Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történik a megivott vízzel...

Mi történik a megivott vízzel amikor sportolunk és izzadunk?

Figyelt kérdés

Konyhanyelven tudom csak megfogalmazni, nem értek hozzá.

A megivott vizet normál nyugalmi állapotban a vese feldolgozza és kipisiljük.

De ha speciális körülmények miatti extrém vízveszteség miatt kell extra sok vizet innom, mert nyáron a hőségben másfél órát futok, akkor mi történik pontosan a bevitt vízzel? Hova megy, mi dolgozza fel, stb.

Köszönöm a válaszokat!



2022. dec. 15. 15:31
 1/8 Z003 ***** válasza:
100%

A vese nem dolgozza fel a vizet, legalábbis nem így. A megivott víz a beleken keresztül felszívódik a vérbe, majd azon keresztül eljut mindenhova a hova kell. A vese egy kiválasztó szerv ami a szervezet melléktermékeit választja ki, és ahhoz hogy kiüríthető legyen a szervezetből vizet ad hozzá. A vízen magán nincs nagyon mit feldolgozni, az csupán vivőanyag.


Sportolás közben is ugyan úgy a beleken szívódik fel a víz és eljut mindenhova. Maximum amikor nagyobb igény van folyadékra, akkor a vese kevesebb folyadékot használ (vagy visszanyeri), hogy az éppen fontosabb célokra több víz jusson.

2022. dec. 15. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
A vizet nem dolgozza fel az emberi szervezet, sőt még maga is vegyileg előállítja a táplálék feldolgozásakor. Intenzív testmozgás esetén - amikor keveset pisálsz - kiizzadod és kilélegzed a sok vizet.
2022. dec. 15. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
84%

"sőt még maga is vegyileg előállítja a táplálék feldolgozásakor"


Igen.

A tevék így állítanak elő a púpjukban lévő zsírból vizet.

Viszont amúgy az ember nettó nem tud vizet nyerni, mert a zsírégetéshez szükséges légzés során túl sok vizet veszítünk.

2022. dec. 15. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

#3 Nem értem a megjegyzésedet, hisz nem állítottam a #2 válaszomban olyasmit, hogy a metabolikus víz elég az emberi szervezet megfelelően nedves állapotban tartásához.


Az emberi szervezet vízmegtartó képessége gyenge, ezért állandóan ivással kell azt pótolni. Bizonyos élőlények sokkal jobbak ezen a téren.

2022. dec. 16. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

*04:41

Bocs, a kérdezőnek akartam célozni ezt a fejtegetést.

2022. dec. 16. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

A testedben kb. minden szövet magas víztartalmú. Ez az állapot optimális, a test ezt tartja fenn.


Vizet veszítesz a bőrön át, a nyálkahártyákon keresztül és a széklettel. A testben képződő salakanyagokat a test igyekszik vízoldhatóvá tenni, ekkor a víz kimossa ezeket a szövetekből.

A vesék feladata különválasztani ezt a vizes salakos részt és a hasznos komponenseket a vértől.

A vesék szabályozni tudják, hogy milyen ütemben eresszék le a vizes részt, esetenként hogy milyen komponneseket tartsanak benn.


Ha a test melegszik, többek között izzadással, az izzadtság párolgásával hűti magát. Melegben, vagy fizikai igénybevétel hatására vizet veszít a test az izzadtsággal.


Ilyenkor gyakrabbal leszel szomjas, a vesék igyekszenek kevesebb vizet kiereszteni a vizelettel.

2022. dec. 16. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Egy kérdésem még lenne és nagyon köszönöm az eddigieket mindenkinek!


2 napja részleges diabetes insipidus-sal diagnosztizaltak, ami olthatatlan szomjat és nagyon gyakori vizelést jelent. Azaz a vese vízvisszatartó képessége nem igazán működik. (ADH hormon hiány)


Kaptam rá gyógyszert, ami az ADH hormont utánozza és mostmár kevesebbet iszok és megyek wc-re, ami gyakorlatilag csak azért volt fontos, hogy este normálisan tudják aludni.


Viszont az orvos azt mondta hogy a gyógyszer hatása alatt napi max 2,5 - 3 liter vizet fogyaszthatok, ugyanis így, hogy a gyógyszer révén nekem is megvan az ADH hormon, mint ahogy egy egészséges embernek, a szervezet nem fog tudni többet vizet kivalasztani és ha többet iszok (Pl napi 6 litert ahogy korábban), akkor vízmérgezést kapok majd, azaz a víz felgyülemlik a kezembe, tüdő mellett stb.


Csak az orvosnak elfelejtettem mondani, hogy hosszútávfutó vagyok (+normál dolgozó), ami azt jelenti, hogy napi 2 órát futok, sokszor nyáron hatalmas hőségben és páratartalomban.


Namost az kizárt, hogy olyan körülmények között napi 3 liter víz ivás elég legyen.


Szeretném azt hinni, hogy ihatok 3 liter felett is, ha KELL, hiszen az a kiizzadás miatti pótlás miatt van, nem azért hogy értelmetlenül túladagoljam és vízmérgezés kapjak.


Mit gondoltok? (az orvost csak 4 hét múlva tudom megkerdezni erről és addig nem bírok várni)


Köszi előre is ha valaki válaszol!

2022. dec. 16. 12:17
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező - hát ilyen súlyos diagnózissal nem biztos, hogy továbbra is megengedett az intenzív sporttevékenység folytatása!


Ezt mindenképp orvossal kell megbeszélned, de addig is túl sok víz felhalmozódását pontos testsúlyméréssel veheted észre.

2022. dec. 16. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!