Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség a felezési idő...

Mi a különbség a felezési idő és a hatás-idő (duration of action) között pontosan farmakológiában?

Figyelt kérdés

Sokan úgy beszélnek a felezési időről mintha az lenne az aktuális hatási időtartam.


Azonban olvastam, hogy a kettő nem ugyanaz, sőt, minimális kapcsolat van a kettő között farmakokinetikai szempontból.


Pl. a xanax-nak a felezési ideje kb. 11 óra, de a hatását csak pár óráig érezzük. Illetve, volt egy illető aki azt állította hogy benzodiazepin függőségnél addig nem jelentkezik megvonási tünet ameddig a felezési idő el nem ér egy nagyon alacsony szintet amikor már kb. kiürül a szervezetedből.


Az én véleményem az, hogy a kettő (felezési idő és hatási időtartam) között valóban minimális a kapcsolat bizonyos szempontból.


Pl. aközött, hogy a véredben vagy hajadban vagy körmödben mennyi ideig (akár napok vagy utóbbi esetben 1 év is lehet) lehet kimutatni egy szer volt használatát aligha van köze a hatási időtartamhoz.


Az hogy felezési idő = hatási időtartam szerintem teljesen helytelen, csak nem tudom pontosan a kettő mit jelent farmakodinamikai/kinetikai szempontból.



2022. okt. 13. 13:16
 1/4 anonim ***** válasza:
96%
A magfizikában is van olyan, hogy felezési idő, és élettartam. Ott az élettartam a nagyobb, és az a felezési idő 1/(ln2)-szerese, vagyis durván a másfélszerese (1.44269504089). Ez azzal az időtartammal egyenlő, amennyi idő alatt a radioaktív atommagok 100%-a átalakulna, ha a kezdeti ütemben bomlanának végig, de mivel a mennyiségük csökkenésével a fogyás üteme is arányosan lassul, ezért tudjuk, hogy nem fogynak el. Gondolom a gyógyszer eltűnésénél (kiürülés+lebomlás) is az lehet a hatásidő, amennyi idő alatt a 100% eltűnne a szervezetből, ha a kezdeti (közvetlenül a gyógyszer bevevése utáni) eltűnés sebessége nem csökkenne, hanem állandó maradna egészen az utolsó gyógyszermolekula eltűnéséig. De ez csak egy ötlet, nem biztos, hogy igazam van, de szerintem érdemes utána nézned, mert matematikailag ugyanolyan exponenciális lecsengés lehet, mint a radioaktív atommagok átalakulása.
2022. okt. 13. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

1


Koszi a valaszt, de sajnos a leirasod alapjan csak minimalisan lehet hasonlitani a farmakologiaban hasznalt felezesi ido definiciot es hatasi idot (amit te elettartamnak hivtal magfizikaban).


Erre egy pelda pl a diazepam hatoanyag, amit ha bevesz az ember, annak van biohasznosulasi aranya, emellett a majban enzimek altal tobb aktiv metabolitja keletkezik, ebbol 3 fo az oxazepam/nordiazepam/temazepam, amiknek szinten van ugyanolyan hasonlo jellemzoi mint a diazepamnak. Es az sem mindegy ahogy irtad hogy a szervezetbeli eltavolitas milyen uton megy vegbe, renalisan vagy vizeletbol.


Meg gyogyszereknek nem mindnek linearis a felezesi ideje vagy a hatasi ideje, valamelyiknek exponencialis, valamelyiknek mas, stb... ez elegge komplikalt..

2022. okt. 13. 13:49
 3/4 anonim ***** válasza:
2022. okt. 14. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 xp ali ***** válasza:
Ha a hatáshoz a fele szérumszint is elég lenne, akkor megegyezik a 2 érték. ;) Ha elég a 10ede, akkor nyilván a felezési idő kb 3x-os lesz a hatási idő. Felezési ideje minden anyagnak van (bomlik, ürül, mittomén, nem vagyk gyógyszerész). Ezek szt a gyógyszereket úgy állítják be, hogy a bevitt mennyiség a 2x-ese legyen a még ható mennyiségnek. Jó tudni.
2022. okt. 27. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!