Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A különböző állatfajoknak...

A különböző állatfajoknak mekkora populációval kell rendelkezniük, hogy ne pusztuljanak ki-fennmaradhassanak hosszútávon?

Figyelt kérdés

2022. júl. 17. 10:15
 1/8 anonim ***** válasza:
91%

Nem feltétlenül a létszám az érdekes.

A gepárdok például vannak azért néhányan - mégis ki fognak pusztulni, mivel gyakorlatilag kettő vérvonal van összesen.

Mintha lenne rengeteg Ádám és Éva.

Már most is nagyon sok defektjük van.

2022. júl. 17. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
91%
Lehetnek bármennyien, ha nincsenek meg a környezeti feltételek az életkörülményeikhez, akkor ki fognak halni...
2022. júl. 17. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:
85%
Ha hülyeséget írok javítsatok ki de nekem úgy rémlik ,hogy kb 2.000 példány körül kell legyen ahhoz ,hogy különösebb gond nélkül újra felszaporodhasson egy populáció. Persze nagyon fontos ha nem még fontosabb a változatosság, környezet stb, de ha ezek rendben vannak akkor nekem úgy rémlik ,hogy ilyen párezer példány illene legyen.
2022. júl. 17. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 sadam87 ***** válasza:
100%
Amire kérdezel, az a kihalási küszöb (angolban: mi
2022. júl. 17. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 sadam87 ***** válasza:
100%

* véletlen küldtem el

(Minimum viable population)

[link]

Egyrészt tudni kell, hogy ez nem azt jelenti, hogy ez alatt a méret alatt mindenképp kihal a populáció (csak nagy valószínűséggel). Másrészt pont emiatt nem túl jól definiált mennyiség. Mindenesetre általában 500 egyed körüli effektív populáció mérete szoktak mondani.

Itt pl. halakfajokra 46 és 320 közötti értékeket becsültek.

[link]

2022. júl. 17. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 TappancsMancs ***** válasza:
100%

3/ Tevenyereggyarto

Valahogy úgy, annyi környékén emlékeztem én is. Kérdező kicsit bővebben azért pár sor.


A Science Daily így foglalja össze:

"legalább 50 felnőttre van szükség ahhoz, hogy elkerülje a beltenyésztés káros hatásait, és 500 felnőttre van szükség ahhoz, hogy elkerülje a kihalást".


Állatkertekben tartott példányoknál pont ez a nehézség, hogy nincs genetikai változatosság és beltenyésztettség keletkezik és a mennyiség sem olyan egyszerű. Ebben az állatkerteknek kell összefognia és a világszerte létező szülőpárokat is utaztatni egymás között.


Meg mint már írták vannak még egyéb tényezők amik beleszólnak a fennmaradásába. Mint az élettér és a növényzet, és az állatok és növenyék kölcsönhatásai is. Gepárd is él olyan területeken, amik nem természetvédelmi területek és az ottani gazdák levadásszák az állatállományt fenyegető gepárdokat, és tényleg nem nagyon tehetnek mást. Meg szinte lehetetlen felügyelni teljes Afrikában az orvvadászatot, ami szintén kihat erre is. Van még egy jelenség az állatoknál, hogy az élőhelyeik széttöredeznek, és távol vannak egymástól a kis számú populációk és kevésbé tudnak kapcsolatot létesíteni.



---

[link]

2022. júl. 17. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Ez az 50/500 érték a minimum és van amikor valójában többre van szükség.
2022. júl. 17. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Az emberiség is 2000 körülire csökkent le valaha, és akkor majdnem kihaltunk.
2022. júl. 17. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!