Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van egy darab fémem. A tulajdo...

Van egy darab fémem. A tulajdonsátok alapján mi lehet az?

Figyelt kérdés

Tulajdonságai:

-fényes szürke színű

-Gázlámpával melegítve sárgás-vörösen izzik, nem keletkezik rajta oxid réteg

-Könnyen törhető

-20%-os Sósav nem oldja

-37%-os Kénsav nem oldja

-65%-os Salétromsavban melegítés hatására enyhén buborékozott, de szín változás nem történt

-Nem mágnesezhető



2022. aug. 19. 11:13
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
84%
#9, a formája megszabja, hogy milyen módszer a legjpbb. Ha csak egy nagyobb átmérőjű mérőedénybe tudod betenni, aminél fogva nem emeli jelentősen a vízszintet, akkor az azért messze nem tökéletes.
2022. aug. 20. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
11: Miután írta, hogy könnyen törik, már van olyan darabja szerintem ami letört...
2022. aug. 20. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%

#3 vagyok, először úgy gondoltam, valamelyik platinafém.

Utána néztem, a tiszta fémek közül egyik sem teljesíti az összes feltételt.

Ruténium. Szürkésfehér, rideg p.p. *, izzítva oxidálódik.

Ródium. Fehér. Rideg, p.p. nehezen, de megmunkálható. Levegőn hevítve oxidálódik.

Palládium. Ezüstfehér, jól megmunkálható.

Ozmium. Kékesszürke, kemény, rideg, hevítve oxidálódik.

Irídium. Ezüstfehér, rideg, hevítve oxidálódik.

Platina. Szürkésfehér, jól megmunkálható.


* Porcelán mozsárban porrátörhető, vagy eldörzsölhető.


Következtetés: Az adott fémminta fémvegyület, vagy ötvözet.

Lehet akár platina-feldolgozás közbenső terméke pl. nyersplatina is.

2022. aug. 21. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
100%

Ez most valami házifeladat, vagy konkrétan ilyen fémed van? Csak mert ha adsz belőle egy kis darabot (1-2 mg bőven elég), szívesen megmondom, hogy mi az és nem kell találgatni.

Nekem ICP-m van, így mindenképp be kell áldozni azt a kis mennyiséget. De ha valaki dolgozik itt XRF-fel, roncsolásmentesen, másodpercek alatt megmondja neked az összetételét.

2022. aug. 21. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem lehet valami keményfém, vagy valami porkohászati cucc, vagy fémoxid kerámia? Mert azokra ez így jobban illik.
2022. aug. 21. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim válasza:
18%
ekszeszájzbuk
2022. aug. 31. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat mindenkinek. Érdeklődőknek ez a kérdés azért született mert találtam itthon ezt a darab fémet is kíváncsi voltam hogy mi lehet az mert elég elenálló. Viszont nagyon sok melegítés után matt szürkés fekete oxid réteg keletkezik. Én is arra tudok tippelni hogy valami ötvözet lehet. Vagy félfém.
2023. jan. 4. 10:17
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!