az Amazonas vidékén pororocának hívják e furcsa dolgot. A jelenség oka egyszerű: a szárazföld belseje felé szűkülő torkolatban az óceánból benyomuló víz feltorlódik, megemelkedik és nagy tömege miatt visszaszorítja a folyó vizét." (link a 2-esnél)


Torlóár (hidrológia) - wiki

"A torlóár a hidrológiában az a jelenség, amikor a dagály által kiváltott hullám felhatol egy folyó medrébe. Az emelkedő dagály a vizet benyomja a folyótorkolatba, és az összeszűkülő mederbe egy vagy több hullám hatol be a folyásiránnyal szemben. Torlóár csak néhány helyen keletkezik a világon..."


Tidal bore - wiki

"A torlóár ... egy olyan árapály-jelenség, amelyben a bejövő dagály elülső széle vízhullámot (vagy hullámokat) képez, amely egy folyón vagy egy keskeny öbölben halad felfelé, megfordítva a víz irányát. Erős árapály, amely felfelé nyomja a folyót, az áramlattal szemben."

Kép:

[link]


Tidal river - wiki

"Az árapály folyó olyan folyó , amelynek áramlását és szintjét az árapály befolyásolja."

"Az oregoni Coquille folyó az egyik ilyen, amelynél ez a hatás észrevehető."


---

[link]

[link]

[link]

2022. júl. 5. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
A pororoco néven tanultam annó. Köszönöm
2022. júl. 5. 11:58
 5/13 anonim ***** válasza:
87%
Oké, de ennek semmi köze a TELIHOLDHOZ. Nem nő a Hold tömege meg, mikor telihold van.
2022. júl. 5. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
56%

Egy folyó nem folyik visszafelé.

Telihold idején meg pláne nem.


Az apály-dagály jelenség viszont érinthet egy folyót a torkolathoz közeli szakaszán. De akkor is inkább a tenger folyik be a folyóba.

2022. júl. 5. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 TappancsMancs ***** válasza:
100%

"...egy folyó visszafelé folyik?"

Talán ez is megér pár szót, mivelhogy nem az egész folyó folyik ilyenkor vissazfelé, hanem valamennyi óceáni víz nyomul be a folyó területére. Ez valameddig felnyomul majd elhal. Nem érinti az egész folyót még a legerősebb esetekben sem.


"Tidal river / Amazon River - wikiből:

Az Amazonas folyó besorolása makroapály, mivel az árapály tartománya a folyó torkolatánál 4-8 méter. Alacsony áramlású időszakokban a folyó árapály-területe több mint 1000 km-re nyúlhat be az Amazonas-mélyedésbe."


Ez az 1000 km az Amazonasnak is csak az 1/6-a és ez a leghosszabb jelensége világszerte. Szóval az azért túlzás, hogy a "folyó visszafelé folyik", megtévesztő lehet. :) Talán hasznos ez is mellékesen.

2022. júl. 5. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Bocs nem a telihold, csak valamiért úgy volt a fejemben hogy olyankor van.
2022. júl. 5. 13:25
 9/13 krwkco ***** válasza:
100%

"Oké, de ennek semmi köze a TELIHOLDHOZ. Nem nő a Hold tömege meg, mikor telihold van."

A holdnak és napnak is van árapálykeltő hatása. Csak a napé kisebb. Viszont akkor a legszélsőségesebb a vízmozgás, amikor a hold és a nap hatása a föld ugyanazon részén jelentkezik.

Teliholdkor vagy újholdkor.

[link]

Ilyenkor a folyók torkolatában megfordulhat az áramlás iránya. Ahogy korábban többen is írták.

2022. júl. 5. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

7-es gondolom azért ilyen hosszan, mert olyan sík az amazonasz medencéje, nem?

Amúgy ezt a visszafelé folyik kifejezést én a folyó partjáról szemlélődő ember szemszögéből értem, mert ha csak ott állsz a parton akkor úgy tűnik mintha megfordult volna a sodrás iránya.

2022. júl. 5. 23:20
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!