Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történik akkor, ha emberi...

Mi történik akkor, ha emberi szervezetbe növényi hormon kerül?

Figyelt kérdés

Például: auxin.


Tesz valami rosszat, vagy pedig inaktív marad?


2022. aug. 4. 12:33
 1/10 Z003 ***** válasza:
100%
A hormonok a legtöbb esetben nem aktív vegyületek, mint például az enzimek. Csak akkor fejtenek ki hatást ha találkoznak olyan receptorral amit képes aktiválni. Így nagyon nehéz megmondani hogy milyen hatást váltana ki. De a legtöbb esetben szerintem nem váltana ki semmi hatást.
2022. aug. 4. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 dq ***** válasza:
Ne egyél nyers növényt
2022. aug. 4. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Mondjuk az is nagy kérdés hogy kerül oda.
2022. aug. 4. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha jól gondolom, akkor a kérdezőnek egy toxikológiai álláspontra lenne szüksége. Ehhez viszont túlságosan nyitott a kérdés. Jelentős különbség van már aközött is, hogy pl enterális vagy parenterális az expozíció, mekkora a dózis, milyen a dózis időbeli lefutása, stb.


Az enzimek kizárólag fehérjék (legalábbis én nem tudok nem fehérje alapúról). Mint ilyenek megvan az effektív környezet, amiben jól érzik maguk és képesek katalizátorként viselkedni. A hatékonyságot befolyásolja pl, hőmérséklet, pH.

A fehérjéket orális expozíció során szinte teljesen lebontjuk a vékonybéllel bezárólag. Ez azt jelenti, hogy ideális esetben elfogyasztáskor nem különbözik egy szelet hús lebontásakor (szigorúan fehérje tartalomra értve). Ez annak köszönhető, hogy a fehérjék nem bírják a gyomor pH-ját, ha mégis (lásd tripszin), akkor a lúgos közeg majd lebontja őket.


Ha az adott enzim bejut a vérkeringésbe, akkor már egészen más a helyzet. Ha létezik az emberben is kötöhely az enzimnek, akkor a bevitt mennyiségtől függően komoly károsodáshoz vezethet.


Kipróbálni egyébként nem érdemes, mert vagy mindenféle szennyező kíséretében lehet kipróbálni, a tiszta anyag az sokkal drágább

2022. aug. 5. 03:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 sadam87 ***** válasza:

#4

Jó válasz volna, de a kérdés hormonokra, nem enzimekre vonatkozott.


Hogy én is próbáljak a kérdésre is válaszolni:

Eszerint a cikk szerint a növényi hormonok a mikrobiomon keresztül hathatnak elsősorban az emberre (de közvetlen hatásuk is lehet).

[link]

Ez alapján a cikk alapján pedig az abszcizunsav citokinin hatású lehet, azaz az immunrendszerre hathat.

[link]

2022. aug. 5. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Talán a hajnali időszak tette, de előző sajnos a hormon szó helyett konzekvensen az enzim szót használta, mely valóban csak fehérje “szok lenni”. Az auxin azonban egy növényi hormon, nem pedig enzim. Én azt se tudom, hogy fehérje-e. Ha az, akkor nyilván megemésztjük, nincs semmiféle hatása ránk, ha parenterálisan visszük be, akkor meg allergiás reakciót vált ki minden bizonnyal, mint idegen fehérje. Hormonhatása akkor se lenne, hiszen valóban nagyon valószínűtlen, hogy legyen bennünk auxin kötő receptor.
2022. aug. 5. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 sadam87 ***** válasza:

#6

"Én azt se tudom, hogy fehérje-e."

Az auxin (pontosabban auxinok, mert nem egy auxin hatású vegyület van) nem fehérje. A legfontosabb auxon az indol-3-ecetsav.

2022. aug. 5. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Errata


#5-6

Hajnali fáradtságomban enzimet olvastam hormonok helyett, így valóban redundáns. Önmagában helytálló, de nem kapcsolódik szervesen a témához, elnézést a bénázásomért, legközelebb inkább lefekszem.


Mindenesetre a fehérje alapú hormonokra ez teljesen átvihető. A maradék esetet pedig #6 már igazából leírta.

2022. aug. 5. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2022. aug. 5. 16:31
 10/10 anonim ***** válasza:
Már értem, hogy sok ember miért gyökér, hát a növényi hormonok miatt 🤣 Ezt nem tudtam kihagyni 🤣
2022. szept. 1. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!