Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan fejezzük ki egy egyenle...

Hogyan fejezzük ki egy egyenletből az ismeretlent, ha az a kitevöben szerepel?

Figyelt kérdés

Az egyenlet így néz ki:


A = B * (1+r)^t


A t -t szeretném kifejezni, tudom hogy ennek a logaritmusokhoz van köze. Valaki le tudná nekem vezetni?



2022. szept. 25. 16:33
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Szorzatot ugye tudsz logaritmálni?

A logaritmálás kikötéseket igényel, mivel kizárhatsz megoldásokat. Mi van, ha nem igaz az, hogy (1 + r) > 0?

Ha igen, akkor jöhet a logaritmus, és akkor leesik a t a kitevőből.

2022. szept. 25. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
1+r mindig nagyobb, mint 0.
2022. szept. 25. 17:32
 3/9 anonim ***** válasza:

r kisebb vagy egyenlő, mint -1


Teljesen megértem, én is utálom a logaritmust.

2022. szept. 25. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
az r igazából a kamatlábat jelenti, r mindig nagyobb, mint 0.
2022. szept. 25. 17:40
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha 1+r mindig nagyobb 0-nál, akkor nincs semmi gond. Ha B=0, akkor nyilván A=0, ha r=0, akkor A=B, ezeket leszámítva: oszthatunk B-vel:


A/B = (1+r)^t, itt vegyük mindkét oldal tetszőleges alapú logaritmusát (általában a 10-est szoktuk (amit lg-vel jelölünk), mert az minden tudományos számológépen megtalálható):


lg(A/B) = lg(1+r)^t, itt a logaritmus azonossága miatt a kitevőben lévő t lekerül szorzónak:


lg(A/B) = t*lg(1+r), itt pedig oszthatunk (1+r)-rel:


lg(A/B)/lg(1+r) = t


Ez amúgy a kamatos kamat képlete, ha jól tévedek.

2022. szept. 25. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Még annyit hozzátennék, hogy r értéke nyugodt szívvel lehet negatív is (illetve 0 és (-1) közé kell esnie úgy, hogy (-1) nem lehet), ekkor az amortizáció képletét kapjuk.
2022. szept. 25. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Igen, ez a kamatos kamat.
2022. szept. 25. 17:51
 8/9 anonim ***** válasza:
logarithm
2022. szept. 26. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
43%
Kedves kérdező, attól még le kell írni, hogy a logaritmálásnak ez a feltétele, majd meg kell állapítani, hogy a feladat feltételei szerint a kikötés mindig teljesül. Ezután tovább lehet menni.
2022. szept. 26. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!