Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az igaz amit a pesti srácok...

Az igaz amit a pesti srácok meghívottja állított H Magyarországon nincsenek is őshonos fák ezért is kell kivágni őket hébe hóba ?

Figyelt kérdés
Nyilván más szavakkal fogalmazott de ez volt az értelme
2022. aug. 26. 11:25
1 2
 11/18 TappancsMancs ***** válasza:
Valaki vázolja már röviden, hogy mi ez a fakivágós meg őshonos dolog. Nem követem. Elég tök röviden.
2022. aug. 26. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 sadam87 ***** válasza:
100%

Nem tudom pontosan melyik részre gondolsz, és nem is néztem végig (annyit hazudnak benne, hogy rosszul lettem - nem feeltétlenül elsősorban a meghívott vendég, bár neki is vannak érdekes megszólalásai), csak belenéztem.

Ha jól értem, erről azt mondja, hogy az Alfödlön nem voltak őshonos erdők, illetve amik voltak, azoknak már nincsenek meg a feltételei. (Legalábbis arra tudok tippelni, hogy ezt érti az "őshonos klíma" kifejezés alatt.) Ebben van némi részigazság is, de azért nem egészen igaz, és az egész meg egy marha nagy csúsztatás.

1. Azt mondja, az Alföld egy sztyepp límájú területterület. Hát ez így majdnem igaz, csak inkább erdőssztyepp. (Azért szépen elkeni azzal, hogy nem megy bele, hogy erdős vagy füves sztyepp. Hát ezért nem megy bele...)

[link]

2. Ráadásul annak is a széle, az Alföld nem ártéri részén is voltak őshonos erdőségek, például tatárjuharos lösztölygesek, nyáras borókások. (És akkor még ne felejtsük az ártéri erdőket. Igaz azoknak a nagyrészének az élőhelye elpusztult, de épp azért a természetes állományok még értékesebbek.)

3. De a fő kamuzás az, hogy úgy beszélnek, mintha az egész tüzifarendelet csak az Alföldről szólna. Na most az tény, hogy hazánk jelentős része tartozik ehhez a tájegységhez, csak épp pont itt van a legkevesebb az őshonos erdő. Ellenben a hegy és domvidékeink tök egyértelműen a lomberdő klímához tartoznak, ahol igencsak voltak az ember előtt is erdők. És természetesen a védett erdők túlnyomó többsége is a hegy- és dombvidékeken van, így nyilván az erdőirtás rendelet is leginkább ezeket érintheti.

Szóval pár részigazságból, és kellőképpen pontatlan állításból sikerül egy tökéletesen hamis állítást összerakni.

2022. aug. 26. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 TappancsMancs ***** válasza:

Megnézegettem valamennyire.


telex.hu

2022. augusztus 17.

"Meghátrált a kormány: nem lesz tarvágás védett területeken"

[link]


...


2022.08.16

"Itt a rendelet: természetvédelmi területen továbbra is tilos lesz a tarvágás"


"A természetvédők azt követelik, hogy a védett természeti területek kerüljenek ki a tűzifarendelet hatálya alól. Nagy István agrárminiszter keddi bejelentése szerint természetvédelmi vagy Natura 2000-es terület esetében az őshonos fák tarvágása továbbra is tilos lesz."

[link]


Ez még lehetővé teszi egyéb fák vágását. Elvileg a cikk alapján.


...


"Vágásos üzemmód


„Ez csak a mostanában szokásos színjáték, terelés, hiszen a védett erdők zömében a fakitermelés évek óta ténylegesen tarvágást jelent, annak ellenére, hogy ez tilos volt egészen a vészhelyzetre hivatkozó kormányrendeletig” – állítja Küsz András, a természetvédő civileket tömörítő Balatonfüredi Erdőért Facebook-csoport egyik alapítója."

[link]


...


Ráadásul úgy tűnik a frissen vágott fa fűtőértéke nagymértékben rosszabb az évekig szárítotthoz képest, tehát drága pénzkidobós fűtés lesz belőle - he egy egy gyors tüzifa terv része.


"a most kivágandó fák tehát nem alkalmasak tüzelőnek."


"Nem véletlen, hogy a kályhatelepítő szakcégek azt ajánlják, hogy olyan fát érdemes használni, amit legalább a tüzelés előtt 1,5-2 évvel vágtak ki"

[link]

[link]


...


Hirtelenjében ezeket találtam, de nem tudom hol tart a dolog.

2022. aug. 26. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 TappancsMancs ***** válasza:

12/ sadam87

Amennyire néztem a videot szerintem kb jól mondja, és inkább kimaradtak fontos részek és nincs ellentmondásban azzal amit írtál.


Őshonos klíma az meg nyilvánvalóan már nincs, sőt nem csak itt hanem sehol máshol. Illetve van egy-két kis terület ahol elvileg még van, de teljesen elszigeteltek. Inkább nincs.


Nekem úgy tűnt a neten mintha kevernék a témában az őshonos erdőt az őshonos fákkal. Pedig nem ugyanaz. Valódi őshonos erdő az alig alig van már Európában. Nálunk valami 3 kis terület - ahogy emlékszem. A többi őshonos fákkal ültetett erdőség. Nem nagyon vannak őserdők Európában.


"De a fő kamuzás az, hogy úgy beszélnek, mintha az egész tüzifarendelet csak az Alföldről szólna."

Erre így nem emlékszem belőle, de az tény, hogy nem lett kitárgyalva a lényeg és inkább az erdészeti dolgok voltak benne általánosan és nem a rendeleti intézkedések.

2022. aug. 26. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 TappancsMancs ***** válasza:
sadam87 szóval szerintem azokra a részletekre már nem tért ki amiket az előbbiekben írtál.
2022. aug. 26. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 sadam87 ***** válasza:

#14

"Amennyire néztem a videot szerintem kb jól mondja, és inkább kimaradtak fontos részek és nincs ellentmondásban azzal amit írtál."

A videónak pontosan melyik részéről beszélsz? Közben alaposabban belenéztem, valóban beszél a hegyvidéki erdőkről is, de ott is igencsak érdekesek a következtetések. (És persze ott már szóba sem kerül, hogy esetleg nem kéne az őshonos erdőket tarra vágni.)

Egyébként épp az a fő probléma, hogy igencsak fontos részek kimaradnak. (Ahogy fent írtam, gyanús


"Őshonos klíma az meg nyilvánvalóan már nincs"

Az őshonos klíma egészen nyilvánvalóan nincs, mert az "őshonos klíma" egy teljesen értelmetlen kifejezés - ahogy már utaltam is erre. A klíma nyilván változott, de a hegyvidéke továbbra is az erdő klíma zónájába esnek. Egyébként ez épp amellett érv, hogy még jobban kéne védeni az erdőket, hiszen eleve sérülékenyebbek a klímaválzotás miatt.

"Nekem úgy tűnt a neten mintha kevernék a témában az őshonos erdőt az őshonos fákkal."

Nekem meg úgy tűnik, mintha nemtudná, mit jelent az őshonos erdő kifejezés. Nem ugyanazt, mint az őserdő (értintelten erdő), amiről te beszélsz.

[link]

[link]

[link]


Amúgy a slusszpoén: a csávaó maga beszél arról, hogy az alföldi tölgyeseket a török-osztrák háborúk alatt irtották ki. Szóval akkor mégicsak akadt erdő az Alföldön is. (kb. 19:40-től van.)

Egyébként a végén aztán valóban megemlíti az erdősztyepp klímát (mondjuk akkor még érdekesebb kérdés, hogy korábban miért nem akarta).


Egyébként az is nagyon tetszik, amikor arról a kutatásról beszél, ami szerint a jégkorszak előtt volt már a Kárpát-medencében akác (felételezem fehér akác), ami amúgy Észak-Amerikában őshonos.


#13

"telex.hu

2022. augusztus 17.

"Meghátrált a kormány: nem lesz tarvágás védett területeken"

[link]

1. Ez nem telex.hu cikk...

2. A cikkekben említett miniszterirendelet jó hír, csak épp nem tudja felülírni az eredeti kormányrendeletetet, mivel alacsonyabb szintű jogszabály. Csak az állami tulajdonú / kezelésű erdőkre vonatkozik, nem az összes erdőre. Azaz például magántulajdonú, védett területen levő erdőben lehetséges marad a tarvágás.

[link]


(Az viszont egy jó cikk, amiben hogy valójában már korábban is történt tarvágás védett, őshonos fafajokból álló erdőkben is.)

2022. aug. 26. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 sadam87 ***** válasza:
(Na, látom az első mondat végén sikerült egy részt kihagyni. Valami olyasmit írtam, hogy gyanús, hogy miért nem akarta megmondani, hogy az erdőssztyepp klímáról van szó. Pláne, hogy a végén csak kiderül.)
2022. aug. 26. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 TappancsMancs ***** válasza:
Oké. Legyen. Nem mentem bele annyira...
2022. aug. 26. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!