Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A B-sejt felismeri az éppen a...

A B-sejt felismeri az éppen a szervezetbe jutott baktériumot?

Figyelt kérdés

Számos helyen találkozom olyan ábrával, ahol a B-sejt egy teljesen ép mikrobához kötődik, és azáltal aktiválódik is.

Az eddig világos volt, hogy a B-sejtnek nem mindig kell antigén-prezentáló sejt, azonban ki volt kötve, hogy csak egy már feldolgozott antigénre tud reagálni.


Jelenleg mit mond a szakirodalom? A B-sejt a feldolgozatlan antigénekhez kötődve is tud aktiválódni?



2022. dec. 7. 23:41
 1/8 anonim ***** válasza:
31%
Nem, a B sejtek a szervezet által már ismert "idegen" dolgokat ismerik fel. Vannak a helper sejtek, amik a szervezet számára idegen anyagokat felismerik, ezek reprezentálják a B sejtek által felismerhetö jelölést.
2022. dec. 8. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

*08:18

Én pont azt olvastam, hogy a nyirokrendszeren át ürülő sejttörmelékek, antigének aktiválják őket elsőként. A segítő T sejtek már csak egy megerősítést adnak a teljes aktiválodáshoz és a nagyüzemi antitestgyártó B-plazmasejtek létrehozásához.


De inkább csak ismeretterjesztő könyv amiben ezt olvastam, a kérdésre nem tudok válaszolni.

2022. dec. 8. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Elnézést, rosszul emlékeztem, a B sejtek ismernek fel majdnem mindent, a T sejteknek kell a segítség.

De jobb ha elolvasod:

[link]

ez egy 2015-ös jegyzet. a 38. oldaltól ír a mechanizmusokról, a B-sejtek a 48. oldaltól, a T-sejtek az 55. oldaltól vannak benne.

2022. dec. 8. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget! Nagyon jó a cikk is. Tehát akkor a B-sejt felismeri a még feldolgozatlan, baktériumon lévő antigént is, viszont a már feldolgozott antigénre van specializálva, és azzal is találkozik gyakrabban.
2022. dec. 8. 18:49
 5/8 sadam87 ***** válasza:
100%

#4

Nem! A B-sejt szabad antigénekhez kötődik! Nem kell feldolgozni őket ehhez! (Legalábbis amennyire tudom, bár azért nem vagyok nagy immonológus, úgyhogy lehet, hogy van ilyen folyamat is.)

Az igaz, hogy helper T-sejt is kell (általában) az aktivációjához, de ebben a kapcsolatban pont, hogy a B-sejt az antigén prezentáló sejt, ő mutatja be a felvett antigén darabokat az MHC II komplexükkel a helper T-sejtnek, így aktiválva azt. Ezután persze a helper T-sejt viszont aktiválja a B-sejtet, de pont, hogy neki kellett segíteni az antigén felismerésben!

2022. dec. 8. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"B-sejt az antigén prezentáló sejt, ő mutatja be a felvett antigén darabokat az MHC II komplexükkel a helper T-sejtnek"


Lehet egyszerűsített modellt tanultam, de abban ezt a dentritikus sejtek csinálták.


A b sejtek az én olvasatomban antitestekkel dekorálják magukat, amik a környező nyirokból megkötik az antigéneket. A segítő T a saját aprócska receptoraikkal letapogatják a b sejtre tapadt nagyobb antigén darabokat, és ha egyezést talál, akkor megerősíti a b sejtet, hogy jó antitesteket termel, ideje teljes erővel aktiválódnia.

A t sejtet előzőleg egy dentritikus sejt aktiválja a harcmezőről hozott mintákkal.


Sőt a visszajelzések alapján kiszelektálódnak az extra hatékony b sejtek, akik különlegesen jól kötik az antigéneket.

2022. dec. 8. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 sadam87 ***** válasza:

#6

A dendritikus sejtek (meg ha itt tartunk, a makrofágok) is antigén prezentáló sejtek. De a helper T-sejt és B-sejt kapcsolatának kialakításában a B-sejtek is antigénprezentáló sejtekként vesznek részt. Nézd meg a 3. válaszoló által küldött linket! (48. oldal)

"A B sejtek speciális tulajdonsága, hogy a dendritikus sejtek és a makrofágokmellett hatékony antigén prezentáló sejtek. [...] A sejt belsejébe került antigén peptidjeit az extracelluláris antigének prezentációjakor már ismertetett feldolgozási lépéseket követően a B sejtek MHC II molekulák segítségével megjelenítik a felszínükön. Ezzel a mechanizmussal a B sejtek által felismert fehérje antigének a T sejtek számára is érzékelhetővé válnak. [...] Az MHC II molekulán keresztüli

antigén prezentáció a segítő T sejtek aktiválását eredményezi."


"A segítő T a saját aprócska receptoraikkal letapogatják a b sejtre tapadt nagyobb antigén darabokat"

De ezek az antigén darabok már nem a B-sejtreceptorokon (sejtfelszíni antitesteken) vannak, hanem - miután bekebelezte és feldolgozta őket a B-sejt - az MHC II komplexekbe rakja ki! (Ellenkező esetben a T-sejt fel sem ismerné.)

"A t sejtet előzőleg egy dentritikus sejt aktiválja a harcmezőről hozott mintákkal."

Az igaz, hogy a helper T-sejtet előzőleg (jellemzően) denritikus sejt aktiválja. De nyilván nem random sejteket fog ezután aktiválni. A B-sejtekhez való kötődés MHC II komplexen keresztül történik, így a B-sejt is antigén prezentáló sejtnek minősül.

2022. dec. 8. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

"Lehet egyszerűsített modellt tanultam, de abban ezt a dentritikus sejtek csinálták."


Naív, még soha nem aktiválódott T sejtet csak a dentritikus sejt tud aktiválni, mert csak ez a sejttípus tudja az aktivációhoz szükséges kostimulációs szignált produkálni a T sejt számára.


Ha viszont már egyszer aktiválódott a T sejt, akkor később már bármilyen, a megfelelő MHC-t hordozó sejt tudja (újra)aktiválni. CD8-as (citotoxikus) T sejtek esetében ez az MHC I, ami minden magvas sejten van, CD4-es (helper) T sejtek esetében pedig az MHC II, amit az antigénprezentáló sejtek hordoznak. Ilyenek a dentritukus sejt, a B sejt, és a makrofág.

2022. dec. 8. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!