Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehetséges az, hogy...

Hogyan lehetséges az, hogy egy hőszivattyú 1kW villamosenergiából 4kW fűtési energiát állít elő?

Figyelt kérdés
Értem én hogy COP meg minden. Nem egy cikk azt írja, hogy gazdaságos a hőszivattyú mert 1kW energiából állít elő 4-5 kW fűtési energiát, (vagy hőenergiát?). Ugye egy Ohm os fűtőtest maximum a felvett villamosenergiát tudja hőenergiává alakítani, ezt értjük miért teljesen logukus. Na most az energiamegmaradás törvénye miatt tudjuk, hogy egy rendszer hatásfoka nem lehet több mint 100%. A fent említett példa szerint ez így 400% os hatásfok lenne, mert akkor az előállított fűtési energiából vissza lehetne nyerni annak termeléséhez szükséges villamos energiát, -nyilván veszteséggel-, és akkor örökmozgó lenne a rendszer, úgy hogy még pluszba termel is. Ami ugye lehetetlen az általunk vizsgált fizikai dimenzióban. Akkor itt most valami a megfogalmazásban nem egyértelmű, vagy valahol máshol van a kutya elásva? Netán én értelmezek valamit rosszul?

2022. okt. 20. 18:56
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Úgy, hogy a hőenergia nem (csak) a felvett villamos energiából származik. Merthogy: "hőszivattyú".
2022. okt. 20. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem a hatásfoka, hanem a teljesítménye.

Azt jelenti, hogy egységnyi energiabefektetéssel mennyi energiát képes elszállítani.


Persze, hülyeség azt mondani, hogy ennyi energiából ennyit állít elő.

2022. okt. 20. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Ezért ideálisak a hőszivattyúk fűtésre (ha nincs nagy hőkülönbség).

Nem ő állítja elő ezt az energiát, hanem csak átviszi hozzád.

A környezet ugyanennyit hűlni fog.

2022. okt. 20. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

A legérthetőbb a geotermikus hőszivattyú, amely a bolygó által termelt hőt szállítja a fűtőrendszerbe, de valójában hőszivattyú a hűtőszekrény és a klíma is, csak ezeket nem fűtésre, hanem hűtésre használjuk.

A lényege, hogy a már meglévő hőt valahonnan kivonjuk és máshová szállítva leadjuk, mert amint észrevehetted, a fridzsider hátulja melegszik, mert a belülről kivont hőt hátul leadja, meg a klíma által a lakásból kivont hőt is ki kell vezetni a szabadba, amit ezáltal fűtünk.

2022. okt. 20. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, a működési elvet értem, hidegebbre hűti a hűtőközeget mint a környező levegő hőmérséklete, így abból hőt vesz fel. Nem is ezzel van a bajom. Hanem pl akkor tegyük fel felvesz a hálózatból 1 kW villanyt amiből 4 kW hőt csinál. Ennek egy részét mondjuk 3 kW ot használjunk fel arra, hogy villamosenergiát állítunk elő. A berendezés az mindegy, itt most elméletre gondolok. Mondjuk ez a berendezés 3 kW ból veszteségek után is képes 1 kW villamosergia előállítására. Ez már nagyon jónak mondható. És ezt az energiát a hőszivattyúnk villamos hajtására fordítjuk. Így is marad még 1 kW amit el tudunk fűteni. És hurrá ingyen energia?!
2022. okt. 20. 19:58
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

nagy hőmérséklet különbségek létrehozására nem alkalmas a hőszivattyú, ahogy nő a különbség úgy csökken a hatásfok


energiatermeléshez pedig magas hőmérsékletű (300 fokos) víz kell és ennek a gőzével hajtják a turbinát

2022. okt. 20. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

"akkor tegyük fel felvesz a hálózatból 1 kW villanyt amiből 4 kW hőt csinál"

Ez egy nagyon félreérthető megfogalmazás, és ez szülte a további [lehetetlen] ötleteket az örökmozgóra és plusz energia kicsatolásra. Igyekszem mindjárt megfogalmazni nem félreérthetően. De előtte dimenzionálisan is tegyük rendbe a dolgot, a kW az teljesítmény, a kWh az a hőmennyiség, vagy energia. És a magyarázat kevésbé félreérthető módon: Beszivattyúzok a házamba 4 kWh hőenergiát. A külső környezet hőtartalmának a rovására. Tehát a külvilág hőtartalma 4 kWh energiával csökkent. Ennek a műveletnek az elvégzéséhez pedig az elektromos hálózatból felvettem 1 kWh elektromos energiát, hogy a masinám kompresszorait hajtsam.

Szóval nem az 1 kWh elektromos energiából lesz a 4 kWh hőmennyiség. Az a 4 kWh hőmennyiség kívülről jött be. Csak a fuvarozás került 1 kWh elektromos energiába. [Ha a COP 4.]

És sajnos nincs mód ebből a behozott 4 kWh hőmennyiségből villanyáramot csinálni, mert mindez alacsony hőfokon megy. A lenti linken a talajszondás hőszivattyúm konzoljáról mutatok egy fotót. Balra fönt van a kinti levegő hőmérséklet, ami 10 fok (C). Alatta a szonda visszatérője és bejövője. Azaz 11 fokos hőmérsékletű víz jön be a szondából a hőszivattyúba, ott lead hőmennyiséget, miközben a hőmérséklete 9 fokosra hűl a művelet végére, és ez a 9 fokos víz megy vissza a 100 méter mély szondákba, hogy újra visszamelegedjen 11 fokra. Szóval 2 fok víz-hőmérséklet-különbségből kinyert hőmennyiség fűti a házat!!! A következő oszlopban a puffertartály hőmérséklete van ábrázolva, felül (ahonnan a használati melegvíz tartály van, a tartály a tartályban módszerrel) ott 44 fokos, alul meg ahonnan a fűtési előremenőt viszem el ott 39 fokos. A hátul lévő oszlopok felső szimbólumai úgy vélem egyértelműek. Nos innen is látszik, hogy a rendszer legmelegebb részén 46 fok a hőmérséklet. Amikor a házban 21 fok van, odakint meg +10. Ezen hőmérsékletek segítségével nem hiszem, hogy találsz módszert, amivel generátort hajtanál, vagy más módon elektromos energiát nyernél ki a rendszerből. De minden ötletet, vagy leírást szívesen fogadok, ami összhangban van a fizikával.

[link]

2022. okt. 24. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Tudom hogy a gázturbina hajtásához gőz kell, de vonatkoztassunk el ettől. Tételezzük fel hogy van egy olyan készülék ami alacsonyabb hőmérsékletből is képes mozgási energiát előállítani, mondjuk valami stirling motorhoz hasonló.
2022. nov. 1. 13:04
 9/9 anonim ***** válasza:

De közben hűti a kinti közeget!

És ha visszaviszed az energiát, akkor már ebből a lehűlt közegből kellene további energiát kivennie, de az már nehezebben megy neki.

2022. nov. 1. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!