Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha az USA-ban felrobbana egy...

Ha az USA-ban felrobbana egy olyan nagy atomerőmű, aminek a mérete akkora, mint egy 1000 fős magyar falu területe, akkor a sugárzás beborítaná az egész Földet?

Figyelt kérdés
2022. aug. 16. 03:33
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem.
2022. aug. 16. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ


-Milyen a robbanás



-milyen az épület

Az újabb építésű erőműveknél eleve építenek egy beton szarkofágot a reaktor fölé. Ezek egy gőzrobbanásnál benntartják a törmeléket, a folyadékokat.


-milyen radionuklidok szöknek ki


-milyenek az aktuális időjárásviszonyok

2022. aug. 16. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Meg, hogy milyen érzékeny módszerrel vizsgálog a levegőt a bolygó egyes pontjain.


A radioaktív nyomjelzésen alapuló technikák a legérzékenyebbek.


Így egy csernobil kaliberű esemény nagy távolságokból detektálható.

2022. aug. 16. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat
2022. aug. 16. 08:02
 5/7 bollocks ***** válasza:
100%
Mekkora egy 1000 fős magyar falu területe?
2022. aug. 16. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
A mai atomerőművek nem tudnak felrobbanni, legfeljebb felrobbantani lehet őket. Ez esetben viszont inkább a használt robbanóanyag fajtájának és mennyiségének a függvénye, kevésbé annak, hogy mekkora az atomerőmű.
2022. aug. 16. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 TappancsMancs ***** válasza:

Egy 1000 fős magyar falu az kb 1 km környékén mozog. Nyilván a méret nagyságrendi, ami falvaktól függően változik, ha szétszórtabban laknak vagy sűrűbben, de viszonyításnak olyan km-esek.

Például Nagyrécse teljes népessége 1077 fő.

A mérete meg ~1.5 km * ~800 m.

Itt le tudod mérni:

[link]


Kérdés, hogy egy atomerőműnél mit számítsunk a méretének? Mert ezek több épületből állnak, a paksi valami 200 méteres reaktoronként, viszont ott vannak a hozzá tartozó épületek is egészen a parkolóig. Mindenesetre a parkolóval együtt ezek lennének valami 1 km-esek. Másik az, hogy a legnagyobbért és legjobbért bizony nem kell az USA-ba menni, mert a világ legnagyobb teljesítményű atomerőműve az Dél-Koreában van, a Kori Atomerőmű. Az üzemelésüktől függően a rangsor változhat, de jelenleg az USA a 15 világszinten az egy atomerőműre eső teljesítményben. 1. Dél-Korea, 2. Dél-Korea, 3. Kanada, 4. Kína, 5. Kína, 6. Kína, 7. Kína, 8. Dél-Korea, 9. Ukrajna, 10. Franciaország, 11. Franciaország, 12. Franciaország, 13. Kína, 14. Kína, 15. Egyesült Államok.

Az USA, akkor viszont ott a legnagyobb atomerőmű a Palo Verde Atomerőmű náluk a legnagyobb és három blokkból áll plusz az egyéb épületei és területe. Google map méréssel kb lehet 1 km-es a három blokkja együtt.

[link]


A Föld légkörében pedig nagyjából eljut bármi bárhova, de a mérték azért változó tud lenni és nem oszlik el minden egyenletesen az egész Földön. Például a nagy ipari országok az északi féltekén vannak és a szegényebb országok a déli féltekén vannak többségben, és a légkör tisztasága is igazodik ehhez. A déli féltekén valamivel tisztább a levegő, tehát a légkör tisztasága per szennyezettsége sem oszlik el egyenletesen a teljes légkörben.

Globális légszennyezettségi térkép

[link]

Van olyan térkép ahol a légköri port is beleszámolják, ott a Szahara a legszennyezettebb. Itt többféle szennyezés térkép is van és egyik sem oszlik el egyenletesen az egész légkörben, de még közel egyenletesen sem.

[link]

A Földön a hideg és meleg levegő sem oszlik el egyenletesen keveredve az egész légkörben, ezért vannak melegebb és hidegebb területek.

Éves átlaghőmérséklet térkép

[link]

Az egyéb légköri adatokat nézve a Föld légkörében semmi sem terül szét az egész légkörben.


Utolsó rész a kérdésben, hogy miként robbanna fel? Mennyi hasadóanyag van benne? Az a mennyiség a légkörbe jutva milyen mennyiséget jelent radioaktivitásban?

Az utóbbi kérdésekre nem tudnék pontosat mondani, de Csernobil példája szerint a szennyezés azért nem borítja be a földet. Itt van a radioaktív szennyezés mozgása és azért nem egy világtérképet mutatnak itt sem.

https://www.youtube.com/watch?v=mqu_l29WioM

A valóban globális eloszláshoz is van azért példánk, a K-T határ, ami világszerte megtalálható és a Chicxulub becsapódás okozta. A nagyságrendje szerint az aszteroida 4,5 milliárdszorosa volt a Hirosimai atombomba energiájának. Ekkorát nyilván nem tudnak robbantani és még hasonlót sem. Mondjuk szerencsére.


Tehát a robbanás mértékétől nagyon függ az elterjedés is, amihez a légkör megszokott áramlása még kevés lenne. Szerintem akkorát nem tudnának robbantani, hogy bármi por vagy sugárzó anyag az egész Földön elterüljön.


---

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2022. aug. 16. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!