Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ősrobbanás leírása ebben a...

Az ősrobbanás leírása ebben a 9. osztályos tananyagban mennyire helyes?

Figyelt kérdés

A 9. osztályos online földrajz könyvből idézek:


"A Világegyetem (Univerzum) kezdeti állapotáról nem tudunk biztosat, elméletekben azonban nincs hiány. Keletkezésére vonatkozóan a legelfogadottabb az ún. ősrobbanás-elmélet („Big Bang”). Az elmélet szerint körülbelül 13,7 milliárd évvel ezelőtt felrobbant az egész Világegyetem anyagát magába foglaló, hihetetlenül sűrű kozmikus tömeg. Ne a tapasztalataink szerinti robbanásra gondoljunk! Maga a tér tágult robbanásszerűen, és hatalmas mennyiségű energia alakult át anyaggá a másodperc milliárdodrészénél rövidebb idő alatt.

Ahogy csökkent a sugárzás hőmérséklete, létrejöttek az első atomok, a hidrogén és a hélium. Számos gázfelhő az Univerzum állandó tágulása ellenére is együtt maradt, és egyesek a saját gravitációs erejük hatására összezsugorodtak. A gáz olyan sűrűvé és forróvá vált bennük, hogy az atommagfúzió (termonukleáris reakció) révén megindult bennük az energiatermelés. Így keletkeztek – és a mai napig így születnek – a csillagok, a galaxisok építőkövei. A közvetlenül az ősrobbanást követően kialakult idős csillagok közül napjainkban valószínűleg már csak kevés létezik."


Forrás: [link]


2022. okt. 8. 14:24
 1/6 anonim ***** válasza:
98%
A második bekezdés második mondatába tettem volna egy időt is, mert azért kellett egy pár százezer/pár millió év amíg elindult a csillagképződés. Egyébként helytálló, egy kilencedikes tananyagba elég ennyi információ a világegyetem keletkezéséről.
2022. okt. 8. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
95%
Helyes és érthető megfogalmazás. Sokan a 9. osztály után is ennyit ismernek erről a témáról. Sőt, a Nature vagy Science folyóiratokban megjelenő és ezzel foglalkozó cikkek is ehhez nagyon hasonló bevezetéssel indulnak.
2022. okt. 8. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
11%
Halvány fi.gunk nincs arról, hogy valójában mi, miért és mikor történt, vannak szép elméletek, szép egyenletek, de igen távol állunk attól, hogy kijelentsük, hogy 100%-ig tudjuk mi történt, mikor, hogyan.
2022. okt. 8. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
2%

#3


Az Ősrobbanás még 50 százalékos eséllyel se igaz, nemhogy 100.

2022. okt. 8. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
94%

21:21 és 22:25, felesleges megismételni az idézet első mondatát.


Nekem is tetszik így leírva, esetleg annyit tennék hozzá, hogy nem egy pontból indult, hanem a tér minden pontja kezdett el tágulni egyszerre, tehát tényleg nagyon nem szokásos robbanásnak kell képzelni.

2022. okt. 9. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"Ahogy csökkent a sugárzás hőmérséklete"


Engem zavar a "sugárzás" ez egy laikust inkább csak megzavar, de nem ad többletinfót. Kihagynám, vagy univerzum-ra cserélném.

2022. okt. 10. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!