Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kísérteties távolhatásban...

A kísérteties távolhatásban mi olyan elképzelhetetlen?

Figyelt kérdés

Veszünk egy részecskepárt. Az egyik részecskét megtartjuk magunknál, a másikat elvisszük a Marsra. Megmérjük a megtartott részecskét, hogy merre forog. Itt jön az érdekes rész. A tudósok szerint ekkor valami történik, mert a Marson lévő részecske tudja, hogy neki ellentétesen kell forognia. Márpedig fénysebességnél gyorsabban nem lehet kommunikálni.


Ez a kísérteties távolhatás ugye.


Amit én nem értek, az a vége. Miért kéne tájékoztatni a Marson lévő részecskét arról, hogy merre forog az általunk megtartott részecske? Miért látják bele a fizikusok azt, hogy ehhez úgymond információt kell átvinni a Marsra a másik részecskének, különben nem tudja merre kell forognia. De hiszen az forgott eredetileg is a párjával ellentétes irányban. Azzal, hogy kimérjük az egyiket, következik, hogy a másik merre forog.


Pl. ha én elküldök két autót ellentétes irányba (ezek jelképezzék az összefonódott részecskéket) úgy, hogy haveromnak fingja nincs melyik melyik irányba küldtem el. És a haverom az egyik autót megnézi, hogy ő Északnak tart, akkor abból következik, hogy a másik Délre tart, mert tudjuk, hogy ellentétesen mozognak... Ehhez miért kéne kommunikálni a másik autóval? Nem értem.



2022. nov. 4. 22:23
 1/9 anonim ***** válasza:
68%

Zolibácsi respect sokadjára is.

Mindig felüdülés olvasni a kérdéseidet, érdekes látni és olvasni ahogy gondolkodsz a világról.

2022. nov. 4. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
85%

Pont az a lényeg, hogy nem azt csinálod, hogy van két részecskéd, amely közül az egyik az egyik irányba forog a másik meg a másik irányba és ezeket küldöd szét.


Az a klasszikus példa lenne.


A kvantumnak ez egy nagy kérdése volt, hogy így történik-e. És a Bell egyenlőtlenség sértése vezetett rá, hogy nem ez történik.


Képzelj el két dobozt, amiben lehet egy fekete vagy egy piros kartya. A klasszikus eset az hogy az egyik dobozba beteszed a feketet, a masikba a pirosat, es veletlenszeruen egyet elviszel a marsra. Ha a foldon kinyitod a dobozt, es latod hogy pl piros, akkor tudod hogy a masik dobozban felete lesz, nincs ebben semmi meglepo.

Ez a klasszikus eset ami kielegiti a Bell egyenlotlenseget.


Na most kepzeld el, hogy mindket dobozba beleteszed 1/2, 1/2 valoszinuseggel a feketet es a pirosat is. Ezt klasszikusan nem lehet megvalositani csak kvantumosan. Most elegge hazugsagokat fogok irni a konnyebb erthetoseg vegett:

Na most ha megnezed az egyik dobozt, akkor amint kinyitod a dobozt, akkor donti el a doboz, hogy az 1/2 valoszinusegbol melyiket mutassa meg neked. Es a specialis elokeszites miatt a masikban biztos hogy a masik lesz. A kerdes az, hogy a masik honnan tudja hogy neki mit kell mutatnia, ha abban a pillanatban dol el, hogy o mit mutat, amikor a foldon levo dobozt kinyitjak. Ez a folyamat nem teljesiti a bell egyenlotlenseget, tehat nem ugyanaz, mint az elozo klasszikus eset, es nem is lehet leirni klasszikusan. Plusz kimertek az esement es a bell egyenlotlenseget serto eredmenyt kaptak ami alatamasztja hogy a kvantumos eredmeny az igaz.

2022. nov. 4. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

#2 Köszönöm. Nem biztos, hogy de megpróbálom elmagyarázni, hogy mit értek belőle.


Tehát ha jól értem az írásod alapján, akkor az a lényege a dolognak, hogy mindkét dobozba egy olyan LCD kijelzőt teszünk, ami felváltva pirosat vagy kéket mutat és amikor az egyik dobozban lévő pirosat mutat, akkor a másikéban pont kéket. (Most tekintsünk el a megvalósítástól.) Kiküldjük az egyik dobozt a Marsra, majd felnyitjuk a Földön maradt dobozt és megmutatjuk melyik színt mutatja éppen a kijelző. (A felnyitás pillanatában álljon meg a váltakozás.). A probléma tehát az, hogy ebben a pillanatban a Marson lévő kijelzőnek is meg kellene állnia, mégpedig az ellenkező színen, de nem tudhatja, hogy mi felnyitottuk a dobozt?

2022. nov. 5. 00:05
 4/9 anonim ***** válasza:
50%

lényegében igen, de ennél még trükkösebb.


lehet olyan kísérletet csinálni, aminek az lesz az eredménye, hogy nem csupán azonnali, de még a múltba is vissza tud hatni, ami aztán teljesen megnyuvaszt minden hagyományos magyarázatot.


ha megy az angol, akkor itt van róla egy videó:

https://www.youtube.com/watch?v=8ORLN_KwAgs

2022. nov. 5. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%

"Zolibácsi respect sokadjára is.


Mindig felüdülés olvasni a kérdéseidet, érdekes látni és olvasni ahogy gondolkodsz a világról."


Roppant szellemes vagy, de ez nem válasz a kérdésre, bár nem én kérdeztem, de ez nem változtat a tényen.


Üdv: Egy Zoltán, aki nem Zolibácsi. xDDD

2022. nov. 5. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Egy ideig kérdéses volt, hogy valójában végig tudja a két részecske, hogy melyik milyen "kék vagy piros" vagy tényleg csak a megfigyelés pillanatban dől el.


El lehetett képzelni egy rejtett paramétert, amiről mi nem tudunk, és ettől tűnik probabilisztikusnak a kvantuumfizika. Így nem is lenne semmi különös távolhatás.


Aztán Bell kitalált egy gondolatkísérletet, amiben más eredmény jön ki, ha van rejtett változó és ha nincs. Innen a Bell egyenlőtlenség.


Az idei évi fizikai nóbeldíjat azoknak a fizikusoknak adták akik ezt átültették a gyakorlatba, ezzel a rejtett váltosós feltevéseket kb. meg is cáfolták.

2022. nov. 5. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
72%

"Az egyik részecskét megtartjuk magunknál, a másikat elvisszük a Marsra."

Az a baj ezekkel a mindenki számára érthetővé erőszakolni próbált megoldásokkal, hogy a lényeg elvész, és a gyerek kiömlik a fürdető vízzel. A kvantum összefonódott párkeltés során természetesen egyik részecskét sem tudom a mozgásában befolyásolni, vagy akadályozni. (Még azt sem tudom, hogy megképződött-e az összefonódott pár! Ha tudnám, akkor mértem volna, és amiatt megszűnt volna az összefonódás!) Szóval nincs olyan, hogy az egyik részecskét megtartjuk! Nem lehetséges, hogy őt itt megállítjuk és várakozásra kényszerítjük (ezt sugallja a leírás). Mert akkor a kvantumcsatolás megszűnik. És a másikat sem tudom elvinni egy dobozban valahova. Mert akkor is szétesik a kvantumösszefonódás. Tehát az egész gondolatkísérlet kiindulási alapja csacsiság. Márpedig hibás alapokból kiindulva, sziporkázóan kristálytiszta logikával is csak szamárságokat lehet mondani következtetésül...

2022. nov. 6. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

"De hiszen az forgott eredetileg is a párjával ellentétes irányban. Azzal, hogy kimérjük az egyiket, következik, hogy a másik merre forog."


Ez nincs így. Eistein es Niels Bhor híres vitája is erről szolt. Eistein így gondolta ahogy te de kiderült hogy nincs igaza.

A részecske spinje nincs eldölve a megfigyelésig.

2022. nov. 7. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Nézd meg ezt.


[link]

2022. nov. 7. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!